Leadership
17 January 2021
2020 – Retrospektywa
2020 – Retrospektywa

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ten post piszę w dzień (16 stycznia 2021), kiedy nasi skoczkowie zdobyli srebny medal w konkursie drużynowym w Zakopanem, a grupa 10 Szerpów dotarła na szczyt K2, drugi najwyższy szczyt na Ziemi. Nepalczycy przeszli w ten sposób do historii, dokonując tego, czego nie udało się nikomu wcześniej. Przed wejściem poczekali na siebie i razem weszli na wierzchołek. Zrobili to skromnie i razem!

„To nie finanse, ani strategia, ani technologia, ale właśnie praca zespołowa jest decydującym czynnikiem przewagi konkurencyjnej – zarówno dlatego, że jest tak potężna i wszechmocna, jak i dlatego, że występuje tak rzadko”.

~Patrick Lencioni

Pochwała wolności

Kiedy inni skarżą się, że pandemia odebrała im wolność, ja dawno nie czułam się tak wolna jak teraz – wolna od presji, stereotypów, że coś muszę czy powinnam. Kiedy inni smucą się, że ktoś z zespołu odchodzi podążając za marzeniami, ja cieszę się, że odnalazł swoją drogę. O wolności, elastyczności, psychologicznym bezpieczeństwie i rezyliencji w czasach zarazy oraz potędze pracy zespołowej rozmawialiśmy podczas dwóch spotkań z cyklu #livezzespołem, podczas których podsumowaliśmy rok 2020.

Rok 2020 w trzech słowach

Trzy słowa, które opisują ten rok.  To jedna z moich ulubionych praktyk podczas retrospektywy i takie pytanie padło też podczas pierwszego #livezzespołem.

Jaki więc był ten rok w trzech słowach? Przede wszystkim był to rok pracowity i zwinny, liczyły się relacje, ważna była bliskość, uważność i rezyliencja.

Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy, w której wzięły udział Małgorzata Zamorska – project managerka i Scrum Masterka, Barbara Mróz – psycholożka i specjalistka od komunikacji oraz moja osoba – Małgorzata Kusyk – wizjonerka i społeczniczka. Współtworzymy grupę pasjonatek i pasjonatów innowacyjnych koncepcji zarządzania projektami, zespołami i organizacjami, która wydobywa z siebie nawzajem to co najlepsze w celu tworzenia rozwiązań, które mają znaczenie.

Podczas spotkania podsumowałyśmy mijający rok, który podarował nam możliwość zmierzenia się ze światem VUCA oraz sprawdzenia się w tym wszystkim o czym mówimy i czego uczymy. Podzieliłysmy się doświadczeniami z pracy zespołowej w kontekście celów i wyzwań, których w tym roku nie brakowało. Uchyliłyśmy też rąbka tajemnicy i opowiedziałyśmy jak elastyczność i adaptacja pomogła nam nie tylko przetrwać, ale także się rozwinąć oraz jak praca w zespole pomaga nam realizować marzenia i osobiste cele. Cała rozmowa w poniższym nagraniu.

 

Sharing is the New Owning

„Szczęściem nie jest mieć to, co chcesz, a chcieć to, co masz”. Transcend, Scott Barry Kaufman

„Jak się Was słucha brzmi super! Fajna z Was ekipa” – to komentarz z drugiego #livezzespołem, podczas którego zespół Be-Web podzielił się  doświadczeniami wspólnej 7. miesięcznej współpracy. Szczegóły w nagraniu.

Zespół Be-Web to grupa kreatywnych liderów, których połączył etos współodpowiedzialności za koszty i zyski z celem osiągnięcia bardziej demokratycznych, trwałych i środowiskowo świadomych rozwiązań. Choć każdy jest z trochę z innej bajki, to łączy nas wspólna misja – budowanie bardziej zintegrowanego społeczeństwa.

Patryk Adamczak to coach biznesowy pomagający rozwijać liderów i ich organizacje. W sezonie zawodnik windsurfingu, uczestnik mistrzostw świata. Jest pomysłodawcą i liderem projektu, dla którego ważne jest dostarczanie wartości dla świata. Lubi się uczyć i pomagać innym. Elżbieta Manuiło – Lesicka to entuzjastka formy video z ogromną wiedzą techniczną. Dobierze sprzęt i rozwiązanie, jak i wesprze nagrywanie i montowanie. Pomaga innym w rozwoju, w tym w budowaniu strategii marki. Ważne jest dla niej, aby ludzie czuli się naturalnie i w zgodzie ze sobą – ta naturalność cechuje produkcje, które tworzy. Oraz ja Małgorzata Kusyk, kreatorka buntowniczka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Choć co jakiś czas pojawiają się opinie, że przegląd projektu, to nieodpowiednie miejsce na okazywanie emocji, troski i docenianie, to my wręcz przeciwnie mamy potrzebę dowiedzieć się co u nas słychać, jak się czujemy i czego potrzebujemy. Otwartość na eksperymentowanie, popełnianie błędów i na siebie nawzajem – na mówienie o swoich emocjach i sprawach trudnych – pomagają nam mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

Zbudowaliśmy psychologiczne bezpieczeństwo, które Amy Edmondson, autorka polecanej przez nas koncepcji „Teaming” i książki pod tym samym tytułem, definiuje jako „wspólne przekonanie członków zespołu, że w zespole można bezpiecznie podejmować ryzyko interpersonalne – poczucie pewności, że zespół nie będzie zawstydzać, odrzucać ani karać kogoś za wypowiadanie się”. Wierzymy, że każdy z nas wkłada jakąś wartość i akceptujemy swoje ułomności. Więcej na temat psychologicznego bezpieczeństwa w artykułach Renaty Czajkowskiej – linki znajdziecie na końcu tego artykułu.

Naszą współpracę zaczęliśmy od zdefiniowania norm zespołu (ang. Team Charter) inaczej Kontraktu, począwszy od określenia wartości. Okazało się, że pomimo różnic takich jak wiek, doświadczenie i wykształcenie, wiele nas łączy. To właśnie wspólne wartości, takie jak chęć dzielenia się i pomagania innym oraz dostarczania wartości dla świata, stanowią fundament naszej współpracy.

Na koniec życzymy Wam, aby to czego dotknęliśmy w tym roku z nami zostało, aby dobre zmiany przetrwały. Abyśmy kierowali się w życiu tym co jest dla nas ważne, ale żebyśmy byli też elastyczni – zmieniali się nie tracąc tego co cenne. Żeby nasze życie miało znaczenie, abyśmy odkryli sens – większy niż my sami. Abyśmy czuli się wolni, pomimo zamknięcia i izolacji oraz żebyśmy byli zdrowi.

Linki:

 

 

0
No Comment 0 , , , , , , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość