Leadership, Project Management
11 April 2017
Beyond Project Management – 7 trendów 2017
Beyond Project Management – 7 trendów 2017

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do tej pory dzieliłam się trendami opublikowanymi przez jakiś portal, czy organizację, a tym razem postanowiłam podejść do tego inaczej. Przygotowałam swoją listę trendów, inspirując się badaniami i obserwacjami. Zmieniłam też tytuł na bardziej ogólny, dlatego, że profesja zarządzania projektami zyskuje na znaczeniu, z niszowej technicznej dyscypliny staje się obszarem o strategicznym znaczeniu. I tak na pierwszym miejscu uplasowała się u mnie wzrastająca uniwersalność dziedziny zarządzania projektami.

 1. Project Management dla każdego.

Project Management wchodzi w obszary niezwiązane z zarządzaniem projektami. Na dobre zadomowił się w szkole, co prawda jeszcze nie w polskiej, a szkoda. W przypadku, gdy inni obierają kierunek nauki poprzez doświadczanie, to my cofamy się do czasów mojego dzieciństwa.

Mając jednak na uwadze, że dzisiejsze organizacje egzystują właściwie w ciągłej zmianie, a projekty i programy są narzędziem do jej wprowadzania, umiejętności zarządzania projektami nie są już zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów project management. Umiejętność definiowania mierzalnych, realistycznych, osiągalnych i określonych w czasie celów wraz z kryteriami sukcesu, przygotowywanie “business case-ów” i  zarządzanie wartością, umiejętność radzenia sobie z niepewnością, niejasnością, czy konfliktami, budowanie kultury współpracy i kreatywne rozwiązywanie problemów, to krytyczne dziś kompetencje, niezależnie od obszaru, czy branży.

 1. Agile wykracza poza IT

Agile nie jest już zarezerwowany dla obszaru rozwoju oprogramowania i coraz częściej spotykany jest w innych branżach. Ciekawy artykuł na ten temat można znaleźć tutaj.  Bo Agile to nie proces, ale stan umysłu, sposób myślenia, filozofia życia ” bycie wspierającym, ufnym, otwartym, uczciwym, spójnym, dostosowującym się. Mam wrażenie, że dziś sporo organizacji mówi o sobie zwinna, a tak naprawdę udało jej się wdrożyć kilka agilowych praktyk, czy też nawet cały “framework”, np. Scrum, a myślenie pozostało na niezmiennym poziomie. Bo zmiana paradygmatu myślenia wymaga odwagi, przychodzi w bólach i trwa często kilka lat. Potwierdzenie mojej obserwacji znalazłam w raporcie ESI “The Global State of the PMO: An Analysis for 2015, który podaje zmianę kultury organizacyjnej jako największe wyzwanie wdrożenia zwinności.

Pomimo wyzwań jakie niesie Agile, coraz więcej świadomych organizacji rozumie jego znaczenie i wspiera swoich pracowników w drodze do zwinności. Ponieważ zmianę najlepiej zacząć od siebie serdecznie zapraszam na warsztat.

 1. Nowa rola Project Managera – Lider Zmiany

Jeszcze niedawno od Project Managera wymagano, aby  dostarczał na czas, zgodnie z wymaganiami i budżetem, czyli działania zgodnie z trójkątem ograniczeń, zwanym inaczej żelaznym lub złotym. Dziś oczekuje się koncentracji na wartości i adaptacyjności do zmieniającego się otoczenia. Dzisiejszy Project Manager jest odpowiedzialny za realizację korzyści zgodnie ze strategią firmy, więc musi wykazać się znajomością strategii  oraz otoczenia biznesowego firmy.

Zgodnie z Trójkątem Kompetencji Project Management Institute® (ang. The PMI Talent Triangle®), który reprezentuje zdefiniowany przez pracodawców zbiór krytycznych umiejętności dzisiejszego Kierownika Projektu, nie wystarczą już narzędzia i techniki zarządzania projektami (pierwszy wymiar). Znajomość strategii firmy, umiejętność jej tworzenia i wykorzystywania, ciągłe monitorowanie otoczenia biznesowego i komunikowanie zmian decydentom w celu interpretacji i działania, czyli kompetencje strategiczne i biznesowe (drugi wymiar) stają się kluczowe  w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Trzeci wymiar to kompetencje przywódcze, które 75% organizacji ocenia jako najważniejsze dla skutecznej nawigacji złożonością projektową. (PMI”s Pulse of Profession).

Ponieważ zmiana jest wpisana we wszystko co dziś robimy, a każdy projekt jest jej przyczyną, więc niezbędne są kompetencje zarządzania zmianą, a Project Manager staje się Liderem Zmiany.

 1. Kreatywność jako kluczowa kompetencja nie tylko lidera projektu

Kreatywność to jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności skutecznego lidera. W czasach zwinności, gdzie liczy się innowacyjność i szybkość wprowadzania na rynek nowości, nie można polegać na wczorajszych rozwiązaniach, produktach i sposobach pracy. Ba, przestarzałe stają się także dotychczasowe modele organizacyjne. Dzisiejsi liderzy, aby zwiększać efektywność stoją przed nie lada wyzwaniem stymulowania kreatywnego myślenia nie tylko u siebie, ale również w swoich zespołach. Kreatywni liderzy lepiej radzą sobie ze zmianą, nie boją się wyzwań i są gotowi na  eksperymentowanie z nową wizją rzeczywistości. Więcej na temat kreatywności, w tym technik i praktyk w poprzednim poście oraz tutaj.

Na znaczeniu zyskuje też “design thinking”, nowy trend wykorzystywany przez innowacyjne organizacje do rozwiązywania problemów. Innowacyjne rozwiązania pochodzą z połączenia inżynierii, designu, sztuki, nauk społecznych i biznesu. Więcej na ten temat po angielsku tutaj, a po polsku tutaj.

 1. Ważna rola zarządzania programami i portfelami

Postrzeganie pojedynczego projektu z perspektywy portfela, programu czy strategii organizacji staje się niezbędną kompetencją każdej organizacji. Sporo ostatnio toczy dyskusji na temat roli Project Management Office (PMO), w tym kwestionowania potrzeby PMO w zwinnym świecie. Będąc członkiem jury wybierającego PMO roku powtarzałam: “te wszystkie aplikacje opisują poprawne PMO, a mi się marzy coś nowego, chciałabym zobaczyć innowacyjne, zwinne PMO”. Na co niektórzy koledzy z zespołu pukali się w głowę.  Ponieważ warto marzyć, a wizualizacja przyszłości to jedna z praktyk Agile, więc pomarzmy. Obecnie zwinne PMO koncentruje się na  coachingowym i mentoringowym wsparciu zwinnych zespołów. Przewiduje się, że w przyszłości ta rola rozszerzy się o zarządzanie zasobami, a właściwie kompetencjami, koordynację zależności pomiędzy projektami i programami oraz wytyczanie strategicznych kierunków celów projektowych. PMO stanie się partnerem, a nie ciałem zarządczym (executive body). Więcej na ten temat we wspomnianym  raporcie ESI.

 1. Różnorodność ma znaczenie, a globalna i wirtualna praca staje się codziennością

Różnorodne zespoły osiągają lepsze rezultaty. 83% uczestników badania Economist Intelligence Unit, uważa, że bardziej różnorodna organizacja przyciąga bardziej różnorodnych klientów, a co się z tym wiąże ma dostęp do większej liczby rynków. Ponieważ większość pracy może być  obecnie wykonywana wirtualnie, umiejętność pracy w globalnych i rozproszonych zespołach jest krytyczna i zwiększa przewagę konkurencyjną każdego Project Managera.

 1. Nowe narzędzia współpracy, czyli e-mail odchodzi do lamusa

Narzędzia takie jak Slack powoli zastępują e-mail w obszarze komunikacji wewnętrznej. Od swojego startu w 2013, w październiku 2016 Slack miał już 4 miliony użytkowników. Choć nie oznacza to, że firmy zrezygnują z e-maila, ale zaczną inaczej go wykorzystywać. Więcej na ten temat w artykule Lee Gomesa.

O  kolejnych trzech trendach biznesowych w następnym poście:

 1. “Sharing” i  produkty eco/green
 2. Customer friendship
 3. Personal branding

Podsumowując, dziś poszukuje się liderów,  którzy nieustannie odkrywają siebie, świetnie radzą sobie z niepewnością i ciągłą zmianą. Dzisiejsze otoczenie biznesowe jest pełne niejasności i tylko osoby posiadające takie umiejętności jak współpraca, efektywna komunikacja, kreatywność i elastyczność sprostają wyzwaniom szybko zmieniającego się rynku.

PMI, Project Management Institute, PMI Talent Triangle are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.

3
No Comment 3

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
  close-link
  Napisz wiadomość