Agile, Development
4 November 2018
Biblioteczka Zwinnej Liderki
Biblioteczka Zwinnej Liderki

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ostania aktualizacja: 20-02-2021

Wczoraj minęło 6 lat jak dla Was piszemy. Ostatnio trochę rzadziej, gdyż eksperymentujemy z vlogiem i pojawiło się kilka nagrań. Natomiast obiecujemy, że pisanie będziemy kontynuować z większą jak dotychczas regularnością, gdyż oprócz tego, że piszemy dla innych, piszemy też dla siebie. Pisanie pomaga nam zgłębić temat, a przede wszystkim uporządkować myśli.

Z tej okazji życząc sobie wytrwałości i kolejnych lat wartościowych treści chcielibyśmy podarować Wam prezent – Biblioteczkę Zwinnej Liderki. Listę kilku podstawowych pozycji, po które warto sięgnąć ruszając w drogę w kierunku zwinności.

Z odwagą

Naszą listę zaczynamy książkami Brene Brown, która zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości. Odwaga to jedna z wartości zwinnego myślenia – zobacz drzewo zwinnego zespołu. Polecam wszystkim perfekcjonistom!

Życie Autentyczne (…) określiłabym jako życiową podróż. (…) odwaga, współczucie i tworzenie więzi – to są właśnie te pomoce, których potrzebujemy w naszej podróży.

A oto co stanowi sedno Autentyczności: jesteśmy wartościowi już teraz. Nie kiedy czy jeśli. Jesteśmy w tej chwili warci miłości i przynależności. Właśnie teraz. Już.

                                                                                                                                          ~ Brene Brown

 1. Dary niedoskonałości, Brene Brown
 2. Rosnąć w siłę, Brene Brown
 3. Dare to Lead – Z wielką odwagą, Brene Brown

Agile

Kolejne propozycje na liście to pozycje Jurgena Appelo, gdzie oprócz teorii złożonego systemu, zwinnego procesu znajdziecie sporo praktyk i narzędzi przydatnych w pracy zwinnego zespołu.

4. Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders, Jurgen Appelo

5. Managing for Happiness, Jurgen Appelo

Kolejna rekomendowana pozycja jest autorstwa Lyssy Adkins. Przyznam szczerze, że żadna książka „zwinna” nie zmieniła mojego myślenia jak właśnie ta. Lyssa opisała swoją drogę zmiany (ang. transition) z Project Managera i myślenia wydaj polecenie/zdeleguj zadanie i skontroluj  (ang. command – and – control) do Agile Coacha – lidera i przywództwa służebnego. Dużo w niej konkretnych ćwiczeń, praktyk i narzędzi, dzięki którym pobudzisz kreatywność, uruchomisz motywację, wzmocnisz zaangażowanie, a w efekcie współpracę w zespole.

6. Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition, Lyssa Adkins

Ta pozycja jest skierowana nie tylko do branży IT, każdy kto jest zainteresowany zwinnością znajdzie tam sporo ciekawego na temat zwinności, myślenia systemowego i przywództwa służebnego.

7. The Journey to Enterprise Agility: Systems Thinking and Organizational Legacy, Daryl Kulak , Hong Li

Project Management jest dziś dla każdego

Początkującym Project Managerom oraz wszystkim, którzy realizują projekty polecam drugie wydanie książki Marcina Żmigrodzkiego, który w 10 krokach opisał jak rozpocząć, zaplanować, zrealizować i monitorować oraz zakończyć projekt. Znajdziesz tam tradycyjne, kaskadowe podejście, ale także praktyki zwinne, a wszystko to poprzeplatane ciekawymi wątkami historycznymi, więc możesz nie zauważyć, że czytasz książkę o zarządzaniu.

8. Zarządzanie Projektami. Jak zmienić zadanie w proste zadanie, Marcin Żmigrodzki

Scrum

Jeśli mówimy o Agile to nie możemy zapomnieć o Scrumie i tu dwie pozycje.

9.  Scrum – czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej, Jeff Sutherland

10. Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami. Wydanie II rozszerzone, Mariusz Chrapko

Ludzie…

Motywacja, branie odpowiedzialności, zaufanie, przywództwo służebne, praca zespołowa to tematy, których nie możemy pominąć kiedy mówimy o Agile i zwinnych zespołach. Poniżej kilka pozycji „must read”.

11. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, Daniel Pink

12. Zasada OZOZ Principle, Roger Connors, Tom Smith, Craig Hickman. Tutaj artykuł.

13. Szybkość zaufania/Speed od Trust, Stephen R. Covey. Więcej w tutaj.

14. Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie, Patrick Lencioni

15. Servant Leadership w praktyce. Ken Blanchard, Renee Broadwell i inni

16. The Servant. A Simple Story About the True Essence of Leadership, James C. Hunter

Mniej, ale lepiej

Zwinnie to nie tylko elastycznie, ale także wydajnie. Efektem naszej pracy są owoce w postaci odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej. I tu z pomocą przyjdzie esencjalizm, czyli jak robić właściwe rzeczy? Jak najmądrzej zainwestować czas i energię, aby osiągnąć najbardziej wartościowe wyniki poprzez robienie tylko tego, co istotne?

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne. Lin Yutang

17. Esencjalista /Essentialism, Greg McKeown

Uważność

Zatrzymajmy się na chwilę w przenośni i dosłownie i pochylmy nad tematem uważności (ang. mindfulness). Uważność to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990). Prekursorką badania uważności jest Ellen Langer, która definiuje uważność jako akt aktywnego zauważania rzeczy. Wywiad z Ellen znajdziecie tutaj, a poniżej kilka pozycji książkowych oraz link do kursu on-line.

18. Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego, Teasdale John, Williams Mark, Segal Zindel

19. Inteligencja emocjonalna, Harvard Business Review

Przekonania

Czy kiedyś zastanawiałeś się, czy przekonania, które masz cię wspierają? Kolejna pozycja autorstwa Carol Dweck pokazuje jak nasze przekonania i nastawienie kształtują podejście do sukcesu i porażki. To właśnie nasze nastawienie, pomimo zdolności, może spowodować, że nie osiągniemy tego co jest w zasięgu naszych możliwości.

20. Nowa psychologia sukcesu, Carol Dweck

Odczarujmy turkus

Jeśli chcesz się dowiedzieć co kryje się pod tajemniczym słowem turkus i turkusowa organizacja z pomocą przyjdą kolejne pozycje.

21. Pracować inaczej / Reinventing Organisations, Frederic Laloux

22. Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji, Andrzej Blikle

Trendy

Naszą listę zamyka książka pod redakcją Kariny Popieluch, której  cytując fragment jednej z recenzji „udało się zebrać prawdziwych “wyjadaczy” i zachęcić do popełnienia zupełnie nieteoretycznej pozycji.” Mam też tu swoją cegiełkę w postaci rozdziału „Agile HR”.

Pomimo tytułu, nie jest to pozycja wyłącznie dla HR Business Partnerów. Każdy kto pracuje z ludźmi znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

„To prawdziwa merytoryczna bomba i pewnie będzie dla mnie źródłem wiedzy na najbliższe miesiące, jeśli nie lata. Daję 5 gwiazdek za: formę „szwedzkiego stołu” (przyznaję, ze ewolucja roli HR BP to nie moja pasja, więc ten rozdział pozostanie nietknięty); zwięzły, logiczny i niesłychanie merytoryczny kontent; przykłady, konkrety i case study; podanie źródeł w których można doczytać więcej.”

23. HR Business Partner. Rola – Filary – perspektywy, pod redakcją Kariny Popieluch.

24. Teaming, Amy, C, Edmondson

Życzę miłej lektury.

Więcej propozycji książkowych:

What to read? Co przeczytać?

4
1 Comment 4 , , , ,

There is 1 comment

 • Barbara Mróz says:

  Do biblioteczki zwinnej liderki i lidera dodałabym również najnowszą książkę Brenee Brown “Dare to lead”. Autorka, na postawie swoich wieloletnich badań oraz współpracy z liderami, wskazuje czym powinno charakteryzować się współczesne przywództwo: wrażliwością, życiem zgodnie z wartościami, odwagą, by ufać innym i nastawieniem na ciągły rozwój.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

  Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
   close-link
   Napisz wiadomość