Development, Leadership
16 April 2017
Duchowowość w biznesie
Duchowowość w biznesie

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Święta to dobry czas, aby porozmawiać o duchowości. O duchowości i inteligencji duchowej pisałam przy okazji spotkania z Alanem Harphamem na temat jego książki “The Spirit of Project Management”. Cały artykuł tutaj. Wspominałam też w artykule poświęconym konferencji Firma z duszą, a dziś w tym krótkim świątecznym wpisie chciałabym do tematu powrócić. Zgadzam się Alanem, którego już wśród nas nie ma, że tylko nieliczni nowatorscy liderzy są świadomi nowych badań i zastosowania inteligencji duchowej, szczególnie w przypadku zarządzania złożonością.

Co to jest duchowość? Dla mnie to coś, co nadaje sens i cel. Dlatego tak trudno zaakceptować mi bezsensowne działania. Bycie duchowym to uznanie niematerialnej i afirmującej życie siły, która jest w nas. Jest to stan intymnej relacji z naszym wnętrzem najwyższej wartości i moralności. Natomiast inteligencja duchowa, która po inteligencji emocjonalnej zyskuje na coraz większym znaczeniu, to wg. Cindy Wigglesworth “zdolność do postępowania z współodczuwaniem i mądrością (miłością), zachowując wewnętrzny i zewnętrzny spokój, niezależnie od okoliczności”.

Duchowość jest jedną z 24 uniwersalnych sił charakteru sklasyfikowanych przez Seligmana i Petersona. Duchowość to nie tylko religijność, co więcej w biznesie mówiąc o duchowości nie mamy na myśli żadnej konkretnej religii.  To samoświadomość swojej tożsamości jako człowieka, przekonania dotyczące zagadnień absolutnych, transcendentalnych, pytania o sens istnienia oraz filozofię własnej egzystencji. Duchowość mieści się w kategorii cnoty transcendencji. Transcendencja opisuje siły, które zapewniają szersze poczucie łączności z wyższym sensem i celem niż my sami. Dla mnie osobiście to współodpowiedzialność za każdą istotę na ziemi. Jestem częścią tej planety, a więc nie mogę przejść obojętnie wobec człowieka, czy innego stworzenia w potrzebie. Co więcej, wierzę, że mam wpływ i jestem w stanie małymi krokami zmieniać świat. Pozostałe siły w ramach tej cnoty to zdolność do docenienia piękna i doskonałości, poczucie humoru, nadzieja i optymizm, zdolność do odczuwania wdzięczności.

Chciałabym zwrócić uwagę na kilka wartości, które składają się na inteligencję duchową:

1.Otwartość na różnorodność. Jakże nam tego Polakom brakuje, a jak potwierdzają badania różnorodne zespoły osiągają dużo lepsze rezultaty. Zachęcam więc do korzystania z mądrości różnych światopoglądów, religii, płci, generacji, czy kultur.

2.  Wolność. Marzeniem Alana był świat bez granic, zarówno fizycznych jak i mentalnych. Niestety nie doczekał się jego spełnienia. Ja ciągle marzę:-)

3. Aktywne słuchanie. Zdolność słyszenia poza słowami i mimiką twarzy. Zaufaj swojej intuicji i miej otwarte serce!

4. Kreatywność. O kreatywności i jej potędze piszę sporo. Ostatnio natknęłam się na ciekawy artykuł, a w poprzednim poście opisałam kreatywność jako jeden z trendów.

5. Wiarygodność. Spójność rozumiana jako autentyczność, szczerość, uczciwość, prostolinijność (jakże często dziś słyszane ang. “walk the talk”) to kolejna po kreatywności cecha prawdziwego lidera. Bycie autentycznym buduje zaufanie. Więcej na temat zaufania tutaj.

Prawdziwe zaufanie= spójność x kompetencje

6. Zobowiązanie do czegoś większego niż my sami. Byłam trudnym dzieckiem, gdyż zadawałam pytanie “dlaczego”?, co na tamte czasy było nieakceptowalne. I tak mi zostało, we wszystkim co robię szukam sensu i celu. Badania pokazują, że pokolenie millenialsów, które właśnie przejmuje stery na pierwszym miejscu stawia sensowność działań, a jeden z trzech filarów turkusowych organizacji to “ewolucyjny cel”. Dla wielu z nas pieniądze nie są już celem samym w sobie, poszukujemy czegoś głębszego w naszych działaniach. Chcemy mieć wpływ na organizację, lokalną społeczność, kraj, czy świat.

W ten świąteczny czas zachęcam do rozwoju. Im lepiej zrozumiemy rolę duchowości w biznesie, tym łatwiej będzie nam obudzić w zespole pasję i sens, uruchomić kreatywność i pomóc rozwiązywać problemy trudne, pozornie nie do pokonania!

 

4
1 Comment 4 , , , ,

There is 1 comment

 • Ewa Bialek says:

  Warto o tym pisać coraz więcej. Gratuluję i pozdrawiam,

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMI® AUTHORIZED PMP® EXAM PREP COURSE
  Next edition starts 18 May 2022

  Virtual:  Every Wed 18 May - 3 Aug (18:30-21:30)

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
   close-link
   Napisz wiadomość