Development, Project Management
31 December 2016
Dziwny był to rok … Good-bye 2016
Dziwny był to rok … Good-bye 2016

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zastanawiając się nad jednym słowem, którym mogłabym określić mijający rok, natknęłam się na biuletyn Octigo, gdzie przeczytałam: “Wielu publicystów mówi, że był to dziwny rok”.

Może dziwny, chociaż przyznam, że niewiele mnie już dziwi. Na pewno był to smutny rok dla Polski. Do tej pory dumna z tego w jakim tempie Polska się rozwija, ile pojawia się nowych możliwości, teraz z żalem patrzę jak szybko burzymy to co wiele lat budowaliśmy. Zdałam sobie sprawę jak krucha jest nasza demokracja i jak daleko nam do krajów zachodniej Europy. W tym całym smutku i pozornej bezradności, doszłam do wniosku, że moje wartości nie pozwalają na bierność. Zrozumiałam, że najważniejsza jest dla mnie autentyczność, życie w zgodzie z sobą, przejście od zewnętrznych ocen do wewnętrznego poczucia słuszności i wypowiedziałam swoją małą “wojnę” głupocie, nieuczciwości i nienawiści. To był też trudny rok dla całego świata, zmagającego się wyzwaniami dzisiejszego złożonego i dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Dla mnie osobiście był to przełomowy rok. Rok niezwykle bogaty, zarówno w sukcesy jak i porażki. Czas niesamowitego rozwoju w kierunku turkusu, który pozwolił mi zrozumieć dlaczego tak się dzieje jak się dzieje i dlaczego nie da się tego zatrzymać. W 2016 zaakceptowałam fakt ewolucji świadomości i zrozumiałam, że mój światopogląd nie jest jedynym słusznym. Dzięki ludziom, którzy stanęli na mojej drodze, uświadomiłam sobie też, że przepaść wartości i przekonań uniemożliwia satysfakcjonujące partnerstwo, i że taka relacja nie przynosi wartości, więc szkoda na nią czasu.

To był rok, który po przegranej w wyborach, zamknął pewien rozdział mojego życia. Niezwykle cenny, gdyż dzięki porażce dowiedziałam się jak wielu wspaniałych ludzi, na których zawsze mogę liczyć, mam wokół siebie.

Jak to w życiu bywa, coś się kończy i coś nowego zaczyna. Długo szukałam pomysłu na AgilePMO, nie chciałam firmy z typową strukturą i kulturą organizacyjną. Nie uśmiechało mi zatrudnianie kierowników, specjalistów i sekretarek, nie lubiłam też tradycyjnej funkcji prezesa.  Dobrze wiedziałam czego nie chcę, natomiast nie do końca wiedziałam czego chcę. Dziś już wiem, podjęłam wyzwanie zbudowania turkusowej organizacji. Ostatnie dwa lata w PMI Poland Chapter, gdzie zrezygnowałam z kontroli, postawiłam na zaufanie, transparentność i samoorganizację, pokazały, że się da, a co więcej się opłaca. Zyski wzrosły kilkukrotnie, chociaż to nie zysk był celem, a wyłącznie efektem ubocznym.

To był też rok sukcesów i nagród, osobistych i zawodowych. W Konkursie Wolontariusza Roku 2015 PMI Poland Chapter zostałam nagrodzona i wyróżniona tytułem “Najlepszy Lider“. Natomiast zespół AgilePMO w konkursie Corporate Vision Magazine w kategorii 2016 Eastern European Business Elite Awards otrzymał tytuł “Most Innovative Project Management Consultancy – Poland & Most Renowned Project Management Training Provider – Europe”.

Koniec roku to czas podsumowań i wyznaczania nowych kierunków. Patrząc więc w przyszłość, co czeka nas w 2017? Właśnie pracujemy nad strategią marketingową z Whizbrand. Naszym celem jest stać się uznanym w Polsce i świecie Learning Mentorem w obszarze zarządzania projektami. Nie chcemy dostarczać szkoleń i usług konsultingowych. To niech robią inni. My szukamy większego sensu w naszych działaniach. Chcemy pomagać naszym klientom w zaplanowaniu ścieżki rozwoju, w zgodzie z ich mocnymi stronami, predyspozycjami i talentami, a następnie wspierać we wdrożeniu. Wkrótce we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego światło dzienne ujrzy platforma rozwojowa, tzw. Mapa Rozwoju Eksperta Zarządzania Projektami. Mapa to kompleksowe podejście do zagadnień zarządzania projektami, zgodne z The PMI Talent Triangle® oraz najnowszymi trendami.  To propozycja programów edukacyjnych, narzędzi i zasobów, której celem będzie wsparcie pracujących w projektach w rozwoju wiedzy, umiejętności i postaw niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowych.

A czego Państwu i sobie życzymy w Nowym Roku? Dobrego życia, którego efektem, a nie celem będzie uznanie, sukces, bogactwo i miłość.

PMI, PMI Talent Triangle are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.

5
4 Comments 5 , , , , , ,

There are 4 comments

  • Igor Mróz says:

    Gratulacje z osiągnięcia stanu, gdzie Twoja wizja nie jest “jedynie słuszna”. Ja… chyba ciągle jestem na drodze do osiągnięcia czegoś takiego (i zaczynam wątpić czy mi się uda). Powodzenia w planach na 2017, brzmią zaprawdę ciekawie!

    PS Error: Time limit is exhausted. Please enter CAPTCHA value again. Click the BACK button on your browser, and try again. 😛

  • Małgorzata Kusyk says:

    Igor, dziękuję. To że jesteś w drodze to naprawdę sukces, niektórym nie uda się nawet na tę drogę wejść. Rozwój wymaga odwagi, wysiłku, cierpliwości i czasu. Jestem przekonana, że Ci się uda. Zwątpienie jest ludzkie, ja też mam wątpliwości, chwilowe postoje, czy też odwroty. Najważniejsze jednak, żeby się nie poddawać i krok po kroku wznosić się coraz wyżej. Pozdrawiam życząc w 2017 kolejnych sukcesów na drodze do rozwoju.

    PS. Wiem, obiecałam, ale sama nie umiem, a inni nie mieli czasu się tym zająć w starym roku.

  • Jacek Kościukiewicz says:

    To był dobry rok m. in. ż mieliśmy okazję się poznać. Dziękuję Ci za przyznanie się, ż Twoje poglądy nie są jedynie słusznymi. Ja długo tak myślałem, niestety. Późno (za późno?) doszedłem, do tego samego wniosku co Ty. Szanować innych. Dać im odpowiedzialność. Zaufać. Wierzyć…

    • Małgorzata Kusyk says:

      Jacek, na zmianę nigdy nie jest za późno, więc gratuluję. Nie jesteśmy doskonali, popełniamy błędy, jednak gdy jesteśmy w stanie się do tego przyznać i wyciągnąć wnioski, to znaczy, że się rozwijamy. Zgodnie z zasadą OZ: Zobacz to?, Przyjmij to?, Rozwiąż to? i Zrób to?. Więcej tutaj: https://agilepmo.pl/zasada-oz-organizacyjna-i-indywidualna-wspolodpowiedzialnosc/. Dziękuję serdecznie za ten cenny komentarz. Cieszę się, że jest nas coraz więcej w drodze do lepszych organizacji, lepszych społeczności, lepszego świata. Pozdrawiam serdecznie, Małgosia

  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    PMP® certification preparation course starts on 24 February 2021

    Virtual:  Every Wed 18:30-21:30 till 12 May 2021

    Zapisy trwają! Enrollment in progress!
      close-link
      Napisz wiadomość