Conference, Leadership
8 May 2020
OEES 2019 subiektywnie – współpraca metropolitalna
OEES 2019 subiektywnie – współpraca metropolitalna

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pomimo, że teraz skupiamy się głównie na walce z wirusem, to warto już pomysleć o tym co dalej, a współpraca metropolitalna to będzie najważniejsza rzecz w tych trudnych czasach, które nadchodzą. Dlatego też teraz publikujemy post, który powstał zaraz po konferencji  OEES 2019. O tym co się od tego czasu zadziało przeczytać możecie tutaj.

Podczas OEES 2019 uczestniczyłam też w ciekawej dyskusji: „Obszary funkcjonalne metropoliami szans? W jaki sposób dynamizować rozwój obszarów metropolitalnych w Polsce? Przykład Metropolii Krakowskiej. Wzięli w niej udział między innymi przedstawiciele Metropolii Krakowskiej, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Pełną listę panelistów można zobaczyć na załączonym zdjęciu.

Jako mieszkanka przygranicznej  gdańskiej wsi zgadzam się z opisem tego panelu, że „Współczesne metropolie dawno już przestały kumulować i aktywizować potencjał społeczno-administracyjny wyłącznie w swoich granicach administracyjnych, a proces przestrzennego rozlewania się miast jest jedną z najważniejszych cech charakterystycznych przemian współczesnych miast. Oznacza to, że nie metropolie, a obszary funkcjonalne powinny stać się kategorią strategicznego myślenia. To z kolei wymusza potrzebę funkcjonowania w sieciach, relacjach i to nie tylko ponadregionalnych (globalnych), które nas otaczają wraz z rozwojem zjawisk globalizacji i cyfryzacji gospodarki; ale w sieciach lokalnych”.

A jako społeczniczka (ostatnio członkini Rady Sołeckiej Czaple) utożsamiam się ze stwierdzeniem Burmistrza Skawiny Norberta Rzepisko, że metropolia to małżeństwo z rozsądku, niekoniecznie z miłości, chociaż marzy mi się, aby było przynajmniej z przyjaźni, w którym zamiast strachu jest zaufanie i współpraca. Cytując Zuzannę Skalską: „Niestety nam daleko jeszcze do budowania bardziej zintegrowanego społeczeństwa. W Polsce nie ma regionu, który można by nazwać zagłębiem innowacji i kreatywnego przemysłu. Żeby być, trzeba działać wspólnotowo, a u nas każdy sobie. Wojewoda sobie, marszałek sobie i prezydenci, burmistrzowie i wójtowe miast sobie. Nie ma wspólnej polityki, wspólnej strategii wydawania pieniędzy. Typowa Polska, wszystko jest veto, nie rozumiem, ale veto. Niestety nie mamy tej kultury, nie mamy takiej mentalności żeby działać wspólnotowo, brakuje nam społeczeństwa obywatelskiego”.

W związku z tym, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz słusznie zauważyła, że współpraca metropolitalna bez narzędzia jakim jest ustawa metropolitalna się nie uda – włodarzy trzeba albo zmusić, albo zachęcić. Ze smutkiem muszę się z tym zgodzić. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że samorządy same powinny ją napisać – w 30. rocznicę samorządności warto rozpocząć nad nią prace. Trzymam kciuki.

Jeśli chodzi o zaproponowany model 4 D – współpracy gmin w obszarze funkcjonalnym to obecnie oprócz ustawy brakuje też formalnych gminnych zespołów metropolitalnych. Te które istnieją działają nieformalnie. Na koniec wzięliśmy udział w głosowaniu, w którym w większość uczestników panelu opowiedziała się za zaprezentowanym modelem – szczegóły na załączonym zdjęciu.

0
No Comment 0 , , , , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMI® AUTHORIZED PMP® EXAM PREP COURSE
Next edition starts 18 May 2022

Virtual:  Every Wed 18 May - 3 Aug (18:30-21:30)

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość