Leadership
29 October 2018
Pozostać sobą – sekret przywództwa
Pozostać sobą – sekret przywództwa

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Polecony przez Ulę Habersack (Ula, dziękuję:-) wywiad z Dariuszem Użyckim wydał mi się tak ciekawy i spójny z tym co robimy w ramach naszych szkoleń i programów rozwojowych takich jak Akademia Zwinnej Liderki, czy Akademia Transition Managera, że postanowiłam podzielić się nim. Przy okazji odkrywam podcasty Kamili Goryszewskiej. Poniżej moje podsumowanie rozmowy z Dariuszem. Polecam cały podcast.

Poznaj siebie

Dariusz zachęca, aby zacząć od poznania siebie. Odkryj kim jesteś.  Zapytaj też inne, bliskie Ci osoby o opinię na swój temat. Często sami nie zauważamy potencjału, którym dysponujemy, albo umniejszamy jego wartość. Kiedy już opiszesz siebie – poznasz typ osobowości, myślenia i działania oraz określisz co jest dla Ciebie ważne – swoje wartości, to będziesz w stanie znaleźć swoje miejsce na świecie.

Czasami pytają mnie, czy podczas naszych warsztatów „szlifujemy” liderów zgodnie z jakimś idealnym wzorcem? Nic bardziej błędnego, natomiast samo pytanie świadczy o tym, że część osób ma złe doświadczenia z korporacji i boi się, że będą musieli stać się kimś innym niż są, bo taka jest właśnie moda. Nie wmawiajmy liderom jacy mają być, podpowiada Dariusz. Charyzmatyczni, czy służebni?

Czy Agile i turkus to kolejne mody?

Zwinność i turkus to  jedne z wielu koncepcji zarządzania organizacją. Podobnie jest ze stylem przewodzenia. Czasami sprawdzi się przywództwo służebne, innym razem transformacyjne, a w niektórych sytuacjach dyrektywne. Najpierw przyjrzyj się sobie, poczuj kim jesteś, a potem poszukaj miejsca dla siebie. Jeśli czujesz, że zwinne wartości są Twoje, to znajdź organizację, w której sprawdzi się przywództwo służebne. Podobnie zrób z turkusem i pozostałymi poziomami świadomości. Jeśli nie możesz znaleźć takiego miejsca, to tak jak ja, stwórz je. Powtarzam jak mantrę: zwinności, czy turkusu nie da się wdrożyć, zwinnym, czy turkusowym trzeba najpierw się stać. Bo Agile to nie proces, czy metoda, a stan umysłu, filozofia życia. To bycie wspierającym, ufnym, otwartym, uczciwym, spójnym, dostosowującym się. Dlatego też sporo transformacji Agile kończy się fiaskiem – zmienia się wszystko dookoła – mamy nowy proces działania i wszystko pozostaje takie same – stare myślenie, czyli wartości i przekonania.

Czy ludzie boją się zmian?

Akademię Transition Managera zaczynamy od zrozumienia różnicy pomiędzy  zmianą, a tranzycją (ang. transition). Zmiana to zastąpienie czegoś czymś innym – np. nowy proces. Natomiast tranzycja to zmiana psychologiczna, czyli zmiana w głowach ludzi. W wielu transformacjach koncentrujemy się na planie strategicznym zapominając o ludziach i wsparciu ich w zmianie myślenia. Tak naprawdę to ludzie nie boją się samej zmiany, ale konsekwencji w myśleniu jakie ona za sobą pociąga. Okazuje się, że boimy się tranzycji, czyli zmiany naszych wartości i przekonań.

Pamiętaj, że Agile to po pierwsze „BYĆ”, czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie „DZIAŁAĆ”, czyli proces dostarczania produktu, czy projektu.

Agile sprawdzi się w złożoności

Dlaczego jednak mówimy tyle o zwinności i przywództwie służebnym? Gdyż tak wzrosła złożoność i zmienność otoczenia, w którym funkcjonujemy, że skupienie wszystkiego w jednej głowie lidera już nie jest możliwe. Dlatego też w proces podejmowania decyzji warto włączyć współpracowników – dzięki czemu uruchamiamy wiele głów, a nie jedną. Pamiętajmy jednak, że oddanie władzy innym wiąże się z przejęciem przez nich odpowiedzialności, a na to nie zawsze są gotowi. Natomiast jeśli uda nam się stworzyć współodpowiedzialny zespół, to skrócimy podejmowanie decyzji, co znacznie wpłynie na efektywność. W dzisiejszym tak dynamicznym i ryzykownym świecie to może być jedyna szansa na przetrwanie. Więc uprawomocnienie pracowników, liczenie się z ich zdaniem, to nie jest tylko kwestia etyki, ale przede wszystkim efektywności biznesowej. Lider służebny stwarza warunki pracy, tworzy bezpieczne środowisko, gdzie ludzie mogą być sobą i gdzie dają z siebie wszystko najlepsze co mają do zaoferowania. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o „fun”, ale owocem takiej wspólnej pracy mają być rezultaty – zobacz metaforę drzewa zwinnego zespołu. Dariusz podaje przykład służebności typu trener reprezentacji Islandii w piłce nożnej, który z grupy ludzi stworzył wspaniałą drużynę.

Pracuj z sobą

Dariusz Użycki w swojej książce „Czy jesteś tym, który puka? daje wskazówki jak z sobą pracować. Nie znajdziecie tam gotowych rozwiązań, ale ścieżkę jak dochodzić do osobistych odpowiedzi.

Na naszych warsztatach każdy uczestnik dostaje Przewodnik Uczestnika, a nie kopię slajdów. Jest tam sporo miejsca na refleksję i „lesson learnt” z każdego tematu. Sporo dodatkowej treści i ćwiczeń do pracy w domu. Wspominam tu o tym, gdyż niewielu uczestników z tego korzysta – wymaga to sporo pracy, jakże często trudnej pracy z samym sobą. Jakie są jednak tej pracy korzyści? Dlaczego odkrycie siebie, a następnie działanie w zgodzie z sobą jest takie ważne? Bo jak podpowiada Dariusz, a ja się podpisuję pod tym rękami i nogami, daje poczucie wpływu i sprawczości. Robiąc coś w zgodzie ze sobą mamy poczucie sensu, a to daje nam niesamowite szczęście i dobre życie. Potwierdzam, gdyż sama doświadczam tej potężnej siły wewnętrznej i spokoju. Polecam każdemu.

Na koniec zacytuję Waldemara Dziwniela, aktora i trenera, którego miałam okazję poznać na konferencji Psychologia w biznesie i zarządzaniu projektami zorganizowanej przez wrocławski oddział PMI: “Kiepski aktor ma gotowe rozwiązania –  triki i narzędzia oraz kroki do sukcesu. Dobry aktor wykorzystując doświadczenie reaguje na ludzi i interakcje, które w danej chwili zachodzą”.

0
No Comment 0 , , , , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMI® AUTHORIZED PMP® EXAM PREP COURSE
Next edition starts 18 May 2022

Virtual:  Every Wed 18 May - 3 Aug (18:30-21:30)

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość