Development
9 February 2020
Siły charakteru
Siły charakteru

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czy znasz swoje siły charakteru? A czy wiesz, że korzystanie ze swoich zalet na co dzień poprawia samopoczucie, zwiększa poczucie własnej wartości i rozwija dobrostan? Serdecznie polecam.

24 siły charakteru

Koncepcja 24 sił charakteru (values in action – wartości w działaniu) została opracowana przez psychologów Martina Seligmana i Chrisa Petersona z wykorzystaniem wiedzy na temat moralnie cenionych cnót w różnych kulturach, systemach filozoficznych i religiach na całym świecie takich jak: buddyzm, chrześcijaństwo, filozofię grecką, hinduizm, islam, judaizm, konfucjanizm i taoizm. Siły charakteru przyczyniają się do własnego wzrostu i rozkwitu, a jednocześnie ich  wykorzystywanie nie przynosi negatywnych konsekwencji dla innych. Siły, które osiągają u danej osoby najwyższą wartość określane są mianem sił sygnaturowych (czyli sił „popisowych”). Korzystanie z sił sygnaturowych daje poczucie autentyczności, towarzyszy mu podekscytowanie i ożywienie. Więcej na temat sił charakteru, w tym lista sił i krótki  ich opis znajdziecie w artykule na blogu Barbary Mróz.

Moja złota piątka

Czyli moje siły sygnaturowe – sekret mojego sukcesu to:
?‍♀️Nadzieja i optymizm (ang. hope). Otwarcie patrzę na przyszłość wierząc, że przyniesie coś najlepszego i podejmuję wysiłek, aby to osiągnąć.
?‍♀️ Zapał (ang. zest). Mój entuzjazm i energia w połączeniu z poprzednią siłą dają mieszankę wybuchową – naprawdę musi się udać. Inni się pukają w głowę, chętnych do projektów skazanych na klęskę nie ma, a ja biorę sprawy w swoje ręce, działam nie oglądając się na innych i o dziwo niemożliwe staje się możliwe.
?‍♀️ Uczciwość (ang. honesty). Od dziecka mówiłam prawdę, co często nie podobało się moim nauczycielom, gdyż prawda jak poezja, niewiele osób ją lubi. Nie mam nic do ukrycia, więc nie boję się podsłuchów?. Szczerość i autentyczność to moja dewiza – ukrywanie pochłania dużo naszej energii i jest dużym obciążeniem psychicznym. Połączenie tej cechy z poprzednimi sprawia, że mam sporo energii, którą inwestuję w sprawy dla mnie ważne.
?‍♀️. Miłosierdzie i przebaczanie (ang. forgiveness). Umiejętność przebaczania tym, którzy zrobili mi coś złego pomaga mi nie nosić urazy. W każdej napotkanej osobie widzę pełnego nadziei, pragnień i marzeń Człowieka, który realizuje je jak tylko najlepiej potrafi, nie zawsze mając świadomość negatywnych konsekwencji swojego postępowania. To kolejna siła, która w połączeniu z pozostałymi uwalnia pokłady energii.
?‍♀️Twórczość (ang. creativity). Mam dużo nowatorskich pomysłów, dlatego nie martwię się konkurencją, którą traktuję jak przyjaciół po fachu. Nie boję się, że ktoś mnie oszuka, czy coś mi ukradnie. Chętnie się dzielę, jestem zawsze kilka kroków do przodu, szybko przebaczam i z entuzjazmem podejmuję kolejne wyzwanie.

Styl myśleni i działania wg FRIS

Moje siły charakteru są spójne ze stylem myślenia i działania wg FRIS. Wizjoner – Entuzjasta kocha pracę w dynamicznych warunkach, która łączy się z ryzykiem – okazuje się, że idealnie wpasowałam się w dzisiejsze czasy. Podchodzę do wyzwań z energią i optymizmem, wolę nieformalne struktury, które pozwalają na eksperymenty i wprowadzanie zmian. Jestem praktykiem i stawiam na efektywność.

A że kreatorów buntowników mało kto rozumie, to już przyzwyczaiłam się, że dla niektórych jestem oszołomem?. Bez takich oszołomów jak ja, świat stałby w miejscu, więc wybaczam Wam?

Chcesz się dowiedzieć jakie są Twoje siły sygnaturowe? Wykonaj bezpłatny test – przy rejestracji możesz wybrać język, w tym polski.

0
No Comment 0 , , , , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMI® AUTHORIZED PMP® EXAM PREP COURSE
Next edition starts 18 May 2022

Virtual:  Every Wed 18 May - 3 Aug (18:30-21:30)

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość