Leadership
11 listopad 2018
Wolność
Wolność

„Nikt nie może mnie zmusić, abym był szczęśliwy na jego sposób” Kant.

11 listopada 2018, dzień obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to idealny czas, aby porozmawiać o wolności. Wolność stawiam na pierwszym miejscu swojej hierarchii wartości.

Co to jest wolność?

Zacznijmy od definicji. Posłużę się tu wykładem Prof. Osiatyńskiego, który w całości można wysłuchać tutaj.

Wolność, czyli brak przymusu i ograniczeń. Wolność to osobiste wybory, działania i realizacja celów. Działania ludzi to jednak w większości reakcje na działania innych, np. szefa, władzy. Rzadziej człowiek podejmuje się akcji – sam dokonuje wyboru, że coś zrobi. Dla mnie ważne są też akcje – podejmuję działania, które zmieniają moje życie i świat na lepsze. Do tego trzeba być wolnym człowiekiem.

Wolność to podział władzy, a kraj wolny to taki, w którym przestrzega się konstytucji i praw człowieka, a jednostka ma poczucie, że państwo – niezależne sądy, broni ją przed państwem – władzą polityczną (ustawodawczą i wykonawczą).

Źródłem ograniczeń może być władza, instytucje, takie jak firma, czy rodzina, oraz zwyczaje społeczne. Inaczej ograniczenia wolności mogą być zewnętrzne – przymus państwowy oraz przymus ze strony osób i firm prywatnych oraz wewnętrzne – my sami. W obu przypadkach:

 • nie mogę wybierać, gdyż ktoś inny za mnie wybrał,
 • nie mogę działać, gdyż nie mam możliwości lub ktoś inny za mnie podjął decyzję i działanie,
 • zostanę powstrzymany przed działaniem przez zastosowanie przymusu,
 • oraz mogę zostać ukarany za działanie później, czyli zniechęcenie do działania, a nie bezpośrednie powstrzymanie.

Wolność od i do

Isaiah Berlin, zwolennik liberalizmu, dzieli wolność na „od” i „do”:

 • Wolność od (negatywna) oznacza brak przymusu: wolność od prześladowań, wolność od strachu, wolność od głodu. Wolność od przymusu ze strony władz, obciążeń podatkowych, ingerencji władz w życie prywatne. Możliwość działania bez przeszkód ze strony innych ludzi, krótko mówiąc inni nie ingerują w obszar mojego działania.

„Jak daleko sięga obszar, w którego granicach podmiot – osoba bądź grupa osób – ma lub powinien mieć całkowitą swobodę bycia i działania wedle własnej woli, bez wtrącania się innych osób?”.

 • Wolność do, inaczej prawo do (pozytywna) oznacza rzeczywistą możliwość podejmowania wyborów. Rządzenie samym sobą. Autonomia jednostki i samo-sterowalność. Wola człowieka, która jest czymś nadrzędnym.

„Co lub kto, jest źródłem władzy albo ingerencji, która może przesądzić, że ktoś ma zrobić raczej to niż tamto, być taki, a nie inny?”

Wolność zewnętrzna

Wróćmy jeszcze do na chwilę do przymusu zewnętrznego.

Przymus państwowy (dot. terytorium oraz ustalania i egzekwowanie reguł przez państwo) może zostać nadużyty, dlatego też człowiek dostał „tarczę”, która ochroni go przed „mieczem” ze strony państwa. Ta tarcza to prawa konstytucyjne i prawa człowieka, na które składają się następujące elementy:

 • władza nie jest nieograniczona,
 • prawa, które mogą deklaracje nie dają mi jednak ochrony,
 • instytucje – podział władzy: niezależne od władzy sądy, które mogą chronić prawa jednostki,
 • indywidualne środki dostępu do instytucji (ang. individual remedies) – procedury np. indywidualny dostęp do sądu,
 • „legal empowerment”, np. adres w krajach trzeciego świata, w których nie chodzi o to by bronić praw ludzi najsłabszych, ale pomóc im odzyskać większą kontrolę nad własnym życiem.

Pamiętam sytuację, kiedy w połowie lat 90 powróciłam do Polski z rocznego pobytu w Londynie, aby skończyć studia. Zamieszkałam wtedy w akademiku i poczułam się jak w klatce – dotarło do mnie jak nasze zwyczaje społeczne ograniczają. Trzeba było się ubierać, zachowywać, myśleć, aby wpisać się w normę, gdyż ten kto się w tę normę nie wpasował zostawał wykluczony. Zresztą niewiele się zmieniło, a szczególnie widać to w konformistycznym systemie szkolnictwa. Pamiętam też czasy z początku lat 90., kiedy marzyłam, aby podróżować. Dlatego też pod wpływem filmów Jacques’a Cousteau wybrałam oceanografię. Cały dzień stałam po wizę, a jak już dotarłam do UK, to moim największym marzeniem było zjedzenie pizzy w restauracji, a stać mnie było tylko na kawałek z okienka za funta. Z zazdrością oglądałam zza szyby uśmiechniętych ludzi przy stolikach. Raz pozwoliłam sobie na lody Häagen-Dazs – stało się wtedy po nie w długiej kolejce w centrum Londynu, a najtańsze kosztowały 2,5 funta (funt kosztował wtedy ponad 7 zł). Profesor Osiatyński ładnie to określił – wolność jest lub jej nie ma zależy od tego czy drzwi są otwarte, czy zamknięte, czyli czy swobodnie mogę się poruszać po świecie, albo czy mogę opuścić wykład, gdy mnie nudzi. Z drugiej strony nawet kiedy granice są otwarte i mogę się swobodnie poruszać, czy mnie na to stać?

Pomimo, że nie jestem aż taka stara – wojny nie przeżyłam, a komunę pamiętam wyłącznie z perspektywy nastolatki, mam wrażenie, że młodzi Polacy nie do końca rozumieją co to jest wolność, a właściwie co oznacza jej brak.

Tu przychodzi mi na myśl bajka Ignacego Krasickiego o dwóch słowikach w klatce, która nawiązuje do Polski z czasów pod zaborami. Młody ptak dziwi się, że starszy jest smutny, wszak w klatce jest wygodnie. Ponieważ nie zaznał nigdy wolności – urodził się w klatce, gdzie ma wszelkie wygody – nie jest w stanie zrozumieć smutku spowodowanego jej brakiem. Stary słowik pamięta życie na wolności – ma porównanie. Wie czym jest wolność, kiedyś był wolny i tę wolność stracił, a wygodna klatka nie zastąpi mu wolności wyboru, w tej sytuacji pofrunięcia w przestworza, czy śpiewu siedząć na drzewie.

Dziś coraz większe zagrożenie wolności dla jednostki pochodzi od osób, czy instytucji prywatnych, takich jak korporacje, banki, czy dostawcy np. energii. Dużym zagrożeniem jest też to, że polityka przeniosła się na teren tożsamości – religii, etniczności itp. Pojawił się podział na MY i ONI, my większość i oni mniejszość, co stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa mniejszości.

Dlatego też potrzebujemy praw, które mają nas chronić – wolności obywatelskiej (osobistej, nietykalności cielesnej, słowa…), praw politycznych (głosu, decydowania, zgromadzeń – tworzenia partii politycznych) oraz poziomu bezpieczeństwa ekonomicznego.

I te prawa pomagają nam być właścicielami naszego życia i losu. Wyznaczają wokół nas przestrzeń i granice, w których możemy działać i rozwijać się, możemy też je przekraczać. Z drugiej strony nie zawsze z tej autonomii chcemy skorzystać, gdyż wiąże się ona z wzięciem odpowiedzialności za swoje życie. Odpowiedzialność za swój los wymaga dużej odwagi.

Wolność wewnętrzna

Płynnie przeszliśmy więc do wolności wewnętrznej, czyli wolności od własnych emocji, uprzedzeń, namiętności i uzależnień. Tak jak prawo i prawa chronią nas przed ograniczeniem wolności zewnętrznej, tak nie ma mechanizmów, które obronią nas przed samym sobą!

Emocji, uprzedzenia, namiętności i uzależnienia wyłączają nasz ROZUM. Przejawia się to ignorowaniem/umniejszaniem skutków (inne postrzeganie świata), zakłamaniem i obwinianiem innych.

Polecam Zasadę OZ, którą opisałam w poprzednim artykule – podpowie jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Nie ma nic bardziej oczyszczającego jak uczciwość wobec siebie, wobec swoich myśli, działań i uczuć. Spójność wewnętrzna, czyli działanie w zgodzie ze swoimi wartościami, ze swoim wewnętrznym poczuciem słuszności pomoże nam odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Posłuchajmy naszego serca, ustalmy co jest dla nas ważne, a następnie wyznaczajmy granice. Nauczmy się odmawiania jeśli stoi za nim nasza potrzeba, proszenia o pomoc i jej przyjmowania. Niezależność jest trudna dziś do osiągną, a właściwie niemożliwa, gdyż człowiek jest zależny od drugiego człowieka. Powiem więcej, Ziemia to system współzależny, więc odzyskajmy wolność biorąc odpowiedzialność za siebie, innych ludzi, istot na Ziemi i całej matki natury. Pozwólmy sobie na zależność, a zatroszczmy się o wolność!

Życzę, sobie i wszystkim prawdziwej wolności. Nie czekajmy, aż wolność będzie chciał nam ktoś zabrać. Podejmujmy działania, które zmieniają nasze życie i świat na lepsze.

0
Czytaj więcej
No Comment 0
Agile, Development
4 listopad 2018
Bilblioteczka Zwinnej Liderki
Bilblioteczka Zwinnej Liderki

Wczoraj minęło 6 lat jak dla Was piszemy. Ostatnio trochę rzadziej, gdyż eksperymentujemy z vlogiem i pojawiło się kilka nagrań. Natomiast obiecujemy, że pisanie będziemy kontynuować z większą jak dotychczas regularnością, gdyż oprócz tego, że piszemy dla innych, piszemy też dla siebie. Pisanie pomaga nam zgłębić temat, a przede wszystkim uporządkować myśli.

Z tej okazji życząc sobie wytrwałości i kolejnych lat wartościowych treści chcielibyśmy podarować Wam prezent – Biblioteczkę Zwinnej Liderki. Listę kilku podstawowych pozycji, po które warto sięgnąć ruszając w drogę w kierunku zwinności.

Z odwagą

Naszą listę zaczynamy książkami Brene Brown, która zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości. Odwaga to jedna z wartości zwinnego myślenia – zobacz drzewo zwinnego zespołu. Polecam wszystkim perfekcjonistom!

Życie Autentyczne (…) określiłabym jako życiową podróż. (…) odwaga, współczucie i tworzenie więzi – to są właśnie te pomoce, których potrzebujemy w naszej podróży.

A oto co stanowi sedno Autentyczności: jesteśmy wartościowi już teraz. Nie kiedy czy jeśli. Jesteśmy w tej chwili warci miłości i przynależności. Właśnie teraz. Już.

                                                                                                                                          ~ Brene Brown

 1. Dary niedoskonałości, Brene Brown
 2. Rosnąć w siłę, Brene Brown

Agile

Kolejne propozycje na liście to pozycje Jurgena Appelo, gdzie oprócz teorii złożonego systemu, zwinnego procesu znajdziecie sporo praktyk i narzędzi przydatnych w pracy zwinnego zespołu.

 1. Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders, Jurgen Appelo
 2. Managing for Happiness, Jurgen Appelo

Kolejna rekomendowana pozycja jest autorstwa Lyssy Adkins. Przyznam szczerze, że żadna książka „zwinna” nie zmieniła mojego myślenia jak właśnie ta. Lyssa opisała swoją drogę zmiany (ang. transition) z Project Managera i myślenia wydaj polecenie/zdeleguj zadanie i skontroluj  (ang. command – and – control) do Agile Coacha – lidera i przywództwa służebnego. Dużo w niej konkretnych ćwiczeń, praktyk i narzędzi, dzięki którym pobudzisz kreatywność, uruchomisz motywację, wzmocnisz zaangażowanie, a w efekcie współpracę w zespole.

 1. Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition, Lyssa Adkins

Project Management jest dziś dla każdego

Początkującym Project Managerom oraz wszystkim, którzy realizują projekty polecam drugie wydanie książki Marcina Żmigrodzkiego, który w 10 krokach opisał jak rozpocząć, zaplanować, zrealizować i monitorować oraz zakończyć projekt. Znajdziesz tam tradycyjne, kaskadowe podejście, ale także praktyki zwinne, a wszystko to poprzeplatane ciekawymi wątkami historycznymi, więc możesz nie zauważyć, że czytasz książkę o zarządzaniu.

 1. Zarządzanie Projektami. Jak zmienić zadanie w proste zadanie, Marcin Żmigrodzki

Scrum

Jeśli mówimy o Agile to nie możemy zapomnieć o Scrumie i tu dwie pozycje.

 1. Scrum – czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej, Jeff Sutherland
 1. O zwinnym zarządzaniu projektami. Wydanie II rozszerzone, Mariusz Chrapko

Ludzie…

Motywacja, branie odpowiedzialności, czy zaufanie to tematy, których nie możemy pominąć kiedy mówimy o Agile i zwinnych zespołach. Poniżej trzy pozycje „must read”.

 1. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, Daniel Pink
 2. Zasada OZOZ Principle, Roger Connors, Tom Smith, Craig Hickman. Tutaj artykuł.
 3. Szybkość zaufania/Speed od Trust, Stephen R. Covey. Więcej w tutaj.

Mniej, ale lepiej

Zwinnie to nie tylko elastycznie, ale także wydajnie. Efektem naszej pracy są owoce w postaci odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej. I tu z pomocą przyjdzie esencjalizm, czyli jak robić właściwe rzeczy? Jak najmądrzej zainwestować czas i energię, aby osiągnąć najbardziej wartościowe wyniki poprzez robienie tylko tego, co istotne?

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne. Lin Yutang

 1. Esencjalista /Essentialism, Greg McKeown

Uważność

Zatrzymajmy się na chwilę w przenośni i dosłownie i pochylmy nad tematem uważności (ang. mindfulness). Uważność to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990). Prekursorką badania uważności jest Ellen Langer, która definiuje uważność jako akt aktywnego zauważania rzeczy. Wywiad z Ellen znajdziecie tutaj, a poniżej kilka pozycji książkowych oraz link do kursu on-line.

 1. Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego, Teasdale John, Williams Mark, Segal Zindel
 2. Inteligencja emocjonalna, Harvard Business Review

Przekonania

Czy kiedyś zastanawiałeś się, czy przekonania, które masz cię wspierają? Kolejna pozycja autorstwa Carol Dweck pokazuje jak nasze przekonania i nastawienie kształtują podejście do sukcesu i porażki. To właśnie nasze nastawienie, pomimo zdolności, może spowodować, że nie osiągniemy tego co jest w zasięgu naszych możliwości.

 1. Nowa psychologia sukcesu, Carol Dweck

Odczarujmy turkus

Jeśli chcesz się dowiedzieć co kryje się pod tajemniczym słowem turkus i turkusowa organizacja z pomocą przyjdą kolejne pozycje.

 1. Pracować inaczej / Reinventing Organisations, Frederic Laloux
 2. Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji, Andrzej Blikle

Trendy

Naszą listę zamyka książka pod redakcją Kariny Popieluch, której  cytując fragment jednej z recenzji „udało się zebrać prawdziwych „wyjadaczy” i zachęcić do popełnienia zupełnie nieteoretycznej pozycji.” Mam też tu swoją cegiełkę w postaci rozdziału „Agile HR”.

Pomimo tytułu, nie jest to pozycja wyłącznie dla HR Business Partnerów. Każdy kto pracuje z ludźmi znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

„To prawdziwa merytoryczna bomba i pewnie będzie dla mnie źródłem wiedzy na najbliższe miesiące, jeśli nie lata. Daję 5 gwiazdek za: formę „szwedzkiego stołu” (przyznaję, ze ewolucja roli HR BP to nie moja pasja, więc ten rozdział pozostanie nietknięty); zwięzły, logiczny i niesłychanie merytoryczny kontent; przykłady, konkrety i case study; podanie źródeł w których można doczytać więcej.”

 1. HR Business Partner. Rola – Filary – perspektywy, pod redakcją Kariny Popieluch.

Życzę miłej lektury.

2
Czytaj więcej
1 Comment 2
Leadership
29 październik 2018
Pozostać sobą – sekret przywództwa
Pozostać sobą – sekret przywództwa

Polecony przez Ulę Habersack (Ula, dziękuję:-) wywiad z Dariuszem Użyckim wydał mi się tak ciekawy i spójny z tym co robimy w ramach naszych szkoleń i programów rozwojowych takich jak Akademia Zwinnej Liderki, czy Akademia Transition Managera, że postanowiłam podzielić się nim. Przy okazji odkrywam podcasty Kamili Goryszewskiej. Poniżej moje podsumowanie rozmowy z Dariuszem. Polecam cały podcast.

Poznaj siebie

Dariusz zachęca, aby zacząć od poznania siebie. Odkryj kim jesteś.  Zapytaj też inne, bliskie Ci osoby o opinię na swój temat. Często sami nie zauważamy potencjału, którym dysponujemy, albo umniejszamy jego wartość. Kiedy już opiszesz siebie – poznasz typ osobowości, myślenia i działania oraz określisz co jest dla Ciebie ważne – swoje wartości, to będziesz w stanie znaleźć swoje miejsce na świecie.

Czasami pytają mnie, czy podczas naszych warsztatów „szlifujemy” liderów zgodnie z jakimś idealnym wzorcem? Nic bardziej błędnego, natomiast samo pytanie świadczy o tym, że część osób ma złe doświadczenia z korporacji i boi się, że będą musieli stać się kimś innym niż są, bo taka jest właśnie moda. Nie wmawiajmy liderom jacy mają być, podpowiada Dariusz. Charyzmatyczni, czy służebni?

Czy Agile i turkus to kolejne mody?

Zwinność i turkus to  jedne z wielu koncepcji zarządzania organizacją. Podobnie jest ze stylem przewodzenia. Czasami sprawdzi się przywództwo służebne, innym razem transformacyjne, a w niektórych sytuacjach dyrektywne. Najpierw przyjrzyj się sobie, poczuj kim jesteś, a potem poszukaj miejsca dla siebie. Jeśli czujesz, że zwinne wartości są Twoje, to znajdź organizację, w której sprawdzi się przywództwo służebne. Podobnie zrób z turkusem i pozostałymi poziomami świadomości. Jeśli nie możesz znaleźć takiego miejsca, to tak jak ja, stwórz je. Powtarzam jak mantrę: zwinności, czy turkusu nie da się wdrożyć, zwinnym, czy turkusowym trzeba najpierw się stać. Bo Agile to nie proces, czy metoda, a stan umysłu, filozofia życia. To bycie wspierającym, ufnym, otwartym, uczciwym, spójnym, dostosowującym się. Dlatego też sporo transformacji Agile kończy się fiaskiem – zmienia się wszystko dookoła – mamy nowy proces działania i wszystko pozostaje takie same – stare myślenie, czyli wartości i przekonania.

Czy ludzie boją się zmian?

Akademię Transition Managera zaczynamy od zrozumienia różnicy pomiędzy  zmianą, a tranzycją (ang. transition). Zmiana to zastąpienie czegoś czymś innym – np. nowy proces. Natomiast tranzycja to zmiana psychologiczna, czyli zmiana w głowach ludzi. W wielu transformacjach koncentrujemy się na planie strategicznym zapominając o ludziach i wsparciu ich w zmianie myślenia. Tak naprawdę to ludzie nie boją się samej zmiany, ale konsekwencji w myśleniu jakie ona za sobą pociąga. Okazuje się, że boimy się tranzycji, czyli zmiany naszych wartości i przekonań.

Pamiętaj, że Agile to po pierwsze „BYĆ”, czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie „DZIAŁAĆ”, czyli proces dostarczania produktu, czy projektu.

Agile sprawdzi się w złożoności

Dlaczego jednak mówimy tyle o zwinności i przywództwie służebnym? Gdyż tak wzrosła złożoność i zmienność otoczenia, w którym funkcjonujemy, że skupienie wszystkiego w jednej głowie lidera już nie jest możliwe. Dlatego też w proces podejmowania decyzji warto włączyć współpracowników – dzięki czemu uruchamiamy wiele głów, a nie jedną. Pamiętajmy jednak, że oddanie władzy innym wiąże się z przejęciem przez nich odpowiedzialności, a na to nie zawsze są gotowi. Natomiast jeśli uda nam się stworzyć współodpowiedzialny zespół, to skrócimy podejmowanie decyzji, co znacznie wpłynie na efektywność. W dzisiejszym tak dynamicznym i ryzykownym świecie to może być jedyna szansa na przetrwanie. Więc uprawomocnienie pracowników, liczenie się z ich zdaniem, to nie jest tylko kwestia etyki, ale przede wszystkim efektywności biznesowej. Lider służebny stwarza warunki pracy, tworzy bezpieczne środowisko, gdzie ludzie mogą być sobą i gdzie dają z siebie wszystko najlepsze co mają do zaoferowania. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o „fun”, ale owocem takiej wspólnej pracy mają być rezultaty – zobacz metaforę drzewa zwinnego zespołu. Dariusz podaje przykład służebności typu trener reprezentacji Islandii w piłce nożnej, który z grupy ludzi stworzył wspaniałą drużynę.

Pracuj z sobą

Dariusz Użycki w swojej książce „Czy jesteś tym, który puka? daje wskazówki jak z sobą pracować. Nie znajdziecie tam gotowych rozwiązań, ale ścieżkę jak dochodzić do osobistych odpowiedzi.

Na naszych warsztatach każdy uczestnik dostaje Przewodnik Uczestnika, a nie kopię slajdów. Jest tam sporo miejsca na refleksję i „lesson learnt” z każdego tematu. Sporo dodatkowej treści i ćwiczeń do pracy w domu. Wspominam tu o tym, gdyż niewielu uczestników z tego korzysta – wymaga to sporo pracy, jakże często trudnej pracy z samym sobą. Jakie są jednak tej pracy korzyści? Dlaczego odkrycie siebie, a następnie działanie w zgodzie z sobą jest takie ważne? Bo jak podpowiada Dariusz, a ja się podpisuję pod tym rękami i nogami, daje poczucie wpływu i sprawczości. Robiąc coś w zgodzie ze sobą mamy poczucie sensu, a to daje nam niesamowite szczęście i dobre życie. Potwierdzam, gdyż sama doświadczam tej potężnej siły wewnętrznej i spokoju. Polecam każdemu.

Na koniec zacytuję Waldemara Dziwniela, aktora i trenera, którego miałam okazję poznać na konferencji Psychologia w biznesie i zarządzaniu projektami zorganizowanej przez wrocławski oddział PMI: „Kiepski aktor ma gotowe rozwiązania –  triki i narzędzia oraz kroki do sukcesu. Dobry aktor wykorzystując doświadczenie reaguje na ludzi i interakcje, które w danej chwili zachodzą”.

0
Czytaj więcej
No Comment 0
Project Management, vlog
24 sierpień 2018
LIVE SESSION #1: Wprowadzenie do zarządzania projektami
LIVE SESSION #1: Wprowadzenie do zarządzania projektami

LIVE SESSION #1

Z tej sesji dowiesz się co to jest projekt, program i portfel i czym projekt różni się od procesu. Wspomnę też o rolach w projekcie, w tym roli Project Managera oraz przedstawię cykl życia projektu i pokrótce opowiem co dzieje się w każdej z faz. Serdecznie zapraszam.

 

1
Czytaj więcej
No Comment 1
Leadership, vlog
13 sierpień 2018
W poszukiwaniu sensu – Piramida Sensu
W poszukiwaniu sensu – Piramida Sensu

W poszukiwaniu sensu.

Czyż nie marzymy o tym, aby realizować przedsięwzięcia, które mają dla nas znaczenie? Czyż nie chcemy, aby nasza praca miała sens? To my liderzy, menedżerowie, project managerowie, czy właściciele firm odpowiadamy za to, aby tworzyć takie miejsca pracy, takie środowisko, gdzie ludzie mają poczucie sensu w swojej codziennej pracy.

Szczególnie dziś stoimy przed nie lada wyzwaniem, gdyż jak podają badania Gallupa najmniejsze zaangażowanie wykazują ludzie młodzi. Do zaangażowania przyznaje się zaledwie 28,9% millenialsów (urodzeni pomiędzy 1980 a 2000 r. zwani także pokoleniem Y).  Jak utrzymać zaangażowanie pokolenia Y? Potoczne „dociskanie śruby” może już nie zadziałać, gdyż młodzi ludzie szukają głębszego sensu w swych działaniach. Poszukują odpowiedzi na pytania: Po co? Jaki wpływ ma moja praca? Co więcej, chcą robić rzeczy, które mają znaczenie, i rozumieć, jak to, co dostarczają organizacje, dla których pracują, zmienia świat. Raport Unlocking Millennial Talent 2015 przygotowany przez Center for Generational Kinetics oraz Barnum Financial Group wskazuje, że 60% millennialsów deklaruje poczucie celu jako element wyboru zatrudnienia u obecnego pracodawcy. Więcej w artykule.

A co z motywacją?

„Motywacja wzrasta, kiedy ludzie osiągają mistrzostwo w swojej dziedzinie, mają autonomię oraz widzą sens w tym co robią.” ( D.H. Pink, Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us).

Piramida Sensu

Co możemy więc zrobić jako liderzy? Z pomocą może przyjść proste w koncepcji narzędzie – Piramida Sensu. Szczegóły w nagraniu.

Wszyscy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami wzmacniania poczucia sensu i celu – wpisujcie je w komentarzu do tego posta – otrzymają checklistę wspierającą monitorowanie oraz ocenę wysiłku w kierunku tworzenia poczucia sensu.

1
Czytaj więcej
No Comment 1
Agile, vlog
6 czerwiec 2018
Drzewo zwinnego zespołu
Drzewo zwinnego zespołu

Możesz odsłuchać też nagrania.

Pamiętaj, że Agile to po pierwsze BYĆ – czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie DZIAŁAĆ – czyli proces dostarczania produktu lub projektu.

Dlaczego Agile?

Zacznij więc od pytania: dlaczego? Jaki jest nadrzędny cel wdrożenia Agile? Odpowiedź wydaje się oczywista: wzrost wydajności i poprawa wyników, wymuszona przez złożone, konkurencyjne i ograniczone otoczenie biznesowe. Potoczne „dociskanie śruby” może już nie zadziałać, gdyż ludzie, szczególnie młodzi z pokolenia Y (urodzeni między 1980 a 2000 r.), szukają głębszego sensu w swych działaniach. Poszukują odpowiedzi na pytania: Po co? Jaki wpływ ma moja praca? Co więcej, chcą robić rzeczy, które mają znaczenie, i rozumieć, jak to, co dostarczają organizacje, dla których pracują, zmienia świat. Motywacja wzrasta, kiedy ludzie osiągają mistrzostwo w swojej dziedzinie, mają autonomię oraz widzą sens w tym co robią ( D.H. Pink, Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us).

„Wysoko postawiona poprzeczka, jeśli chodzi o wyniki, i jednocześnie odpowiednio zaprojektowana przestrzeń do ich osiągania zapewnią silną motywację. W tej sytuacji każdy wygrywa. Firma osiąga lepsze wyniki oraz powstają zespoły, które mogą wszystko. Zespoły oraz poszczególni ich członkowie natomiast dostają więcej swobody, rozwijają się i realizują zadania, które mają sens. Każda ze stron delektuje się owocami wysokich wyników” (L. Adkins, Coaching Agile Teams: A Companion for Scrum Masters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition).

W celu zrozumienia wartości Agile wykorzystałam metaforę drzewa wysokiej wydajności (ang. High Performance Tree) – za Lisa Adkins.

Drzewo zwinnego zespołu

Zacznij od fundamentów, czyli korzeni drzewa, które rodzi owoce w postaci nadzwyczajnych wyników, odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej, zespołów, które mogą wszystko oraz przestrzeni do rozwoju indywidualnego i zespołowego. Tymi korzeniami mogą być podstawowe wartości Scrum:

 • dotrzymywanie zobowiązań (ang. commitment), czyli zobowiązanie do realizacji celu, przy jednoczesnym zapewnieniu przez organizację uprawnień, które umożliwiają jego realizację
 • skupienie (ang. focus) wyłącznie na pracy, do której się zobowiązano
 • otwartość (ang. openness), inaczej transparentność, czyli wszystko w projekcie dostępne dla wszystkich
 • szacunek (ang. respect) pomimo różnic
 • odwaga (ang. courage) do dotrzymywania zobowiązań, działania, bycia otwartym oraz oczekiwania szacunku.

 Współpracująca organizacja

Podlewaj i dokarmiaj korzenie, a drzewo rozwinie liście, czyli cechy, które charakteryzują organizację współpracującą, w której zespoły:

 • same się organizują,
 • posiadają uprawnienia do podejmowania decyzji,
 • wierzą, że mogą rozwiązać każdy problem,
 • są zobowiązane do sukcesu zespołowego a nie sukcesu za wszelką cenę,
 • biorą odpowiedzialność za decyzje i zobowiązania,
 • motywowane są zaufaniem, a nie strachem, czy złością,
 • napędzane są konsensusem,
 • żyją w świecie ciągłej konstruktywnej niezgody.

Ciągłe doskonalenie

Zwinną organizację charakteryzuje kunszt, czyli ciągłe doskonalenie i rozwój wszystkich jej członków. Zadaj 3 proste pytania:

 1. W których miejscach korzenie są słabe?
 2. Które liście wymagają pracy?
 3. Czy otrzymujemy jakieś owoce?
1
Czytaj więcej
No Comment 1
Development
31 maj 2018
60 sekund – praktyka uważności
60 sekund – praktyka uważności

Uważność to jedna z bardzo ważnych kompetencji dzisiejszego lidera.  D.Goleman i R.Davidson oraz L.Weiss  w swoich badaniach wskazują na wiele korzyści z uważności:

 • silniejsza koncentracja
 • lepsza pamięć
 • regulacja emocji – większy spokój w stresujących sytuacjach
 • życzliwość i współczucie wobec siebie i innych
 • społeczne poczucie odpowiedzialności
 • zwiększenie świadomości ciała
 • świadomość swoich wartości i skupienie na tym, co dla nas ważne.

W tym artykule chciałabym polecić, 60. sekundowe  ćwiczenie, które wykonywane codziennie rano spowoduje, że w ciągu dnia będziesz odczuwał mniejszy stres, a do tego wzrośnie twoja koncentracja oraz produktywność. Polecam!

Technika ta pochodzi z trzeciego rozdziału książki NeuroWisdom: The New Brain Science of Money, Happiness, and Success Hardcover, której autorami są Mark Robert Waldman i Chris Manning. Została ona przetestowana na studentach MBA Layola Marymount University. 90% z nich zaobserwowało mniejszy stres w pracy już po 10. dniowej praktyce.

Krok 1: Zaobserwuj swój oddech.

Weź powolny, głęboki oddech – od przepony po klatkę piersiową. Zwróć uwagę na swoje ciało, głęboki wdech i wydech.

Krok 2: Ziewaj.

Udawaj do czasu kiedy ziewanie stanie się naturalne.

Ziewanie pomaga nam się obudzić, a następnie pozostać w gotowości podczas stresującego dnia pracy. Ziewanie pomaga naszemu mózgowi przełączyć się w wyciszający stan marzenia, który wzmacnia nasze umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów.

Ziewanie uwalnia szereg neurochemicznych składników, które mają wpływ na naszą motywację, pamięć, czy podejmowanie decyzji.

Krok 3: Rozciągaj się powoli

Bardzo wolno pochyl tyłów i szyję w jedną stronę, następnie wróć. Powtórz w drugą i wróć. Powtarzaj przez około 30 sekund. Możesz unieść ręce.

Kiedy wykonujemy bardzo powolne ruchy odczuwamy delikatny ból w różnych częściach ciała. Nasze ciało wysyła sygnał do mózgu, który następnie przekazuje informację do poszczególnych „obolałych” mięśni, aby się zrelaksowały. Świadomość naszego ciała, którą daje nam powolne rozciąganie jest kluczowym elementem wpływającym na pozbycie się bólu i wzrost odczuwania dobrostanu (ang. well-being).

Krok 4: Zakotwicz jednym słowem.

Kiedy uspokoiłeś swój mózg, zadaj sobie pytanie: Co jest dla mnie najważniejsze? Co jest moją najgłębszą i najskrytszą wartością?

Zaobserwuj słowo, które przyjdzie ci pierwsze do głowy. Powtórz to słowo w ciszy i pomyśl jak się czujesz. Nie martw się jeśli nie przychodzi ci nic do głowy, nie myśl za dużo, tylko powtórz kroki 1 -4.

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie rano przez 10 dni i zaobserwuj czy coś się zmieniło. W pracy możesz raz lub dwa razy dziennie przez 20 sekund rozciągnąć się i poziewać. To pomoże ci się zrelaksować, a dla twojego mózgu będzie świetną okazją do regeneracji. Powodzenia!

1
Czytaj więcej
No Comment 1
Leadership
3 maj 2018
Emotions and productivity
Emotions and productivity

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Excited and wounded up people are more productive!

Fact that emotions and atmosphere at work influence performance is obvious.  Although “there’s a long-held expectation that people should keep their emotions out of the workplace”. How often we’ve heard: let’s put our emotions aside, it’s not professional. Actually it is not possible or even important to productivity. We are human beings and emotions are part of who we are and cannot be left home. In his presentation at Challenges of Project Management – Psychology-Team-Agile conference  Łukasz Czaja shared the outcome of a 3 year experiment done for two teams: IT and administration. He has also inspired us to create an environment where people are more productive. A short interview (Polish) with Łukasz can be found here.

In this experiment 12 emotions have been identified:

 • Excited
 • Happy
 • Surprised
 • Dynamic
 • Wound up
 • Indifferent
 • Shocked
 • Sad
 • Angry
 • Tired
 • Frustrated

A 42 week experiment on relation between emotions and the performance (story points) including 2 teams, 15 developers (men only) revealed that the most productive are people who are:

 • Wound up (24,77%)
 • Excited (20,73%)
 • Dynamic (19,84%)

And then sad, tired and angry.

On the other hand the less productive are:

 • Indifferent (-44,98%)
 • Frustrated (-32,42%)

And surprisingly

 • Happy (-17,40%)

Another 82 week experiment on correlation between emotions and the performance was completed on a team of 9 (women only) and the results are a bit different:

 • Wound up and exited (19 %)
 • Angry (14%)
 • Indifferent (13%)
 • Tired (11%)

And only frustrated (-5%) and surprised (-4%) were not performing.

 

Interesting research has been done by Atlassian proving that “if a team is not excited about the work to be done, it is much less likely to be done than if they are excited about it.”

0
Czytaj więcej
No Comment 0
Leadership
1 maj 2018
Taming Public Speaking
Taming Public Speaking

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do you know that the public speaking is one of the top things we are afraid of? It might be connected to two reasons people are scare of, that are: Being Embarrassing In Front of a Huge Amount of People” and Failing.

A few years ago we had invited Peter Taylor, one of the best speaker, to give a presentation on presentations. The recording of his presentation can be found here and the tips have been summarized in the previous post.

This time I have asked Transition Manager Academy students to share some ideas on a presentation that makes a difference. The results of the brainstorming session below.

Plan and prepare

 • Be prepared! You should know what the presentation is about and what you want to achieve
 • Don’t try to plan everything – will not work. Be spontaneous.
 • Check who your audience is and adjust style of presentation (pictures, tables with numbers)
 • Rehearse to check the time usage

The presentation itself

 • Short and Interactive
 • Make introductions
 • Share stories, jokes and anecdotes
 • Avoid long text – clear slides – not too much text
 • Use visuals – pictures instead of words
 • Include some interesting news or information that will be new to the audience
 • Less data, more conclusion (interpret data)
 • Clear structure
 • Make a 3 step structure or break the rule as Peter suggests.
 • Summary and to do’s
 • Clarity – make sure everybody understands the topic (in Polish we call it “piaskownica” = sandpit)
 • Double check if all clear
 • Not read the text from the presentation
 • Use different communication channels
 • Time keeping

The audience

 • Involve and engage the audience
 • Make audience feel comfortable at start – the feeling – they will stay

The presenter

 • Be self-confident
 • Smile, use body language, eye contact with the audience
 • Fun!!! People tend to be more engaged and remember if they smile
 • Be authentic!
0
Czytaj więcej
No Comment 0
Leadership
10 kwiecień 2018
Od Project Managera do Project Lidera
Od Project Managera do Project Lidera

For English go to recording.

Dziś nie wystarczy być Project Managerem. Wzrastająca złożoność, a co z tym idzie ryzykowność przedsięwzięć wymaga od osoby nim zarządzającej, poza znajomością narzędzi i technik, kompetencji przywódczych. 75% organizacji ocenia kompetencje przywódcze jako najważniejsze dla skutecznej nawigacji złożonością projektową (PMI’s Pulse of the Profession In-Depth Report: Navigating Complexity).

Autentyczne Przywództwo

O swojej drodze od  Project Managera do Lidera Projektu opowiedział Paul Hodgkins w  wystąpieniu, zamykającym drugą konferencję Challenges of Project Management – Psychology-Team-Agile, zorganizowaną przez wolontariuszy oddziału PMI Kujawsko-Pomorskie, która odbyła się 5-6 marca 2018 r. w Toruniu. Podsumowanie wystąpienia Jenni Jepsen, które rozpoczęło konferencję można znaleźć w poprzednim wpisie.

Krótki wywiad z Paulem tutaj, a poniżej podsumowanie wystąpienia, którego nagranie można zobaczyć tutaj.

7 lekcji przywództwa:

 1. Na prawo do przywodzenia trzeba sobie zapracować. Nie można go też zabrać, ale można stracić.
 2. Nie próbuj być kimś innym, bądź sobą. Autentyczność to jedna z najważniejszych cech dzisiejszego lidera.  „Urodziłeś się jako oryginał. nie umieraj jako cudza kopia”. John Mason
 3. Stwórz swoją wizję siebie. Zaplanuj kim chcesz być. Sukces to jest to kim jesteś, a nie co posiada, czy robisz.
 4. Miej świadomość, że każde Twoje działanie ma wpływ na innych. Każdy e-mail, który napiszesz, każde słowo, które wypowiesz ma jakiś wpływ. Jeśli potrafisz wpłynąć na zmianę czyjejś postawy, a to wpłynie na zmianę jej zachowania to znaczy, że jesteś liderem
 5. Bez pasji nie ma spełnienia. Jeśli nie masz pasji do zarządzania projektem, jeśli nie sprawia Ci to przyjemności, zespół to zauważy i również nie będzie miał serca do realizacji tego przedsięwzięcia.
 6. Przewiduj! Pomyśl jak ludzie się zachowają, co powiedzą, co zrobią w odpowiedzi na Twoje działanie. Obserwuj i adoptuj się.
 7. Przekaż piłeczkę – deleguj podejmowanie decyzji.
0
Czytaj więcej
No Comment 0

Zaprojektuj swój sukces! Wprowadzenie do zarządzania projektami

Warszawa: 25 listopada 2018

Zapisy trwają !close-link
Napisz wiadomość