Przekonywanie – dedukcyjne (ang. principles first) vs indukcyjne (application first)

Kto kogo do czego przekona? Turing czy Walter White? Przekonywanie dedukcyjne vs indukcyjne.

Podejście dedukcyjne – od teorii do praktyki vs. indukcyjne – od praktyki do teorii

W świecie rozumowania, nasze umysły angażują się w porywającą rywalizację o pierwszeństwo własnych koncepcji i pomysłów. Na arenie znajdują się dwaj potężni bohaterowie. Każdy ma sporo argumentów, by przekonać nas do czerpania z jego sposobów myślenia i działania. Rozumowanie „od teorii do praktyki” oparte o zasady (principles first) konkuruje z rozumowaniem opartym o zastosowanie – „od praktyki do teorii” (application first).

Zainspirowana światem filmu i seriali, zapraszam Cię w podróż, podczas której zobaczysz, jak wspomniane style rozumowania przenikają kulturowe wymiary perswazji, wg. Erin Meyer.

Przekonywanie – dedukcyjne (ang. principles first) vs indukcyjne (application first)

Mapa Kulturowa, Erin Meyer. Przekonywanie dedukcyjne (ang. principles first) vs indukcyjne (ang. application first).

Rozumowanie oparte na zasadach i kulturowe wymiary Erin Meyer w Grze Tajemnic

Alan Turing, genialny matematyk, w którego wciela się Benedict Cumberbatch w „Grze Tajemnic”, jest naszym pierwszym bohaterem. Podczas II wojny światowej misją Turinga było złamanie skomplikowanego kodu Enigmy. Wygranie z niemieckim urządzeniem szyfrującym wydawało się niemożliwe, a jednak pozwoliło położyć kres okrutnej wojnie wcześniej niż się spodziewano. Geniusz zespołu pracującego pod okiem Alana w dużej mierze polegał na ich stylu rozumowania i podejścia do problemu. Analiza komunikatów generowanych przez Enigmę, wychwytywanie powtarzających się znaków do określenia punktów stałych i znalezienia cech charakterystycznych szyfrów, świetnie obrazuje rozumowanie oparte na zasadach.

Podejście to wygląda niczym obieranie cebuli z kolejnych warstw, by odkryć zasady, reguły i schematy, ukryte w środku. Odkrywanie krok po kroku prawidłowości, dzięki pytaniom „dlaczego i po co mam coś zrobić?” z precyzją i oddaniem bliskimi Sherlockowi. Jako widzowie jesteśmy zaproszeni do towarzyszenia Turingowi w tej sprawie. Czujemy napięcie, dreszcz emocji w oczekiwaniu na odkrycie kodu.

Jak to podejście łączy się z wymiarami kulturowymi?

Kulturowe wymiary perswazji Erin Meyer, pokazują jak style komunikacji i podejmowania decyzji różnią się w zależności od kultury. Historia Turinga obrazuje rozumowanie oparte na zasadach, które jest ściśle powiązane z kulturami preferującymi podejście dedukcyjne, takie jak Niemcy, Włochy, czy Francja. Kultury te cenią jasność i precyzję zasad. W Niemczech najpierw próbuje się zrozumieć koncepcję teoretyczną, zanim zastosuje się ją w praktyce. Zagadnienia, które próbuje się zrozumieć są najpierw poddawane analizie, by dojść do wniosków. Ba dojść do wniosków, nie definiując parametrów? By kogoś z tych kultur przekonać do swoich racji, warto ten sposób rozumowania wziąć pod uwagę.

Rozumowanie oparte na zastosowaniu – Breaking Bad

Nasz kolejny bohater to Walter White, grany przez Bryana Cranstona w „Breaking Bad”. Poznajemy go jako nauczyciela chemii, który przechodzi szybką transformację, stając się producentem metamfetaminy. Stosując swoją wiedzę, bez uprzedniego zagłębiania się w podstawowe zasady biznesu narkotykowego, analizy poszczególnych kroków, powodów, etyki czy konsekwencji swoich zachowań, uosabia rozumowanie oparte na zastosowaniu.

Korzystając z wiedzy chemicznej, stosuje ją do wyprodukowania najlepszego produktu. Nie skupia się na tym dlaczego, ani po co to robi, ale na tym jak osiągnąć cel, jak zadbać o satysfakcję klienta?

Ale jak ten styl rozumowania radzi sobie w różnych wymiarach kulturowych? Amerykanie całe życie są zanurzeni w rozumowaniu „od praktyki do teorii”. Ogólnie rzecz biorąc, w kulturach anglosaskich – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, czy Nowej Zelandii cenione jest rozumowanie indukcyjne. Ogólne wnioski są wyciągane w oparciu o wzór zaczerpnięty z prawdziwego świata. Koncentruje się raczej na kwestiach praktycznych niż na teorii, więc zawsze biznesowe prezentacje zaczyna się od konkretnych rekomendacji, a analizowanie sposobu dojścia do konkretnych wniosków, czy przedstawianie danych i metodologii, kultury indukcyjne odbiorą jako zbędne przedłużanie, a nawet owijanie w bawełnę. W najlepszym wypadku ich uwaga zamiast się rozpalać osłabnie. I z przekonywania nici. Istotniejsze jest pytanie „jak?” niż „dlaczego?”. Stąd tak często pracuje się ze studium przypadku.

Nieco chaotyczne i odważne podejście Waltera White’a w Breaking Bad – praktyczne zastosowanie i bieżące dostosowywanie się do sytuacji, która już gdzieś w jakimś przypadku się sprawdziła, interesująco odzwierciedla ten wymiar kulturowy.

Delikatny taniec różnych sposobów rozumowania

Świat rozumowania opartego o zastosowanie i o zasady, to bynajmniej nie walka dobra ze złem, wybór między białym, czy czarnym. W realnym świecie te dwa style często przenikają się niczym różne style w tańcu, odzwierciedlając sposoby, w jaki ludzie w większości świata podchodzą do komunikacji i podejmowania decyzji.

Mimo, iż nasze nawykowe sposoby rozumowania są w dużej mierze uzależnione od sposobów komunikacji, na które był kładziony nacisk w procesie edukacji szkolnej, większość z nas jest w pełni zdolna do praktykowania każdego z tych podejść.

Pracując z osobami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych warto pamiętać, by:

W kulturach indukcyjnych – Najpierw Zastosowanie

  • Robiąc prezentację przedstawiać swoje racje/ tezy od razu przechodząc do sedna, by nie stracić uwagi słuchaczy. Trzymać się konkretnych przykładów, narzędzi i kroków. Mało czasu poświęć na budowanie teorii, czy przedstawienie koncepcji. Będziesz potrzebować mniej czasu na debatę koncepcyjną.
  • Przekonując innych przygotować przykłady praktycznego zastosowania (a najlepiej pozwolić zobaczyć, sprawdzić, doświadczyć).
  • Dając instrukcje skupić się bardziej na „Jak” niż „Dlaczego?”.

W kulturach dedukcyjnych – Najpierw Zasady

  • Przy prezentacji przedstaw swoje argumenty poprzez wyjaśnienie i potwierdzenie koncepcji leżącej u podstaw twojego rozumowania, zanim przejdziesz do wniosków i przykładów. Zarezerwuj czas na debatę i kwestionowanie koncepcji.
  • Przekonując innych przedstaw podstawowe zasady i bądź otwarty na debatę.
  • Dając instrukcje wytłumacz dlaczego, nie jak coś wykonać.

Zmiana stylu perswazji by dopasować się do preferencji odbiorców, może być wyzwaniem. A gdy tej samej prezentacji ma wysłuchać mieszane grono osób z kultur indukcyjnych i dedukcyjnych, najlepiej teoretyczne zasady przeplatać praktycznymi przykładami. Na zmianę być trochę Turingiem i trochę Whitem 😉Przykłady spodobają się słuchaczom jednym i drugim.

Gra Tajemnic i Breaking Bad mogą nam posłużyć nie tylko jako porywająca rozrywka, ale też pokazać różnorodność kulturową. Zachęcają do poznania stylów rozumowania i budowania skutecznej komunikacji w naszej globalnej wiosce.

Dlaczego na skalach nie ma kultur azjatyckich?

Aaa, to już zupełnie inny pogląd na świat, który jest poza skalą przekonywania. O nim następnym razem😉.

Małgorzata Dobija

Interesują cię wymiary Mapy kulturowej przygotowanej przez Erin Meyer? Pracujesz w międzynarodowym zespole i dążysz do efektywnej komunikacji z członkami zespołu mieszkającymi w różnych krajach? Zapraszamy na szkolenie Jak serfować po falach różnorodności? – dołącz, by zdobyć niezbędne umiejętności i kompetencje kulturowe!

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.