Trendy zarządzania projektami 2022

Trendy Project Management 2022

Wrzesień to dobry miesiąc na przemyślenia. Lato już za nami, jutro pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, a ja lubię patrzeć w przyszłość i przyglądać się nowym trendom. Szczególnie interesują mnie kierunki zmian w obszarze, który jest mi bliski, czyli w zarządzaniu projektami. Raz na jakiś czas, średnio co 2-3 lata, przygotowuję krótkie podsumowanie. A ponieważ ostatni artykuł napisałam dokładnie dwa lata temu, w czasie szalejącej pandemii, lockdownów i oczekiwania na szczepionkę, to myślę, że to dobry moment na kolejny post w tym temacie.

W tym wpisie nawiążę do 5 kierunków, które nakreśliłam w 2020 roku w artykule: Nowa normalność – trendy w zarządzaniu projektami, który ukazał się w 30. wydaniu Strefy PMI, aby następnie sformułować obecne trendy.

Artykuł zaczęłam poniższym cytatem, który obecnie wydaje mi się jeszcze bardziej aktualny:

W przeszłości praca wymagała od nas siły mięśni. Aktualnie wymaga od nas intelektu. Ale nadchodzi era, w której praca będzie wymagać od nas serca.

~Minouche Shafik, dyrektor London School of Economics

Czy trendy 2020 są nadal aktualne?

Poniżej odniosę się do swojego artykułu w strefie PMI z 2020 roku. Czy wiele się zmieniło? Zacytuję tu 5 trendów, które wykreowały się w czasie ostatniej pandemii. Zmiany, które zaszły od tego czasu nie są widoczne gołym okiem, ale da się je poznać podczas głębszej analizy. A więc, jak się zmieniły trendy zarządzania projektami od 2020?

1. Agile-a nie da się już ignorować

Choć ostatnio rozgorzała dyskusja na temat spadku popularności metod zwinnych, do której odniosłam się w 38 wydaniu Strefy PMI – str. 18-19, to złożoność wymaga zwinnego – adaptacyjnego paradygmatu myślenia. Agile to przede wszystkim „STAWAĆ SIĘ”, czyli zwinne wartości, a następnie „DZIAŁAĆ”, czyli proces. Niestety wiele organizacji sprowadza zwinność do metody prowadzenia projektu lub rozwoju produktu, niezależnie od sytuacji.

Nie ma jednej słusznej metody, a Agile jest jednym z wielu i nie zawsze najlepszym wyborem. W sytuacji, kiedy wiemy co i jak, warto zastosować tradycyjną kaskadę (moim zdaniem PMBOK® Guide trafnie nazywa to podejście predykcyjnym – ang. predictive), a tam gdzie jest dużo niepewności i niejasności – „zagubieni we mgle” wg modelu Obenga, podejścia adaptacyjne (to określenie również wydaje mi się trafniejsze) mogą okazać się skuteczniejsze. Natomiast w wielu przypadkach, to hybrydowe rozwiązania zaadresują różnorodność sytuacji, z którą mierzą się dzisiejsze organizacje.

Zgadzam się więc z Elizabeth Harrin, że Agile nie jest już trendem skoro Manifest Agile pojawił się 21 lat temu, choć nadal nie jest szeroko rozpowszechniony ani stosowany skutecznie. Trendem natomiast i zarazem kompetencją jest umiejętność wybrania odpowiedniej metody zarządzania. Elizabeth w swoim wpisie Project Management Trends [2022] , w którym opisała 10 trendów, ujęła go jako 9. Tailoring project management methodologies.

Model Obenga
Rys. Model Obenga

2. Teaming i autentyczne przywództwo w służbie

W czasach kryzysu, kiedy często nie wiemy CO zrobić ani JAK to osiągnąć – wg mo­delu Obenga jesteśmy zagubieni we mgle – nie sprawdzą się ani dobre, ani najlepsze praktyki, a konieczne będzie zdyscyplinowane odkrywanie i adaptacja. W takiej rzeczywistości najlepszym kompasem będą nasze wartości i autentyczny styl przywództwa. Autentyczny lider ma silne wewnętrzne poczucie słuszności, na­wiązuje ufne relacje z innymi i działa z serca. Rozwija współczucie, pasję, więź i spójność.

Elizabeth w swoim rankingu zwróciła uwagę na zaufanie, które jest fundamentem każdej współpracy, a szczególnie istotne, kiedy pracujemy zdalnie – 2. More trust, less control (especially in remote teams).

3. Nowa rola Project Managera

Zgodnie z trójkątem kompetencji (ang. PMI® Talent Triangle), który w tym roku został zmodyfikowany, znajomość sposobów pracy projektowej (obszar pierwszy trójkąta) – ang. „the way of working” – to za mało. Project Manager musi wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi (obszar drugi trójkąta) – ang. the power skills, które obejmują przywództwo oparte o współpracę, komunikację, innowacyjny sposób myślenia, orientację na cel i empatię. Umiejętności miękkie i inteligencja emocjonalna pojawiły się również w cytowanym wcześniej rankingu: 4. Soft skills and EQ as a differentiator for leaders. Trzecim obszarem trójkąta są kompetencje biznesowe. Lider projektu, który rozumie otoczenie biznesowe – makro i mikro wpływy na organizację i branżę, będzie podejmował skuteczne decyzje zgodne ze strategią oraz globalnymi trendami.

Ponieważ dzisiejszy kierownik projektu to lider zmiany, który po­maga organizacji zmieniać się lepiej i szybciej niż konkurencja, to warto zwrócić uwagę na rolę zarządzania zmianą w projektach. Elizabeth opisała ten trend w punkcie 3. Integrating change management for project success. Dlatego też Akademię Transition Managera zaczynamy modułem zarządzania zmianą tranzycyjną bazującym na Modelu Bridgesa. Więcej na ten temat znajdziesz we wcześniejszym artykule.

4. Wirtualna rzeczywistość

Niezależnie czy nam się to podoba czy też nie, to rzeczywistość projektowa od dawna była hybrydowa, a teraz coraz częściej bywa wyłącznie wirtualna, gdyż część biur została, albo zostanie zamknięta. Jest to wielka szansa dla Project Managerów, którzy przyzwyczajeni są do pracy w zespołach rozproszonych, przy czym wcześniej często musieli to robić z lokalnego biura. Dziś nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz, jeśli masz dobre łącze internetowe, znasz angielski czy inny język, to możesz pracować z niemalże z każdego zakątka na świecie, a lokalizacja firmy nie ma znaczenia.

Oprócz korzyści są również wyzwania. Dlatego warto podnieść swoje kompetencje w obszarze zarządzania zespołem rozporoszonym. Kilka wskazówek znajdziesz w jednym z naszych artykułów.

5. Wzrost wartości project managementu

Project management z niszowej dziedziny stał się obszarem o strategicznym znaczeniu i nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla Project Managerów. Zmienia się również rola biura zarządzania projektami – PMO, które zapewnia realizację celów strategicznych organizacji wcześniej skupiając się na planowaniu zasobów i monitorowaniu postępów. W cytowanym wcześniej rankingu: 7. A strategic shift for PMOs.

Co nowego w 2022?

Kolejnym aktualnym tematem, który warto wyróżnić jest Rezyliencja, która pojawiła się jako nowość na Mapie Trendów cyklicznie publikowanej przez infuture.institute Natalii Hatalskiej.

Rezyliencja nie tylko oznacza dojście do siebie po trudnym doświadczeniu, ale również może wiązać się z rozwojem osobistym. Project Managerowie szczególnie narażeni są na sytuacje stresogenne, dlatego też warto ją wzmacniać. Garść wskazówek jak rozwijać rezyliencję w pracy znajdziesz na końcu tego artykułu.

Kim jestem, dokąd zmierzam i jaki sposób jest najlepszy, aby tam dotrzeć? Zapraszamy na warsztat Agile Leadership Navigator. W trakcie pięciu spotkań ułożysz sobie własny plan rozwoju i poznasz narzędzia, które pomogą ci w jego realizacji. Otrzymasz wsparcie grupy i doświadczonych trenerów. Wszystkie spotkania prowadzone są na platformach: Zoom i Slack.

Podsumowując, można wyróżnić następujące trendy zarządzania projektami 2022

  1. Dopasowanie metod zarządzania projektami
  2. Praca w zespołach rozporoszonych
  3. Wzrost znaczenia Inteligencji emocjonalnej i kompetencji interpersonalnych
  4. Zarządzanie zmianą jako integralna część project managementu
  5. Zaufanie zamiast kontroli – wzrost znaczenia autentycznego przywództwa
  6. Strategiczna rola PMO
  7. Rezyliencja jako niezbędna kompetencja

Oraz nie wspomniany wcześniej trend, o którym coraz głośniej i zasługuje na osobny artykuł to:

  1. Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w pracy projektowej.

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.