What does Agile mean for you? PART 1 (in Polish this time, but English coming soon)

[:pl]
Wiele osób pyta mnie dlaczego AgilePMO? Dla mnie Agile nie równa się Scrum, dla mnie Agile oznacza elastyczny, adaptacyjny, czyli dostosowany do zmieniających się warunków. Połączenie słów Agile i PMO (Project Management Office)  w nazwie ma wskazywać na nowoczesne biuro zarządzania projektami, które nie tylko bardzo szybko reaguje i dostosowuje się do potrzeb klienta, ale również stosuje narzędzia i techniki zgodne z najnowszymi trendami project management, a ludzie są jego największą wartością.Ostatnie badania PMI® wskazują na dalsze spowolnienie rozwoju gospodarczego, zainteresowanie rynkami wschodzącymi oraz wzrost znaczenia innowacji (PMI’s Pulse of the Profession Trends to Watch for in 2012). W tak dynamicznym i innowacyjnym otoczeniu metody i techniki zarządzania projektami zyskują na znaczeniu, szczególnie ostatnio popularne są metodyki Agile. Trend ten potwierdza też cytowany wcześniej sondaż PMI®. Wg. niego 25% organizacji stosuje obecnie metodyki zwinne, a wnioski i rekomendacje „Agile Maturity Report ” Benchmarks and Guidelines to improve your effectiveness” potwierdzają, że organizacje które nie mają w planach wdrożenia podejścia adaptacyjnego zostaną w tyle za konkurencją. Dodatkowo jest duże zapotrzebowanie na artykuły z tego obszaru – tematyka Agile project management została wybrana jako najbardziej interesująca czytelników PMI  Network® , PMI® 2011 PM Network® Readership Survey. Nie dziwie się więc, że zainteresowanie spotkaniem Agile3M w Trójmieście przerosło oczekiwania organizatorów.
Ciekawa jestem jak Wy rozumiecie Agile i jakie są Wasze doświadczenia i praktyki związane z podejściem Agile? Szczególnie interesuje mnie zastosowanie Agile w projektach innych niż IT. W październikowym wydaniu PM Network® kilka osób podzieliło się swoimi doświadczeniami wdrożenia Agile w projektach „non-IT”. I tak np. Agile można  zastosować od organizacji festiwalu bluesowego przez kampanie i projekty marketingowe, złożone rekrutacje, po optymalizację łańcucha dostaw. Główne korzyści, to lepsza komunikacja, tak przecież kluczowa w projektach oraz zwiększenie przejrzystości, dzięki zastosowaniu narzędzi wizualizacyjnych, w większości przypadków Kanban (pewnie część się nie zgodzi, że Kanban, to Agile, ale to już temat na kolejny post). Dodatkowo w większości przedstawionych projektów stosowano spotkania „daily standups”, planowania, przeglądu i retrospektywy.
Zespoły „scrumowe” English Summer Camp 2012

 

Gdański Oddział Project Managent Institute (PMI)® również stosuje elementy i narzędzia Agile w projektach English Summer/Winter Camp. Po raz pierwszy iteracyjne (2 tygodniowe sprinty) podejście zastosowaliśmy przygotowując ostatnią, letnią edycję obozu. Dzięki nowemu podejściu zaoszczędziliśmy sporo czasu rezygnując ze zbędnych dokumentów. I tak tym razem nie powstał harmonogram, a WBS przybrał formę Rejestru Produktu (product backlog), czyli listy zadań, na początku której znalazły się najpilniejsze aktywności, które trafiły do pierwszego sprintu. Jakim ułatwieniem w komunikacji i we współpracy były krótkie spotkania , które ze względu na charakter projektu (projekt społeczny, więc o niskim priorytecie) odbywały się co drugi dzień, na które 3 zespoły „scrumowe” przychodziły z flipchartową kartką papieru podzieloną na 3 części: „to do” / „in progress” / done”. Oczywiście u nas również nie zabrakło też planowania, przeglądu, czy też retrospektywy sprintu. Do
tego nie tylko uczyliśmy się nowego podejścia, ale także świetnie się bawiliśmy grając np. w pokera.
Swietnie się bawiliśmy grając w pokera
Już w najbliższą sobotę ruszamy z kolejną edycją English Winter Camp 2013, oczywiście agilową, bo po takich doświadczeniach już nikt raczej nie powróci do tego starego, tradycyjnego podejścia.
PMI, Project Management Institute, PMI  Network are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.
[:]

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.