Zwinny Talent – odkryj sekret sukcesu w czasach VUCA
Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, lecz ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo.
~ Ralf Knegtmans
Tym cytatem Ralf Knegtmans rozpoczyna przedmowę do wydania polskiego swojej książki Zwinny Talent. Dziewięć kluczowych zasad wyboru pracowników, którzy przetrwają nadchodzące zmiany.
Dzisiejszy świat często określany jest akronimem VUCA, który pochodzi od słów: volatility (zmienność), uncertainty (niepewność), complexity (złożoność) i ambiguity (niejednoznaczność). Wymyślony on został przez amerykańską armię, a utworzony od pierwszych liter słów opisujących specyfikę sytuacji podczas wojny. Dosyć szybko VUCA przyjął się w świecie biznesu, gdyż dobrze opisuje otoczenie, w którym funkcjonują dzisiejsze organizacje. Dynamiczny rozwój technologii, rosnące wymagania klienta, zapotrzebowanie na innowacje oraz pojawiająca się jak grzyby po deszczu konkurencja, wpływają na złożoność i ryzykowność przedsięwzięć wymuszając na organizacjach większej elastyczności i efektywności działania.
Dziś liczy się jak szybko tworzymy nowe możliwości, kreujemy nowe pomysły oraz jak szybko dostarczamy nową wartość dla klienta. Era wiedzy, która na początku lat dziewięćdziesiątych 20. wieku nastąpiła po epoce industrialnej, powoli ustępuje erze interakcji i kreatywności – społeczeństwa sieciowego. Twórczy proces pracy, w którym uczestniczy pracownik-kreator, wymaga autonomii i swobody działania i wymusza na organizacjach nowy sposób myślenia. Dlatego też zwinność (agility) zyskuje na znaczeniu. Często jeszcze kojarzona z IT i wytwarzaniem oprogramowania, dziś zwinność dotyka wszystkich obszarów organizacji.
Agile i Agility
Ralf Knegtmans definiuje zwinność (agility) jako
szybkość, elastyczność i nieustanny ruch. Składają się na nią dwie dodatnio sprzężone składowe:
• bystrość i przebiegłość, które pozwalają przedsiębiorstwu zawczasu reagować na pojawiające się okazje,
• wytrzymałość, która pozwala radzić sobie z rosnącym rozchwianiem rynku i silnymi, nieprzewidywalnymi zmianami.
Według Worley’a zwinność to „zdolność do podejmowania skutecznych i trwałych zmian organizacyjnych wtedy i tam, gdzie wpływają one na wzrost wydajności i poprawę wyników”. Zwinna organizacja to taka, która zmienia się szybciej i lepiej niż pozostałe.
Niezależnie od sposobu zarządzania przedsiębiorstwo to złożony system adaptacyjny, który wymaga systemowego spojrzenia i zarządzania z perspektywy całości. Członkowie zwinnej organizacji to rozumieją, a pozostali postrzegają organizację jak maszynę napędzaną parą i systemem mechanicznym, często optymalizując pojedyncze jego części. Zwinne organizacje zorganizowane są wokół interdyscyplinarnych zespołów, aktywnie zwalczają myślenie MY i ONI i inwestują we wspólne zrozumienie.
Złożony system adaptacyjny (z ang. complex adaptive system, CAS) to zbiór indywidualnych agentów, działających w sposób, który nie zawsze jest całkowicie przewidywalny, a zachowanie jednego agenta wpływa na zachowania innych.
Decydując się na zwinną transformację warto zadbać o zmiany w takich obszarach jak ustalanie celów, udzielanie informacji zwrotnej, ocenianie, nagradzanie, budżetowanie oraz proces selekcji, gdyż zwinność wymaga zatrudniania zupełnie nowego pracownika.
Zwinny Talent
Knegtmans pojęcie „zwinny talent” stosuje „w odniesieniu do utalentowanych ludzi, którzy posiedli zdolność szybkiej i skutecznej adaptacji do zmieniających się warunków”. Stworzył też listę kryteriów pozwalających wyłowić największe talenty. Nie twierdzi, że lista jest pełna, natomiast jego doświadczenia jak i analiza literatury potwierdzają, że to te cechy decydują o powodzeniu. Są to:
- autentyczność i kreatywność,
- zaangażowanie i wewnętrzna motywacja,
- umiejętność osiągania szczytowej formy we właściwym momencie,
- stała gotowość do nauki,
- zdolność upraszczania złożonych zagadnień,
- umiejętność stawiania ambitnych, lecz realistycznych celów,
- przewidywanie problemów i rozwiązywanie ich zawczasu,
- odrobina lenistwa lub skłonność do szybkiego nudzenia się,
- odwaga i pewność siebie.
Jak widzimy w niewielkim stopniu powiązane są one z wiedzą, doświadczeniem i tytułami naukowymi, których nie należy bagatelizować w procesie rekrutacji, ale mają one mniejszą wartość prognostyczną niż zwykle zakładamy.
Dla kogo?
Książka „Zwinny Talent. Dziewięć kluczowych zasad wyboru pracowników, którzy przetrwają nadchodzące zmiany” to lektura obowiązkowa nie tylko dla rekruterów, ale wszystkich, którzy szukają do swoich zespołów i organizacji pracowników gotowych na przyszłość. Bo tak jak słusznie autor zauważył „rekrutacja powinna być jednym z najważniejszych obowiązków menedżerów zatrudnionych na wszystkich szczeblach”.
Polecam ją również pracownikom, którzy zamiast czekać aż maszyny zabiorą im pracę chcieliby doskonalić te cechy, których nie da się w prosty sposób zautomatyzować. Do nich należą krytyczne myślenie, współpraca, efektywna komunikacja i kreatywność, a w szczególności techniki kreatywnego rozwiązywania problemów, które są coraz bardziej złożone. W tym wszystkim jednak kluczowa będzie elastyczność, otwartość na zmiany i gotowość do ciągłego doskonalenia. Dzisiejszy pracownik to ktoś kto nieustannie odkrywa siebie oraz świetnie radzi sobie z niepewnością i niejasnością.
Dlaczego warto przeczytać?
Autor książki opisał nowoczesny proces selekcji, który spełnia wymagania dzisiejszego dynamicznie zmieniającego się świata. Podpowiada, jak rozpoznać, rekrutować i utrzymać pracownika jutra. W książce znajdziemy sporo praktycznych narzędzi, a każdy rozdział kończy się listą polecanych lektur – książek i artykułów, co stanowi dodatkową wartość tej pozycji. Trafnie dobrane cytaty podsumowują ważne jej części i powodują, że czyta ją się z wielką przyjemnością – ja pochłonęłam ją w jeden dzień. Dodatkowo, polskie wydanie zostało wzbogacone czterema wywiadami z członkami zarządów z różnych sektorów rynku. Swoimi doświadczeniami podzielili się Dominika Bettman, była prezeska SIEMENS Polska, a obecnie General Manager Microsoft Poland, Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski, Jarosław Koziński, partner i Tax and Law Leader, EY oraz Marek Śliboda, prezes MARCO. Współautorką wywiadów jest Iwona Szybka, inicjatorka polskiego wydania książki.
9 kroków rekrutacji
Metoda wyboru zwinnych talentów zaproponowana przez autora składa się z dziewięciu kroków wykonywanych w trzech etapach.
ETAP 1: Przygotowanie
Krok 1: Weź pod uwagę kontekst.
Krok 2: Wybieraj na podstawie umiejętności, motywacji i tożsamości.
Krok 3: Zadbaj o obiektywność i mierzalność selekcji.
Krok 4: Wykorzystaj formularz oceny ważonej.
ETAP 2: Wybór
Krok 5: Przejrzyj CV.
Krok 6: Przetestuj szybkość uczenia się.
Krok 7: Wyprowadź poza strefę komfortu.
ETAP 3: Wybór
Krok 8: Przeprowadź adekwatne testy
Krok 9: Zweryfikuj referencje.
W kolejnym artykule znajdziesz więcej na temat każdego z kroków.
Zmieniaj zasady gry
W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz być tym, który zmienia zasady gry. Bardziej proaktywny, innowacyjny i efektywny w kreowaniu wartości dla klienta. Dziś liczy się wartość biznesowa, nie tylko dostarczana szybciej, lecz także odpowiednia. Jak to osiągnąć? Jak inspirować siebie i innych, by obudzić entuzjazm, kreatywność i pasję? Jak stworzyć przestrzeń do rozwoju indywidualnego i zespołowego? Wyłącznie te organizacje, które znajdą odpowiedzi na powyższe pytania, będą liczyć się w dzisiejszej złożonej, konkurencyjnej i ograniczonej rzeczywistości.
Książka „Zwinny Talent” podpowiada, jak znaleźć „zwinne talenty”, czyli ludzi gotowych do nieustannego uczenia się i adaptacji, którzy następnie poszukają odpowiedzi na te i inne wyzwania dzisiejszego świata. Serdecznie polecam.
Małgorzata Kusyk
Jeżeli zainteresowany jesteś transformacją, zapraszamy do zapisów na studia podyplomowe Akademia Transition Managera, które rozpoczną się już w październiku. A jeżeli chcesz wejść w zwinny świat przywództwa, to już we wrześniu ruszamy z drugą edycją Agile Leadership Mastery.
Dodatkowe materiały
Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.