Ciekawość, wzbudzanie ciekawości, współpraca

Ciekawość – wzmacniaj kulturę uczenia się i wzrostu

Lubię rozmawiać i większość konwersacji, które prowadzę jest niezwykle inspirująca i rozwijająca. Natomiast zdarzają się takie rozmowy, które zwyczajnie się nie kleją, a czasami nakręcają agresję. Podczas jednej z takich rozmów zapytałam siebie dlaczego? Dlaczego z niektórymi ludźmi jest mi po drodze, choć pięknie się różnimy, a wśród innych czuję się nieswojo? I pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to ciekawość, a właściwie jej brak.

Gdy brakuje ciekawości rozmowy mogą być krótkie i skupione tylko na sprawach praktycznych. Nasi interlokutorzy mogą nie zadawać pytań lub nie wyrażać zainteresowania poznawaniem nowych pomysłów czy tematów. Rozmowa może być jednostronna, ponieważ osoba pozbawiona ciekawości nie stara się aktywnie dowiedzieć lub zrozumieć więcej na dany temat. Rozmówcy mogą również być mniej zaangażowani w rozmowę, ponieważ nie mają pragnienia, aby uczyć się lub odkrywać nowe rzeczy.

Otwartość na doświadczenie

I tu warto wspomnieć o Wielkiej Piątce (ang. Big Five) – pięciu wymiarach osobowości, na którą oprócz otwartości na doświadczenie składają się również sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność. Otwartość na doświadczenie odnosi się do tego, jak bardzo dana osoba jest otwarta na nowe pomysły, doświadczenia i sposoby myślenia. Osoby o wysokiej otwartości na doświadczenie są ciekawe, pomysłowe i otwarte, natomiast osoby o niskiej otwartości na doświadczenie są bardziej zamknięte i odporne na nowe pomysły. Otwartość na doświadczenie jest często związana z ciekawością intelektualną i pragnieniem nowych doświadczeń i wyzwań.

Zdziwienie i zaciekawienie

Jako wizjonerka – buntowniczka i osoba o wysokiej otwartości na doświadczenie, dość często mierzę się z niezrozumieniem i wtedy uruchamiam zdziwienie i zaciekawienie.

W tym artykule zachęcę więc cię do praktyki ciekawości, czyli naturalnego pragnienia uczenia się, które jest siłą napędową odkryć, innowacji i rozwoju. Kiedy jesteśmy ciekawi, jesteśmy otwarci na nowe pomysły, perspektywy i doświadczenia. Zadajemy pytania, szukamy informacji i staramy się zrozumieć otaczający nas świat. Ciekawość to coś więcej niż tylko pogoń intelektualna – to także sposób na zaangażowanie się w życie i docenianie go. Pomaga nam zachować otwartość umysłu i zaangażowanie w otoczenie.

Pielęgnacja ciekawości

Jako małe dzieci mamy naturalną ciekawość otaczającego nas świata, jako dorośli mamy szansę ją rozbudzać, do czego zachęcam wszystkich, niezależnie od wieku. Co można zrobić, aby tę naszą ciekawość pielęgnować?

  • Zadawaj pytania. Nie bój się pytać „dlaczego” lub „jak” – to świetny sposób na naukę i odkrywanie.
  • Szukaj nowych doświadczeń. Próbowanie nowych rzeczy i wychodzenie poza swoją strefę komfortu może rozbudzić ciekawość i pomóc ci spojrzeć na świat w inny sposób.
  • Bądź ciekawy. Zachowaj otwarty umysł i bądź gotów do nauki i rozwoju.
  • Naucz się czegoś nowego. Weź udział w zajęciach, przeczytaj książkę lub poznaj nowe hobby – zawsze jest więcej do nauczenia się i odkrycia.
  • Twórz współpracujące organizacje. Ciekawość jest potężnym narzędziem wzmacniającym wspólnotowe działanie.

6 zasad uruchamiających zaciekawienie

  1. Szukaj korzyści w spojrzeniu z różnych perspektyw.

    Przenieś swoje myślenie z co myślę, że powinniśmy zrobić na co można stworzyć razem z innymi ludźmi, którzy mają inne poglądy, doświadczenie i wiedzę?

  2. Staraj się nie być defensywny.

    Kiedy usłyszysz inny punkt widzenia niż twój własny, spróbuj pomyśleć różni się od mojego – zastanawiam się, dlaczego oni widzą to w ten sposób i jak to może działać zamiast to jest głupi pomysł – to nigdy nie zadziała – oni nie rozumieją mojego świata/ środowiska/ zespołu, w którym pracuję.

  3. Staraj się patrzeć na rzeczy umysłem początkującego.

    Niebezpieczeństwo doświadczenia jest takie, że możesz stać się ekspertem, a ekspert zna ograniczoną liczbę możliwości. Umysł początkującego ma nieograniczone możliwości. Najprostszym sposobem, aby zacząć ćwiczyć umysł początkującego jest zacząć używać więcej słowa Dlaczego.
    Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj:
    ? Dlaczego to robisz?
    ? Dlaczego robimy to w ten sposób?
    ? Dlaczego nie staramy się inaczej?
    I WYSŁUCHAJ odpowiedzi!

  4. Poznaj jak najwięcej jak opcji.

    Spędź tyle czasu, ile to możliwe na okrycie, co MOŻE się zdarzyć, przed podjęciem decyzji, zamiast co POWINNO się zdarzyć.

  5. Buduj na pomysłach innych.

    Naucz się więcej stosować podejście takie, które pomaga odkryć wyjątkowość pomysłów innych i zachęca do dodawania czegoś od siebie lub stworzenia czegoś nowego na ich bazie. Takie postępowanie inspiruje współpracę, ponieważ zakłada, że jest coś ciekawego w pomyśle innej osoby i zaprasza ciebie do dodania kolejnych pomysłów i wspólnego odkrywania jeszcze lepszych rozwiązań.
    Spróbuj:
    ? Podoba mi się w twoim pomyśle…
    ? Co możemy zrobić, żeby wzmocnić ten pomysł…
    ?To naprawdę ciekawe bo…
    ? Pójdźmy z tym pomysłem dalej…

  6. Słuchaj aktywnie i usłysz nowe rzeczy.

    Gdy usłyszysz pomysł, zatrzymaj się… Nie martw się, czy jest to dobry, czy zły pomysł – na tym etapie to nie ma znaczenia. Po prostu pozwól pomysłowi zaistnieć bez oceniania go. Następnie pogłęb temat, spróbuj lepiej zrozumieć ideę i punkt widzenia.
    Spróbuj zapytać:
    ? Dlaczego to ci się spodobało?
    ? Opowiedz mi więcej na ten temat
    ? Niech potwierdzę, czy rozumiem to dobrze.

A jeśli jesteś zainteresowany praktykowaniem zdziwienia, które wywołuje zaciekawienie, to polecamy książkę ABC kreatywności, Krzysztofa Szmidta, w której znajdziesz 50 pomysłów na zdziwienie.

Natomiast ciekawość i uelastycznianie myślenia ćwiczymy na wszystkich naszych warsztatach i szkoleniach.

Zostaw nam swoje imię i email, a w zamian otrzymasz dostęp do pliku z 6-cioma zasadami uruchamiającymi zaciekawienie. Będziesz mógł go wydrukować i powiesić przy komputerze lub na lodówce, aby przypominało ci o ćwiczeniach.

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.