Project Management
7 June 2016
10 trendów 2016 w zarządzaniu projektami
10 trendów 2016 w zarządzaniu projektami

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

This time in Polish, but the link to the article in English here.

Throughout the years the profession of project management has evolved from a niche, technical-based discipline to a fully embedded approach to the way work gets done. Smart organizations continuously embrace new trends to stay ahead of the competition and continue to innovate. Twenty Eighty Strategy Execution put together a panel of experts to identify the top ten project management trends for 2016. This year’s trends center around the evolving role of the project manager, the skills required to fill that role and how project-based work gets done most effectively? The whole article here.

Dynamicznie zmieniające się otoczenie, takie jak rozwój technologii, rosnące wymagania klienta, konkurencja, wymuszają na organizacji większej elastyczności i efektywności działania. W związku z tym organizacje poszukują nowoczesnych koncepcji zarządzania, które zapewnią im przewagę konkurencyjną i pozwolą osiągnąć sukces na rynku. Dodatkowo, spowolnienie gospodarki oraz wzrost znaczenia innowacji wpływa na złożoność i ryzykowność przedsięwzięć, a to na wzrost zainteresowania zarządzaniem projektami. W tej sytuacji profesja zarządzania projektami zyskuje na znaczeniu, wcześniej niszowa techniczna dyscyplina, dziś obszar o strategicznym znaczeniu.

Poniżej 10 trendów 2016 w zarządzaniu projektami zgodnie z Twenty Eighty Strategy Executio.

1. Zwinne podejście do zarządzania projektami staje się zwyczajem

Chociaż cały czas zwinne myślenie stanowi duże wyzwanie, coraz więcej organizacji rozumie znaczenie i wspiera swoich pracowników w drodze do zwinności. Dla mnie “agile” to nie proces, to stan umysłu, sposób myślenia, filozofia życia -bycie wspierającym, ufnym, otwartym, uczciwym, spójnym, dostosowującym się.

2. Strategiczna rola Project Managera

Jeszcze niedawno od Project Managera wymagano, aby  dostarczał na czas, zgodnie z wymaganiami i budżetem, czyli działania zgodnie z trójkątem ograniczeń, zwanym inaczej żelaznym lub złotym. Dziś oczekuje się koncentracji na wartości i adaptacyjności do zmieniającego się otoczenia. Dzisiejszy Project Manager jest odpowiedzialny za realizację korzyści zgodnie ze strategią firmy, więc musi wykazać się znajomością strategii  oraz otoczenia biznesowego firmy.

3. Kompetencje zarządzania zmianą

Ponieważ zmiana jest wpisana we wszystko co robimy, a każdy projekt jest jej przyczyną, znajomość wyłącznie technik zarządzania projektami już nie wystarczy. Aby odnieść sukces kluczowe stają się kompetencje przywódcze i strategiczne, niezbędne do efektywnego wprowadzania zmian.

4. Nawigowanie złożonością

Szereg zależności i technicznych interfejsów, nawał informacji oraz relacji to wszystko wpływa na złożoność dzisiejszych przedsięwzięć. Chociaż nieźle radzimy sobie ze śledzeniem danych, to już dużo gorzej jest z interpretacją informacji dotyczących projektu, ludzi, czy relacji między nimi, czyli z tzw. złożonością socjo-polityczną. Dziś Project Manager, który w prosty sposób potrafi przedstawiać zawiłości zdobędzie przewagą konkurencyjną.

5. Myśleć jak przedsiębiorca

Project Manager nie może już funkcjonować bez możliwości realizacji strategii. Zgodnie z Trójkątem Kompetencji Project Management Institute® (ang. The PMI Talent Triangle®), który reprezentuje zdefiniowany przez pracodawców zbiór krytycznych umiejętności dzisiejszego Kierownika Projektu, nie wystarczą już narzędzia i techniki zarządzania projektami (pierwszy wymiar). Znajomość strategii firmy, umiejętność jej tworzenia i wykorzystywania, ciągłe monitorowanie otoczenia biznesowego i komunikowanie zmian decydentom w celu interpretacji i działania, czyli kompetencje strategiczne i biznesowe (drugi wymiar) stają się kluczowe  w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Trzeci wymiar to kompetencje przywódcze, które 75% organizacji ocenia jako najważniejsze dla skutecznej nawigacji złożonością projektową. (PMI’s Pulse of Profession).

6. Potrzeba “design thinking”

Design thinking to nowy trend wykorzystywany przez innowacyjne organizacje w rozwiązywaniu problemów. Innowacyjne rozwiązania pochodzą z połączenia inżynierii, designu, sztuki, nauk społecznych i biznesu. Dzisiejsze wyzwania wymagają niestandardowych rozwiązań.  Dziś od Project Managera oczekuje się strategicznej perspektywy, która napędza innowacje.

7. Ważna rola zarządzania programami i portfelami

Postrzeganie pojedynczego projektu z perspektywy portfela, programu czy strategii organizacji staje się niezbędną umiejętnością każdego Project Managera.

8. Różnorodność ma znaczenie

Różnorodne zespoły osiągają lepsze rezultaty. 83% uczestników badania Economist Intelligence Unit, uważa, że bardziej różnorodna organizacja przyciąga bardziej różnorodnych klientów, a co się z tym wiąże ma dostęp do większej liczby rynków.

9. Globalna i wirtualna praca

Większość pracy jest obecnie wykonywana wirtualnie. Umiejętność pracy w globalnych i rozproszonych zespołach jest krytyczna i zwiększa przewagę konkurencyjną każdego Project Managera.

10.Project Management wchodzi w obszary nie związane z zarządzaniem projektami

Biorąc pod uwagę, że praca projektowa jest częścią każdej transformacji, umiejętności zarządzania projektami nie są już zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów project management.

Podsumowując, dziś poszukuje się Project Managerów którzy nieustannie odkrywają siebie, świetnie radzą sobie z niepewnością i ciągłą zmianą. Dzisiejsze otoczenie biznesowe jest pełne niejasności i tylko osoby posiadające takie umiejętności jak współpraca, efektywna komunikacja, kreatywność i elastyczność sprostają wyzwaniom szybko zmieniającego się rynku.

Project Management Institute, PMI Talent Triangle, PMI are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.

3
No Comment 3 , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość