Development, Project Management
4 July 2016
Zasada 70:20:10 – kompleksowe podejście do rozwoju
Zasada 70:20:10 – kompleksowe podejście do rozwoju

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kiedy planujemy swój rozwój i rzeczywiście chcemy nabyć nowe kompetencje, warto pamiętać
o podejściu 70/20/10. Najszybciej uczymy się w praktyce ” 70% (np. praca w projekcie), w 20% od innych (mentoring, coaching, networking), a w 10% uczestnicząc w szkoleniu (wykłady i warsztaty), czy czytając książki.

 1. NAUKA W PRAKTYCE – 70%

Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie, czyli kiedy:

 • Jesteś częścią projektu lub grupy roboczej.
 • Jesteś członkiem zespołu odpowiedzialnego za jakieś zadanie.
 • Jesteś oddelegowany do innego zadania.
 • Powierzono nam ambitne zadanie.

Poniżej kilka wskazówek dla przyszłych project managerów:

 • Poszukaj możliwości moderowania sesji dotyczącej  definiowania celów, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, czy generowania pomysłów.
 • Zdefiniuj jakieś istniejące zadanie, projekt, proces, który rozwiązuje problem lub usprawnia pracę, a następnie weź odpowiedzialność za jego realizację.
 • Dołącz jako członek do innego zespołu, który pracuje nad rozwiązaniem problemu, czy usprawnieniem procesu.
 • W wielu organizacjach działają społeczne grupy zadaniowe  np. charytatywna, ekologiczna, czy inna. Są one świetną okazją do rozwoju ” dołącz do jednej z nich i poprowadź projekt w jej imieniu.
 • Czy wiesz, że wielu project managerów projektów społecznych, np. English Camp Summer/Winter jest teraz certyfikowanymi project managerami” Projekty społeczne to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, a dodatkowo zyskujesz poczucie, że zmieniasz świat.
 1. NAUKA OD INNYCH – 20%

Również wymiana doświadczeń to świetna okazja do rozwoju. Coaching, mentoring, czy regularna informacja zwrotna to elementy, których nie może zabraknąć jeśli chcemy rzeczywiście się czegoś nowego nauczyć.

Kilka wskazówek

 • Rozmawiaj na temat wyzwań w projektach z innymi project managerami, zarówno pracującymi w Twojej organizacji jak i poza nią. Umów się na kawę, lunch, czy wykorzystaj przerwę podczas warsztatów, czy spotkań.
 • Weź udział w konferencji czy seminarium branżowym , zarówno jako uczestnik jak i prelegent. To świetna okazja, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami, zapoznać się z najnowszymi trendami oraz uzyskać feedback od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. Spotkania i konferencje branżowe są też świetną okazją do znalezienia mentora, czy coacha.
 • Poproś kogoś bardziej doświadczonego, aby został Twoim mentorem lub coachem. Często stowarzyszenia oferują tę formę wsparcia dla swoich członków. Dowiedz się więcej na ten temat kontaktując się np. z Project Management Institute® (www.pmi.org.pl) lub dołącz do Change Management Institute (www.change-management-institute.com) i skorzystaj z Global Virtual Mentoring Program
 • Niektóre studia podyplomowe oferują mentoring indywidualny w ramach swoich programów, np. Transition Manager Academy.
 1. FORMALNA EDUKACJA

Nie możemy też zapomnieć o formalnej edukacji – warsztaty, szkolenia, książki czy artykuły to świetna okazja do uporządkować czy nabycia nowej wiedzy i umiejętności. Ma to jednak sens wyłącznie jak to czego się nauczyliśmy zastosujemy w praktyce.

Project Management Institute is the registered trade mark of the Project Management Institute, Inc.

1
No Comment 1 , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
  close-link
  Napisz wiadomość