Development, Project Management
4 lipiec 2016
Zasada 70:20:10 – kompleksowe podejście do rozwoju
Zasada 70:20:10 – kompleksowe podejście do rozwoju

Kiedy planujemy swój rozwój i rzeczywiście chcemy nabyć nowe kompetencje, warto pamiętać
o podejściu 70/20/10. Najszybciej uczymy się w praktyce ” 70% (np. praca w projekcie), w 20% od innych (mentoring, coaching, networking), a w 10% uczestnicząc w szkoleniu (wykłady i warsztaty), czy czytając książki.

 1. NAUKA W PRAKTYCE – 70%

Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie, czyli kiedy:

 • Jesteś częścią projektu lub grupy roboczej.
 • Jesteś członkiem zespołu odpowiedzialnego za jakieś zadanie.
 • Jesteś oddelegowany do innego zadania.
 • Powierzono nam ambitne zadanie.

Poniżej kilka wskazówek dla przyszłych project managerów:

 • Poszukaj możliwości moderowania sesji dotyczącej  definiowania celów, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, czy generowania pomysłów.
 • Zdefiniuj jakieś istniejące zadanie, projekt, proces, który rozwiązuje problem lub usprawnia pracę, a następnie weź odpowiedzialność za jego realizację.
 • Dołącz jako członek do innego zespołu, który pracuje nad rozwiązaniem problemu, czy usprawnieniem procesu.
 • W wielu organizacjach działają społeczne grupy zadaniowe  np. charytatywna, ekologiczna, czy inna. Są one świetną okazją do rozwoju ” dołącz do jednej z nich i poprowadź projekt w jej imieniu.
 • Czy wiesz, że wielu project managerów projektów społecznych, np. English Camp Summer/Winter jest teraz certyfikowanymi project managerami” Projekty społeczne to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, a dodatkowo zyskujesz poczucie, że zmieniasz świat.
 1. NAUKA OD INNYCH – 20%

Również wymiana doświadczeń to świetna okazja do rozwoju. Coaching, mentoring, czy regularna informacja zwrotna to elementy, których nie może zabraknąć jeśli chcemy rzeczywiście się czegoś nowego nauczyć.

Kilka wskazówek

 • Rozmawiaj na temat wyzwań w projektach z innymi project managerami, zarówno pracującymi w Twojej organizacji jak i poza nią. Umów się na kawę, lunch, czy wykorzystaj przerwę podczas warsztatów, czy spotkań.
 • Weź udział w konferencji czy seminarium branżowym , zarówno jako uczestnik jak i prelegent. To świetna okazja, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami, zapoznać się z najnowszymi trendami oraz uzyskać feedback od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. Spotkania i konferencje branżowe są też świetną okazją do znalezienia mentora, czy coacha.
 • Poproś kogoś bardziej doświadczonego, aby został Twoim mentorem lub coachem. Często stowarzyszenia oferują tę formę wsparcia dla swoich członków. Dowiedz się więcej na ten temat kontaktując się np. z Project Management Institute® (www.pmi.org.pl) lub dołącz do Change Management Institute (www.change-management-institute.com) i skorzystaj z Global Virtual Mentoring Program
 • Niektóre studia podyplomowe oferują mentoring indywidualny w ramach swoich programów, np. Transition Manager Academy.
 1. FORMALNA EDUKACJA

Nie możemy też zapomnieć o formalnej edukacji – warsztaty, szkolenia, książki czy artykuły to świetna okazja do uporządkować czy nabycia nowej wiedzy i umiejętności. Ma to jednak sens wyłącznie jak to czego się nauczyliśmy zastosujemy w praktyce.

Project Management Institute is the registered trade mark of the Project Management Institute, Inc.

1
No Comment 1 , ,

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
  close-link
  Napisz wiadomość