Rozwój Motywacja Zasada 70:20:10

Zasada 70/20/10 – kompleksowe podejście do rozwoju

Kiedy planujemy swój rozwój i rzeczywiście chcemy nabyć nowe kompetencje, warto pamiętać o podejściu 70/20/10. Najszybciej uczymy się w praktyce „70% (np. praca w projekcie), w 20% od innych (mentoring, coaching, networking), a w 10% uczestnicząc w szkoleniu (wykłady i warsztaty), czy czytając książki.

NAUKA W PRAKTYCE – 70%

Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie, czyli kiedy:

  • Jesteś częścią projektu lub grupy roboczej.
  • Jesteś członkiem zespołu odpowiedzialnego za jakieś zadanie.
  • Jesteś oddelegowany do innego zadania.
  • Powierzono nam ambitne zadanie.

Poniżej kilka wskazówek dla przyszłych project managerów:

  • Poszukaj możliwości moderowania sesji dotyczącej  definiowania celów, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, czy generowania pomysłów.
  • Zdefiniuj jakieś istniejące zadanie, projekt, proces, który rozwiązuje problem lub usprawnia pracę, a następnie weź odpowiedzialność za jego realizację.
  • Dołącz jako członek do innego zespołu, który pracuje nad rozwiązaniem problemu, czy usprawnieniem procesu.
  • W wielu organizacjach działają społeczne grupy zadaniowe  np. charytatywna, ekologiczna, czy inna. Są one świetną okazją do rozwoju ” dołącz do jednej z nich i poprowadź projekt w jej imieniu.
  • Czy wiesz, że wielu project managerów projektów społecznych, np. English Camp Summer/Winter jest teraz certyfikowanymi project managerami” Projekty społeczne to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, a dodatkowo zyskujesz poczucie, że zmieniasz świat.

NAUKA OD INNYCH – 20%

Również wymiana doświadczeń to świetna okazja do rozwoju. Coaching, mentoring, czy regularna informacja zwrotna to elementy, których nie może zabraknąć jeśli chcemy rzeczywiście się czegoś nowego nauczyć.

Kilka wskazówek

  • Rozmawiaj na temat wyzwań w projektach z innymi project managerami, zarówno pracującymi w Twojej organizacji jak i poza nią. Umów się na kawę, lunch, czy wykorzystaj przerwę podczas warsztatów, czy spotkań.
  • Weź udział w konferencji czy seminarium branżowym , zarówno jako uczestnik jak i prelegent. To świetna okazja, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami, zapoznać się z najnowszymi trendami oraz uzyskać feedback od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek po fachu. Spotkania i konferencje branżowe są też świetną okazją do znalezienia mentora, czy coacha.
  • Poproś kogoś bardziej doświadczonego, aby został Twoim mentorem lub coachem. Często stowarzyszenia oferują tę formę wsparcia dla swoich członków. Dowiedz się więcej na ten temat kontaktując się np. z Project Management Institute® (www.pmi.org.pl) lub dołącz do Change Management Institute (www.change-management-institute.com) i skorzystaj z Global Virtual Mentoring Program
  • Niektóre studia podyplomowe oferują mentoring indywidualny w ramach swoich programów, np. Transition Manager Academy.

FORMALNA EDUKACJA

Nie możemy też zapomnieć o formalnej edukacji – warsztaty, szkolenia, książki czy artykuły to świetna okazja do uporządkować czy nabycia nowej wiedzy i umiejętności. Ma to jednak sens wyłącznie jak to czego się nauczyliśmy zastosujemy w praktyce.

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.