Project Management
21 luty 2019
5 powodów dlaczego warto mieć PMP®
5 powodów dlaczego warto mieć PMP®

Bez względu na to w jakim kraju mieszkasz, albo w jakim biznesie czy branży działasz, mając certyfikat  PMP® porozumiewasz się językiem, którego używa 750 000 certyfikowanych project managerów na świecie. W Polsce zgodnie z danymi PMI Poland Chapter® tylko około 2 221 osób posiada certyfikat PMP®. Niewykluczone, że jest ich trochę więcej, około 2 500, jednak to cały czas niewiele, więc wyróżnisz się z tłumu. Dla porównania, certyfikat  PRINCE2® Practitioner uzyskuje około 2 500 osób rocznie.

Moja historia z PMP®

Ponad 10 lat temu kiedy zainteresowałam się zarządzaniem projektami  i chciałam certyfikować się w tym obszarze, moim pierwszym wyborem były studia podyplomowe kończące się certyfikatem IPMA® C. O mały włos w nie zainwestowałam w ten certyfikat, jednakże równocześnie byłam w procesie rekrutacyjnym i przyszły pracodawca powiedział, że nie potrzebuję potwierdzonych kwalifikacji w tym zakresie, gdyż otrzymam dofinansowanie do certyfikatu PMP®. Nie tylko zaoszczędziłam 6 tyś. złotych, ale również zdobyłam najbardziej rozpoznawalny na świecie certyfikat z zarządzania projektami. Certyfikat  PMP® otworzył wiele drzwi w moim życiu zawodowym. Jeśli więc planujesz karierę związaną z zarządzaniem projektami, PMP® będzie najlepszym wyborem. Wymaga on jednak dużo większego nakładu pracy. W przeciwieństwie do  PRINCE2®, 5 dni szkoleniowych może nie wystarczyć. Zaplanuj od 1 do 6 miesięcy na przygotowanie. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zarówno doświadczenie w prowadzeniu projektów – 4 500 godzin (około 3 lata) w ciągu ostatnich 8 lat jak i znajomość PMBOK® Guide – wiedza i jej zastosowanie .  Dodatkowo aplikanci muszą wykazać się 35. godzinami szkoleniowymi. Więcej informacji na temat egzaminu w poprzednim poście.

PMBOK® Guide nie jest już wyłącznie kaskadowy

Pamiętajcie, że 6. edycja PMBOK® Guide adresuje nie tylko kaskadowy cykl życia projektu.  Dodatkowo warto podkreślić, że PMBOK® Guide jest standardem, a nie metodyką, czy ramami pracy projektowej. To oznacza, że zawiera zalecenia i najlepsze praktyki zarządzania projektami z całego świata, włączając Agile. To firmy decydują, który cykl życia projektu, i które narzędzia wybrać i na ich podstawie tworzą swoje metodyki. Dlatego też tytuły jak poniżej są błędne:

  • Tradycyjne metodyki zarządzania projektami: PMI® i PRINCE2® lub
  • Tradycyjne metodyki zarządzania projektami: PMBOK® i PRINCE2®.

PMI® to Project Management Institute® –  nazwa stowarzyszenia, a PMBOK®  to Project Management Body of Knowledge®, czyli nazwa standardu. PRINCE2® jest skrótem od Projects In Controlled Environments i jest metodyką.

Poniżej podsumowałam 5 powodów dlaczego warto zainwestować w certyfikat PMP®.

1. „Złoty” standard w zarządzaniu projektami

PMP® jest postrzegany jako topowy certyfikat zarządzania projektami. Często staje się kluczowym kryterium i wyróżnikiem, który decyduje o zatrudnieniu w dużej inicjatywie. Pamiętam sytuację, kiedy menedżerowie rekrutujący project menedżerów twierdzili, że nie tylko wybierają osoby z certyfikatem PMP®, ale także unikają posiadaczy certyfikatu PRINCE2®,  ze względu na duże ryzyko biurokracji.

2. PMP® jest globalny

Certyfikat PMP® jest uznawanym certyfikatem na całym świecie w różnych branżach. W odróżnieniu od certyfikatu PRINCE2® i IPMA®, które są rozpoznawalne głównie w Europie, PMP jest rzezczyście globalny. Dodatkowo, PRINCE2® jest popularny w prowadzeniu projektów unijnych, czy administracji publicznej.

3. Z PMP® zarabiasz więcej

Bazując na badaniach Global Knowledge 2019 IT Skills and Salary Report, certyfikat PMP® jest jednym z dwóch najbardziej popłatnych certyfikatów zawodowych.

82 % respondentów badania PMI’s Earning Power Salary Survey 10 thEdition,  posiadających certyfikat PMP®, potwierdziło, że zarabia średnio o 23% więcej, niż osoby bez tego certyfikatu. Badanie zostało przeprowadzono w 37 krajach na świecie.

 

Zgodnie z Goldman Recruitment Salary Survey 2019 dla Polski, osoby posiadające certyfikat PMP®, zarabiają o ponad 50% więcej, niż te, które posługują się certyfikatem IPMA®.

 

Organizacje też zyskują.

4. Więcej projektów na czas

Badania PMI’s Pulse of the Profession® pokazują, że jeśli więcej niż 1/3 project managerów, ma certyfikat PMP®, organizacje kończą więcej swoich projektów na czas, w ramach założonego budżetu i osiągając założone cele.

5. Mówisz globalnym językiem zarządzania projektami

PMP® potwierdza, że posługujesz się i rozumiesz międzynarodowy język zarządzania projektami, tym samym jesteś częścią społeczności ekspertów i praktyków zarządzania projektami. Zdobądź certyfikat PMP® i zostań projektowym bohaterem!

Szczegóły kursu przygotowującego do certyfikacji PMP® znajdziesz tutaj.

1
No Comment 1 , , , , , ,

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość