Project Management
5 wrzesień 2017
Certyfikat Project Management Professional (PMP)®
Certyfikat Project Management Professional (PMP)®

Dlaczego certyfikat (PMP)®?

Certyfikat Project Management Professional (PMP)® wydawany jest przez Project Management Institute (PMI)® i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów na świecie w dziedzinie zarządzania projektami, a osoby tytułujące się nim można znaleźć wśród kierowników koordynujących projekty na całym globie, w odróżnieniu od pozostałych certyfikacji, które zazwyczaj są bardziej popularne w  wybranych branżach czy regionach.

Certyfikat PMP® daje Tobie i Twojej organizacji przewagę konkurencyjną. Jak pokazuje raport PMI Pulse of the Profession®, organizacje posiadające wypracowane i ustandaryzowane praktyki prowadzenia projektów osiągają lepsze rezultaty.

Egzamin

Nowy (od 2 sycznia 2021) egzamin PMP® składa się z 180 pytań  wielokrotnego wyboru, kilku odpowieszi pytań typu “drag & drop” i wypełnianij puste miejsce (ang. multiple-choice, multiple responses, matching, hotspot and limited fill-in-the-blank),  z których 5 to pytania testowe. Pytania testowe nie są wliczane do wyniku egzaminu, są rozrzucone pomiędzy innymi pytaniami (zadający nie ma informacji, które to pytania) w celu sprawdzenia ich prawidłowości, a po zatwierdzeniu, wykorzystania w przyszłych egzaminach. Pytania sprawdzają zarówno wiedzę zawartą w standardzie A Guide to Project Management Body of Knowledge® (PMBOK® Guide) jak i jej zastosowanie. Egzamin trwa 230 minut, jest komputerowy, a informacja o wyniku (zdał/ nie zdał) pojawia się na końcu egzaminu. Więcej informacji na temat zmian i nowego egzaminu tutaj.

Kandydat może zakupić egzamin wyłącznie od Project Management Institute (PMI)®, podczas procesu rejestracyjnego na stronie PMI®. Firmy szkoleniowe nie sprzedają egzaminów.

Obecnie jest to certyfikat przyznawany na 3 lata. Warunkiem przedłużenia certyfikatu na kolejne 3 lata jest zarejestrowanie 60 punktów (1 punkt = 1 godzina)  rozwoju osobistego (ang.  Personal Development Units – PDUs) w ciągu cyklu 3 lat. Przynajmniej po 8 punktów w każdym z trzech obszarów wiedzy zgodnie z The PMI Talent Triangle®. Więcej na temat utrzymania certyfikatu tutaj. Cena przystąpienia do tego egzaminu to 405 USD dla członków PMI® oraz 555 USD dla osób nie będących członkami.

Więcej szczegółów na temat certyfikatu PMP® można znaleźć w PMP Handbook oraz na stronie PMI®.

Wymagania przystąpienia do egzaminu (PMP)®

Kandydaci przystępujący do egzaminu PMP® muszą spełniać następujące wymagania:

  • Świadectwo maturalne
  • 7 500 godzin (5 lat) doświadczenia w prowadzeniu projektów w ciągu ostatnich 8 lat.
  • 35 godzin edukacji w zakresie zarządzania projektami

Lub

  • Dyplom ukończenia studiów II stopnia (min. 4 lata)
  • 4 500 godzin (3 lata) doświadczenia w prowadzeniu projektów w ciągu ostatnich 8 lat.
  • 35 godzin edukacji w zakresie zarządzania projektami

Pozycje książkowe i linki

Przykładowe pytania egzaminacyjne. Uwaga: Proszę tylko zwróćcie uwagę, czy zostały uaktualnione do nowej szóstej edycji PMBOK® Guide.

Szczegóły dotyczące szkolenia przygotowującego do egzaminu znajdziecie tutaj.

Project Management Institute, PMI, PMI Talent Triangle, PMP, PMBOK są zarejestrowanymi znakami towarowymi Project Management Institute, Inc.

0
No Comment 0 , , , , , , , , ,

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość