Development
31 maj 2018
60 sekund – praktyka uważności
60 sekund – praktyka uważności

Uważność to jedna z bardzo ważnych kompetencji dzisiejszego lidera.  D.Goleman i R.Davidson oraz L.Weiss  w swoich badaniach wskazują na wiele korzyści z uważności:

 • silniejsza koncentracja
 • lepsza pamięć
 • regulacja emocji – większy spokój w stresujących sytuacjach
 • życzliwość i współczucie wobec siebie i innych
 • społeczne poczucie odpowiedzialności
 • zwiększenie świadomości ciała
 • świadomość swoich wartości i skupienie na tym, co dla nas ważne.

W tym artykule chciałabym polecić, 60. sekundowe  ćwiczenie, które wykonywane codziennie rano spowoduje, że w ciągu dnia będziesz odczuwał mniejszy stres, a do tego wzrośnie twoja koncentracja oraz produktywność. Polecam!

Technika ta pochodzi z trzeciego rozdziału książki NeuroWisdom: The New Brain Science of Money, Happiness, and Success Hardcover, której autorami są Mark Robert Waldman i Chris Manning. Została ona przetestowana na studentach MBA Layola Marymount University. 90% z nich zaobserwowało mniejszy stres w pracy już po 10. dniowej praktyce.

Krok 1: Zaobserwuj swój oddech.

Weź powolny, głęboki oddech – od przepony po klatkę piersiową. Zwróć uwagę na swoje ciało, głęboki wdech i wydech.

Krok 2: Ziewaj.

Udawaj do czasu kiedy ziewanie stanie się naturalne.

Ziewanie pomaga nam się obudzić, a następnie pozostać w gotowości podczas stresującego dnia pracy. Ziewanie pomaga naszemu mózgowi przełączyć się w wyciszający stan marzenia, który wzmacnia nasze umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów.

Ziewanie uwalnia szereg neurochemicznych składników, które mają wpływ na naszą motywację, pamięć, czy podejmowanie decyzji.

Krok 3: Rozciągaj się powoli

Bardzo wolno pochyl tyłów i szyję w jedną stronę, następnie wróć. Powtórz w drugą i wróć. Powtarzaj przez około 30 sekund. Możesz unieść ręce.

Kiedy wykonujemy bardzo powolne ruchy odczuwamy delikatny ból w różnych częściach ciała. Nasze ciało wysyła sygnał do mózgu, który następnie przekazuje informację do poszczególnych “obolałych” mięśni, aby się zrelaksowały. Świadomość naszego ciała, którą daje nam powolne rozciąganie jest kluczowym elementem wpływającym na pozbycie się bólu i wzrost odczuwania dobrostanu (ang. well-being).

Krok 4: Zakotwicz jednym słowem.

Kiedy uspokoiłeś swój mózg, zadaj sobie pytanie: Co jest dla mnie najważniejsze? Co jest moją najgłębszą i najskrytszą wartością?

Zaobserwuj słowo, które przyjdzie ci pierwsze do głowy. Powtórz to słowo w ciszy i pomyśl jak się czujesz. Nie martw się jeśli nie przychodzi ci nic do głowy, nie myśl za dużo, tylko powtórz kroki 1 -4.

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie rano przez 10 dni i zaobserwuj czy coś się zmieniło. W pracy możesz raz lub dwa razy dziennie przez 20 sekund rozciągnąć się i poziewać. To pomoże ci się zrelaksować, a dla twojego mózgu będzie świetną okazją do regeneracji. Powodzenia!

1
No Comment 1 , , , , , , , ,

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
  close-link
  Napisz wiadomość