Conference, Development, Leadership, Turkus
2 November 2016
Firma z duszą – refleksja z konferencji
Firma z duszą – refleksja z konferencji

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

To nie będzie zwykła relacja z konferencji, ale raczej moja osobista refleksja po tym niezwykłym wydarzeniu. “Pomarańczowi” powiedzą nieprofesjonalne ” skończyła się z opóźnieniem, Turkusowi uśmiechną się i stwierdzą, ludzkie, warto było zostać.  Już sama nazwa wzbudza u niektórych kontrowersje: Firma z duszą?. Z jaką duszą? O co chodzi z tą duchowością? To często pojawiające się pytania.

O duchowości i inteligencji duchowej pisałam przy okazji spotkania z Alanem Harphamem na temat jego książki “The Spirit of Project Management”. Cały artykuł tutaj, a poniżej kilka definicji.

Duchowość można określić jako łączność, która nadaje sens i cel. Duchowość to również bycie duchowym, czyli uznanie niematerialnej i afirmującej życie siły, która jest w nas i wszystkich istotach ludzkich. Jest to stan intymnej relacji z naszym wnętrzem najwyższej wartości i moralności. Uznanie prawdy wewnętrznej natury człowieka. Natomiast inteligencja duchowa, która po inteligencji emocjonalnej zyskuje na coraz większym znaczeniu, to wg. Cindy Wigglesworth “zdolność do postępowania z współodczuwaniem i mądrością (miłością), zachowując wewnętrzny i zewnętrzny spokój, niezależnie od okoliczności”.

“Często przejście do Turkusu współgra z otwarciem się na transcendentalne duchowe obszary istnienia i głębokie poczucie, że na pewnym poziomie wszyscy jesteśmy połączeni i stanowimy część jednej dużej całości. Po wielu kolejnych krokach odrywania się o tożsamości EGO, w miarę, jak uczymy się być w pełni niezależni i wierni sobie, zaczynamy uświadamiać sobie, że “paradoksalnie- jesteśmy naprawdę nierozerwalną częścią wszystkiego, co jest”. Frederic Laloux “Pracować inaczej” (ang. Reinventing Organisations).

Duchowość jest jedną z 24 uniwersalnych sił charakteru sklasyfikowanych przez Seligmana i Petersona. Duchowość to nie tylko religijność, to także samoświadomość swojej tożsamości jako człowieka, przekonania dotyczące zagadnień absolutnych, transcendentalnych, pytania o sens istnienia oraz filozofię własnej egzystencji. Duchowość mieści się w kategorii cnoty transcendencji. Transcendencja opisuje siły, które zapewniają szersze poczucie łączności z wyższym sensem i celem niż my sami. Pozostałe siły w ramach tej cnoty to zdolność do docenienia piękna i doskonałości, poczucie humoru, nadzieja i optymizm, zdolność do odczuwania wdzięczności.

W Turkusie koncentrujemy się na mocnych stronach, w psychologii nazywamy to przejściem od deficytu do paradygmatu silnych stron. “Koncentracja na mocnych stronach zwiększa naszą energię, skuteczność i jakość życia. Jeśli świadomie pracujemy nad doskonaleniem ” mocnych stron ” i ich praktycznego zastosowania uzyskujemy swoiste “super moce”, nadające indywidualny rys naszemu charakterowi i przekładające się na jakość naszego życia”.

“Turkus nie jest teorią, którą się przekłada na praktykę”

“jest praktyką, z której można wywieść teorię.”

Zaraz po konferencji otrzymałam zapytanie: “Małgosiu, czy w fundacji w której działasz wdrażacie ideę turkusowych organizacji”” W odpowiedzi zacytuję słowa Grzegorza Kropacza, które przeczytałam na FB, i z którymi się utożsamiam:  “Jedno z ważniejszych zdań na Konferencji…Turkus to nie kolejny model zarządzania gotowy do wdrożenia w firmie. Najpierw potrzeba zmiany świadomości ludzi, która umożliwi w naturalny sposób wyłonienie się Turkusu w organizacji.”

A do zmiany nie można nikogo zmusić, zmiana wynika z potrzeby.  Podobnie jest z Agilem. Agile wziął się z życia, wszystkie formy życia tak się zachowują. Z potrzeby adaptacji i optymalizacji, z potrzeby dostosowania się, bo jak twierdził Darwin: “przetrwają nie najsilniejsi, nie najinteligentniejsi, ale ci którzy najlepiej przystosują się do zmian”. I tak na przestrzeni ewolucji świadomości człowieka w Czerwieni przeszkadzała anarchia, w Bursztynie konformizm, w Pomarańczu rywalizacja, a w Zieleni porażki. Więcej na temat w poprzednim poście.

O praktykach związanych z pełnią, jednym z trzech filarów Turkusu będzie wkrótce. Natomiast tutaj chciałabym wspomnieć o emocjach, które są integralną częścią naszego człowieczeństwa. Na konferencji były emocje, były też łzy i czułam się z tym cudownie. Najczęściej jednak słyszę: “Skupmy się na merytoryce i uspokójmy emocje”. Takie zachowania charakteryzują inżynierskie przywództwo Oranżu Osiągnięć, czyli koncentrację na wynik oraz racjonalizm i brak zaufania do emocji. “Racjonalność jest królem, natomiast emocjonalne, intuicyjne i duchowe aspekty pracowników wydają się nie na miejscu i są nie mile widziane”.  Natomiast Turkusowe organizacje wdrażają praktyki, które zachęcają byśmy wrócili do wewnętrznej pełni i wnieśli do pracy wszystko czym jesteśmy, w tym również uczucia i emocje. Zachęcam więc do praktykowania.

Podsumowując garść wskazówek i praktyk od Turkusowych liderów, gości konferencji.

 Michel Sarrat, GT Location

 • Zaczęliśmy od zmian zasad, stworzenia przestrzeni, gdzie ludzie mogą się swobodnie wypowiadać.
 • Ludzie powinni porównywać się duszami, a nie kieszeniami.
 • Masz jedno nazwisko, wszystko co robisz pracuje na twoją reputację.
 • Wartości: odwaga, zaangażowanie, pokora

 Yann Gontard, Sodexo

 • DNA
 • Wolność słowa
 • Work-life-balance, ludzie najważniejsi
 • Szef bez biura
 • Firma, gdzie jest mniej szefów
 • Dzień QH lub dzień w restauracji
 • Digital: FB Messenger
 • Ocena 360 stopni ” każdy z dyrektorów i CEO, ocena działów wsparcia.
 • Audyty bez kar i nagród
 • Kultura transparencji

Jean-Francois Zobrist, FAVI

Najważniejsza myśl z wystąpienia Jeana-Francoisa Zobrista: Nie ma jednego modelu, jednej drogi do Turkusu, szukajcie swojego sposobu, kamień, po kamieniu.

zobrist

2
4 Comments 2 , , , , , , , ,

There are 4 comments

 • Igor Mróz says:

  Czekałem na chociażby taką zdawkową (odzywa się pomarańcz) relację. Czyli było warto? Miałem w tym czasie co innego w kalendarzu, ale szczerze (otwartość, no nie) całe entoutrage tej konferencji było dla mnie nieco odpychające: super-VIP-ekskluziw. Nie wiem czy celowo 🙂

  Anyway: z takeoutów najbardziej podoba mi sie: Zaczęliśmy od zmian zasad, stworzenia przestrzeni, gdzie ludzie mogą się swobodnie wypowiadać.

  • Małgorzata Kusyk says:

   Dzięki Igor za komentarz. Było warto, przynajmniej z mojej subiektywnej turkusowej perspektywy:-) Dla mnie najważniejsza lekcja to taka, że nie ma jedynego i najlepszego przepisu na turkusowy sukces. Przemówiła do mnie historia i metafora Jeana-Francoisa Zobrista, że zamiast “rzucać” się na budowę mostu, można małymi krokami, kamień po kamieniu, w miarę potrzeb zmieniać rzeczywistość i osiągnąć cel. W marcu PMI Kujawsko-Pomorskie planuje wydarzenie, gdzie tematy turkusu zostaną również poruszone, więc już dziś serdecznie zapraszam. Pozdrawiam:-)

 • Igor says:

  O! Czyli zalajkować PMI Gdansk najlepiej, aby się o tym dowiedzieć? 🙂

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

  Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
   close-link
   Napisz wiadomość