LLMy, czatboty i inne inteligentne po(twory) dla początkujących

LLMy, czatboty i inne inteligentne po(twory) dla początkujących

Pomyśl o tym, jak zmieniła się praca oraz wymagania wobec kierowników projektów w ciągu ostatnich kilku lat. Pandemia, praca zdalna oraz nieprzewidywalnie zmieniające się środowisko biznesowe wymogły na Project Managerach niejedną transformację. Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych, interaktywnych tablic czy zaawansowanych narzędzi do koordynowania pracy zespołu stało się codziennością dla pracujących nawet przy najmniejszych projektach. Często jednak to za mało, doba ma tylko 24 godziny, a terminy gonią. Czy da się skrócić czas zadań, które wykonujesz dzień w dzień? Czy można tworzyć na przykład wizję, kartę projektu, historyjki użytkownika, harmonogram, nie poświęcając na to całego dnia?

Zapraszam na serię artykułów, w których przybliżę potencjał generatywnej sztucznej inteligencji w pracy Project Managera. Wykorzystaj potencjał AI, a przekonasz się, że czas wykonywania niektórych zadań znacznie ci się skróci.

LLMy, modele językowe, czatboty?

No dobrze, ale od czego zacząć? Przeglądając portale branżowe, czy scrollując media społecznościowe powtarzają się w nagłówkach słowa AI, LLM, ChatGPT czy Copilot. Jest tego tak dużo, że nawet otwierając lodówkę spodziewam się, iż za chwilę wyskoczy jakiś Gemini, czy inny twór i zaproponuje mi przepis na bezglutenową kolację. Ale czym są te LLMy i czatboty i z czym je podać?

Najprościej rzecz ujmując, modele językowe, czyli te tajemniczo brzmiące LLMy (Large Language Models) to połączone ze sobą zaawansowane algorytmy, które potrafią analizować teksty, uczyć się i tworzyć własne odpowiedzi. Jeżeli takie modele „nakarmimy” danymi w jakimś temacie, to staną się one specjalistą w tej dziedzinie. Oznacza to, że jeżeli „wrzucisz” do takiego LLM’a wszystkie informacje na temat swojej firmy, to po połączeniu go z czatem otrzymasz jedynego w swoim rodzaju asystenta. Asystenta, potocznie zwanego czatbotem, który odpowie na pytania dotyczące twojej firmy, jak również będzie w stanie pomóc ci w przygotowaniu firmowych dokumentów, konspektów czy sprawozdań.

ChatGPT, Gemini, a może coś innego?

Różnorodność dostępnych modeli językowych i czatbotów jest naprawdę imponująca. Ale gdzie je znaleźć i czym się od siebie różnią?

Praktycznie każda licząca się na rynku firma, w tym Google, Microsoft i Apple, intensywnie rozwija własne modele językowe i wdraża oparte na nich produkty, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i pozycję na rynku. Inwestując ogromne środki w zaawansowaną sztuczną inteligencję, automatyzują procesy, poprawiają obsługę klienta oraz wprowadzają innowacje w swoich usługach i produktach. W tym artykule nie skupię się jednak na płatnych i dużych rozwiązaniach, takich jak na przykład Copilot firmy Microsoft. Pomimo że jest to bardzo dobre rozwiązanie oparte na LLM-ach, które integruje się z narzędziami Microsoft 365, pomagając w codziennych zadaniach kierownika projektu, jest ono płatne i decydują się na nie średnie i duże firmy. W zamian przedstawię ogólnodostępne i częściowo darmowe rozwiązania – może po lekturze zechcesz przetestować któreś z nich?

Pierwszym czatbotem, o którym chcę wspomnieć jest ChatGPT, nad którymi pracuje firma OpenAI. Rozwiązanie to oparte jest na jednym z najbardziej zaawansowanych LLM’ów na świecie – GPT-3.5 i wyżej. Generuje teksty, które są nie tylko poprawne gramatycznie, ale także sensowne i spójne przy odpowiednio zadanym pytaniu. ChatGPT odpowie na pytania, napisze esej, stworzy kreatywne opowiadanie, ale także pomoże ci stworzyć harmonogram, kartę projektu, przygotuje gotową odpowiedź na maila oraz poprowadzi z tobą złożone rozmowy. Darmowa wersja czatbota nie stworzy obrazka i wygenerowane przez niego odpowiedzi są mniej precyzyjne, ale w zupełności wystarczą w podstawowych zadaniach związanych z kierowaniem projektem.

Jeżeli uznasz, że darmowa wersja ChatGPT nie spełnia twoich oczekiwań, możesz wykupić dostęp do płatnej wersji produktu, w której znajduje się nowszy model językowy oraz możliwość tworzenia swoich czatbotów, które możesz między innymi wykorzystać na swojej stronie lub jako baza wiedzy w firmie. Możesz zresztą takie specjalizujące się w określonej dziedzinie czatboty stworzone przez innych użytkowników przetestować w ChatGPT w opcji „Odkryj modele GPT”. Znajdziesz tam między innymi czatbot „PMI Infinity – PMP Exam Simulator”, który ma między innymi dużą bazę pytań przygotowujących do egzaminu PMP.

Zobacz jaką odpowiedź darmowy ChatGPT wygenerował na moje zapytanie: „Stwórz mi szablon wiadomości email, który informuje o opóźnieniach w projekcie. Emaila wysyła Project Manager do wszystkich zainteresowanych stakeholderów.”

Możliwości modelu GPT-3.5 przetestujesz po zarejestrowaniu się na stronie chatgpt.com.

Gemini, opracowany przez firmę Google, to kolejny czatbot oparty na dużych modelach językowych. Poprosiłam go, aby opisał swoje możliwości w sześciu zdaniach i otrzymałam następującą odpowiedź:

„Jestem Gemini, potężny model językowy stworzony przez Google. Potrafię przetwarzać informacje i generować tekst niczym człowiek. Mogę tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści, odpowiadać na pytania wyczerpująco, nawet te otwarte, trudne lub dziwne. Potrafię też generować różne formaty tekstowe, jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne i wiele innych. Wciąż się rozwijam, ale cały czas uczę się nowych rzeczy i szukam sposobów na pomoc ludziom.”

Porównaj odpowiedź Gemini na to samo zapytanie, które zadałam wcześniej ChatGPT.

Jeżeli posiadasz konto Google możesz przetestować możliwości Gemini na stronie https://gemini.google.com.

Bielik. Chociaż nie znajdziesz jeszcze ogólnodostępnego czatbota na nim opartego, to chcę o nim wspomnieć, gdyż jest to w pełni polski model językowy opracowany przez zespół ze SpeakLeash.org. Stworzony został z myślą o specyfice języka polskiego. Generuje teksty i prowadzi rozmowy, ale jego największą zaletą jest głęboka znajomość polskiej kultury. Teksty generowane przez Bielika są dostosowane do polskich realiów, co czyni go wyjątkowym. Istnieje możliwość zainstalowania Bielika na własnym komputerze lub serwerze. Ja pobrałam skwantyfikowany model ze strony https://huggingface.co/, zainstalowałam go na domowym komputerze i testowałam jego możliwości dobrze się przy tym bawiąc.

W jednym z kolejnych artykułów podzielę się przykładami co potrafi i gdzie można użyć Bielika.

Pytaj z głową

Wiesz już czym są LLM’y i gdzie znaleźć najpopularniejsze czatboty – przyszedł czas na testy. Wraz z nimi przynajmniej w mojej głowie pojawia się pytanie o to, czy korzystanie z tych rozwiązań jest bezpieczne? Czy powinniśmy ogólnodostępnym czatbotom przekazywać w pytaniach posiadane przez nas informacje bez redagowania ich?

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wrzucenie czatbotowi wszystkiego, co nam przyjdzie na myśl, to nic wielkiego. Zanim jednak skorzystasz z jakiegokolwiek darmowego chatbota, zadbaj o prywatność i bezpieczeństwo danych, a w szczególności danych powierzonych ci przez klienta. Przed przekazaniem informacji warto je zredagować i wyrzucić te fragmenty, które zawierają informacje poufne. Dodatkowo, zawsze sprawdzaj politykę prywatności i zasady bezpieczeństwa dostawcy usługi, aby upewnić się, że twoje dane są odpowiednio chronione. Podczas pierwszego korzystania z czatbota firmy Google spotkałam się z klauzulą o następującej treści:

„Firma Google gromadzi dane z rozmów w aplikacjach z Gemini, powiązane informacje dotyczące korzystania z usługi, dane o Twojej lokalizacji oraz Twoje opinie. Google używa tych danych do udostępniania, ulepszania i rozwijania swoich usług oraz technologii systemów uczących się…”

A to tylko początek, gdyż czytając dalej warunki korzystania z usługi zostałam poinformowana, że dane, które przekazuję Gemini przeglądane są przez tak zwanych „weryfikatorów” i dalej wykorzystywane są w uczeniu modeli generatywnych. Tak więc, zanim podzielisz się posiadanymi informacjami upewnij się, że nie zawierają one danych wrażliwych, naruszających prywatność osób trzecich lub poufnych danych firmy. Usuń z zapytania między innymi:

  • Dane osobowe – unikaj przekazywania imion, nazwisk, adresów, numerów PESEL, numerów dowodów osobistych, numerów telefonów i adresów e-mail.
  • Dane finansowe – nigdy nie podawaj numerów kart kredytowych, numerów kont bankowych, haseł ani informacji o transakcjach finansowych.
  • Informacje poufne i wrażliwe – nie dziel się informacjami o stanie zdrowia, historii medycznej, czy innych danych objętych tajemnicą zawodową lub prawną.
  • Dane biznesowe – nie podawaj szczegółowych informacji o produktach, ofertach, strategiach biznesowych ani danych klientów czy partnerów biznesowych.

Przekazywanie takich informacji może prowadzić do naruszenia prywatności, nadszarpnięcia zaufania pracodawcy lub kontrahenta oraz nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. A poza tym czy na pewno chcesz, aby na takich danych był trenowany jakikolwiek model?

Mam nadzieję, że tym artykułem zachęciłam do testowania ogólnodostępnych czatbotów i w najbliższym czasie sprawdzisz ich możliwości. A w następnych postaram się przybliżyć tworzenie skutecznych promptów, czyli zapytań oraz opiszę jak wykorzystać czatboty w pracy projektowej.

Urszula Ćwiklińska

Dodatkowe materiały

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.