
Świadomość Zmian, trendy na najbliższą przyszłość – wykład Zuzanny Skalskiej
24 listopada 2016 miałam przyjemność poznać Zuzannę Skalską (najnowsze trendy nie są jej obce), która wygłosiła wykład na temat „Świadomość zmian”. Tak ja zapowiedziała tak zrobiła:
„Prezentacja jaką wygłoszę podczas spotkania, dotyczy nas wszystkich zarówno zawodowo jak i prywatnie. Nastały burzliwe czasy, w których jedyną pewną rzeczą jest ciągła ZMIANA. Moja prelekcja to kolorowy i wizualny wodospad inspiracji, w którym pełnię rolę narratora. Opowiem o moich przemyśleniach popartych analizą i stałym monitorowaniu większości przemysłu. Jest w niej dużo abstrakcji, ale czymże jest przyszłość jak nie spekulatywną debatą wychodzącą poza granice dzisiejszych możliwości i zrozumienia. Mowa będzie o zmianach cywilizacyjnych, bojkotowaniu konsumpcjonizmu i schyłku śmieciowej epoki.”
Zuzanna uważa i się z nią zgadzam, że innowacja w biznesie to kultura, a nie produkt, zmiana paradygmatu myślenia. Inne myślenie zaczyna się od zmiany kultury myślenia. Największym problemem firmy jest sam management, jej prezesi i zarządy. Boją się podjąć ryzyko, chcą mieć wszystko pod kontrolą, nie są liderami. Wolą podpalić ognisko pod człowiekiem, niż ognisko w człowieku. Zacznijmy więc od przeprojektowania zarządu, a nie produktów, podpowiada. Liderzy powinni tworzyć przestrzeń, kulturę, dając ludziom możliwość wpływania i rozwijania firmy. W AgilePMO dokładnie tak działamy. Ufamy, tworzymy przestrzeń do samoorganizacji, współpracy, podejmowania decyzji, a konkurencję postrzegamy jako partnera do wspólnego tworzenia.
Poniżej podsumowanie tego niezwykle ciekawego i inspirującego wykładu.
- Zastąp ja/moje na my/nasze. Jakże często to powtarzam przytaczając historię sprzed 19 lat, jak to jedna z szefowych często mówiła mój zespół, moi ludzie, a kolega, jej podwładny buntował się i powtarzał: „nie jestem jej własnością”. Zgodnie z angielskim powiedzeniem: „If you replace „I” with „We” even Illness becomes Wellness!”.
- Współodpowiedzialność. Szwecja promuje koncepcję współpracy projektantów z wykonawcami, etos współodpowiedzialności za koszty i zyski z celem osiągnięcia bardziej demokratycznych, trwałych, lokalnych i środowiskowo świadomych rozwiązań. Napis „Sweden – Welcome to Weden” zachęca do budowania bardziej zintegrowanego społeczeństwa. Niestety nam daleko jeszcze do takiego myślenia. W Polsce nie ma regionu, który można by nazwać zagłębiem innowacji i kreatywnego przemysłu. W swoim wywiadzie (nagranie w materiałach dodatkowych) z Moniką Bogdanowicz, Zuzanna podkreśla, że jest różnica między nazwaniem, a byciem. Wielkopolska pretenduje, żeby być, ale na razie tylko o tym mówi. Żeby być, trzeba działać wspólnotowo, a tam każdy sobie. Wojewoda sobie, marszałek sobie i prezydenci miast sobie. Nie ma wspólnej polityki, wspólnej strategii wydawania pieniędzy. Typowa Polska, wszystko jest veto, nie rozumiem, ale veto. Niestety nie mamy tej kultury, nie mamy takiej mentalności żeby działać wspólnotowo, brakuje nam społeczeństwa obywatelskiego.
- 24/7, Jonathan Crary. „W świecie zachodniego kapitalizmu ideałem jest nieprzerwana aktywność i dyspozycyjność – dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W tak skonstruowanej rzeczywistości nie ma miejsca na sen; staje się on ekskluzywnym i nieco anachronicznym dobrem. Odwołując się do filozofii, filmów i dzieł sztuki, Jonathan Crary analizuje proces stopniowego zawłaszczania naszego czasu, w tym także snu, przez kapitalistyczną logikę wydajności i produktywności. Patrząc z tej perspektywy, sen okazuje się jednym z ostatnich przyczółków buntu i wolności jednostki. Śpijcie spokojnie! Co roku wydaje się miliardy dolarów na badania nad tym, jak doprowadzić do skrócenia czasu podejmowania decyzji i wyeliminowania bezużytecznych minut poświęconych na refleksję i kontemplację. Oto, czym jest dziś postęp – polega on na coraz większym przejmowaniu kontroli nad czasem i doświadczeniem człowieka”. [fragment książki 24/7 Jonathan Crary]
- Capital, Thomas Piketty. „Kapitał w XXI wieku” to książka, która zmienia sposób patrzenia na gospodarkę i społeczeństwo. Napisana z rozmachem i zacięciem jest jednocześnie rzetelną analizą gromadzonych przez lata danych empirycznych, z których jasno wynika, że historia właśnie zatacza koło.”
- Przyszłość pracy jest tam gdzie nie wyślą robota.
- Tam gdzie jest Twoja utopia tam powinien być Twój biznes.
- Dziś szybkie, zwinne firmy wykluczą te wolne, nieelastyczne, a nie duże małe.
- Era reperowania i recyclingu. W Szwecji ci co reperują dostają zwrot podatku. Więcej na ten temat tutaj. Innowacja to może być powrót do przeszłości, przyszłość wygląda jak nasza przeszłość, co prawda to przeszłość na innym poziomie – efekt spirali. Piketty opisuje to w swojej książce. Podobnie jest z przetworami. Dziś jest moda na zaprawy, własnej roboty majonez, czy ketchup. Pamiętam jak rok temu zadałam pytanie Marzenie Imiłkowski z Food Art Company, która właśnie wróciła z konferencji i wykładu Yotama Ottolenghi na temat trendów w żywieniu i gotowaniu. „No to jakie są te trendy?” zapytałam. „Przetwory”, taką usłyszałam odpowiedź, która nie do końca mnie usatysfakcjonowała. Dziś sama suszę jabłka zebrane w lesie i zajadam się własnej roboty buraczkami, czy ajvarem przygotowanym przez moją mamę.
- Generacje XYX. Skarżymy się, że nie możemy się dogadać z młodym pokoleniem. A to nie chodzi o to, żeby się dogadać, chodzi o to żeby ich zrozumieć! Śledźmy i zaakceptujmy trendy, zmian nie zatrzymamy, możemy jedynie na nie reagować. I tak np. młodzież nie będzie kupować mieszkań, więc taki produkt jak kredyt hipoteczny za chwilę się zdewaluuje. Będzie więcej rozwodów, a dzielenie się staje się nowym posiadaniem – „sharing is the new owning”. Koniec ery posiadania. (Thomas Rau)
- Nowa definicja luksusu. Czym jest dziś luksus? Luksus to umiejętność, pamięć, autentyczność, zasoby, podróże, prywatność, dostęp(ność).
- Mierzymy się wszystkim co się da – „stupid man smart phone”
- Płacimy wszystkim co się da, a chińczycy kupują złoto i bursztyny.
- Refugees challenge. Jeśli chodzi o problem uchodźców, to jedynie gadamy, a nic nie robimy.
Ostatnia myśl:
Jeśli wszystko ulega zmianie, to również trzeba umieć spojrzeć na możliwe zmiany własnego biznesu. Jeśli nie jesteś częścią rozwiązania jesteś częścią problemu.
Materiały dodatkowe
Grafika: Slowhop.com

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.