Szczęśliwego Nowego Roku
„Ludzie nie są szczęśliwi dlatego, że odnoszą sukcesy, ale odnoszą sukcesy dlatego, że są szczęśliwi.”
Jeff Sutherland
Ostatni dzień starego roku to czas dobry czas na refleksję, a pierwszy nowego to idealny czas, żeby podzielić się planami. Podsumujmy więc te ostatnie 12 miesięcy i uchylmy rąbka tajemnicy na temat tego co nas czeka w roku 2019.
Rok debiutów
Po “dziwnym“, pełnym sukcesów i zmieniających życie porażek roku 2016 nastał rok 2017 – czas inspiracji, eksperymentowania i dalszego rozwoju w kierunku zwinności i turkusu. A jaki był rok 2018? Jeśli miałabym go opisać jednym słowem to był to rok debiutów. Zwinnie i odważnie wkroczyliśmy w ten rok i większość z tego co zrealizowaliśmy zrobiliśmy pierwszy raz – pierwszy raz w życiu, pierwsi w Polsce, a może i na świecie.
Transition Manager Academy
Pierwsza grupa uczestników zakończyła pierwszą w Polsce (z tego co wiem nie ma też takiego programu na świecie), Akademię Transition Managera, kompleksowy program rozwojowy, którego celem jest przygotowanie Project Managerów do prowadzenia złożonych projektów tranzycyjnych i transformacyjnych i zmiana z Kierownika Projektu na Lidera Zmiany. Uczestnicy podsumowali program jako: innowacyjny – przygotowujący do nowej roli Project Managera XXI wieku, praktyczny – oferujący narzędzia i techniki do natychmiastowego użycia w pracy oraz inspirujący – umożliwiający poznanie ciekawych ludzi i wymianę doświadczeń.
Jednak potwierdzeniem tego, że stworzyliśmy i tworzymy wartościowy i potrzebny program jest fakt, że większość studentów pierwszej edycji awansowała lub zmieniła pracę.
W październiku ruszyła druga edycja Akademii – tym razem grupa 27. liderów rozpoczęła swoją podróż w kierunku zdobywania kompetencji przyszłości. Dodatkowo, powiększyliśmy zespół trenerów – Hanna Buze, zeszłoroczna absolwentka, dołączyła do naszego zespołu.
Akademia Zwinnej Liderki
Kolejny projekt rozwojowy, który miał swój debiut w mijającym roku to Akademia Zwinnej Liderki. Akademia to 6. modułowy program do własnego zaprojektowania, który oprócz twardej wiedzy merytorycznej i narzędzi do bezpośredniego zastosowania stwarza możliwość poznania siebie.
Zaczynamy od autorefleksji – odkrywania kim jestem? Jak myślę, działam, jakie mam talenty, co mnie motywuje i co jest dla mnie najważniejsze? Czy przekonania, które mam, mnie wspierają? A wszystko po to, żeby zrozumieć siebie, a następnie rozpocząć autentyczne życie w zgodzie ze sobą, przejść od zewnętrznych ocen do wewnętrznego poczucia słuszności. Świadomie wybierać i kształtować otoczenie, które pasuje do nas, zamiast się frustrować, że jesteśmy w niewłaściwym miejscu i z niewłaściwymi ludźmi. Budujemy społeczność zwinnych liderek w oparciu o zwinne wartości (ang. Agile) szacunku, odwagi, skupienia, dotrzymywania zobowiązań i transparentności. Wspólnie odczarowujemy kobiecość i kobiece zarządzanie – już nie musimy zostawiać emocji za drzwiami biurowca i piąć się po szczeblach drabiny uderzając głową w szklany sufit, gdyż nastały czasy tkania pajęczyny. W dzisiejszym złożonym i zmiennym świecie liczą się empatia, współpraca, komunikacja, kreatywność i elastyczność, a przywództwo służebne jest w cenie. Lider służebny stwarza warunki pracy, tworzy bezpieczne środowisko, gdzie ludzie mogą być sobą i gdzie dają z siebie wszystko najlepsze co mają do zaoferowania. A my kobiety jesteśmy w tym świetne.
W roku 2018 zrealizowaliśmy pierwszą edycję w Gdańsku oraz ruszyła grupa w Warszawie. A od nowego roku rozpoczynamy kolejne edycje – już 18 stycznia zapraszamy na pierwszy warsztat w Warszawie, w lutym zaczynamy w Krakowie, a w marcu ponownie zawitamy w Gdańsku. Więcej na stronie.
Building Information Modeling
W tym roku także poszerzyliśmy zakres szkolenia z zarządzania projektami budowlanymi o elementy BIM, a do zespołu dołączył Marcin Świerz. Nowe daty warsztatów już na naszej stronie. Wkrótce też spodziewajcie się kolejnych propozycji w tym obszarze.
Filmy, książka i e-book
Rok 2018 to rok video, uruchomiliśmy więc kanał na You Tube, gdzie znajdziecie wywiady z liderami, krótkie filmy instruktażowe oraz nagrania sesji LIVE – to też debiut, który od przyszłego roku będzie regularną tradycją – rezerwujcie czas w co drugi wtorek o 20:00 począwszy od 8 stycznia. Wkrótce też zaproponujemy webinaria. Wystartował też cykl 52 Kroki do Zwinności, gdzie w każdy piątek dzielimy się jedną praktyką lub narzędziem. Za nami 7 odcinków, a 45 przed nami.
No i nie mogę nie wspomnieć o pierwszym napisanym i wydanym rozdziale AgileHR do książki „HR Business Partner. Rola – Filary – Perspektywy” pod redakcją Kariny Popieluch, która zyskała status bestsellera już na etapie przedsprzedaży, a dodruk stał się konieczny jeszcze przed datą oficjalnej premiery oraz pierwszym e-booku, który będzie wkrótce w sprzedaży tutaj.
Rok 2019
Co więc czeka nas w roku 2019? Na pewno będzie nas coraz więcej w sieci. Spodziewajcie się przynajmniej jednego programu rozwojowego on-line – pierwszego w Polsce. A jakże, moja dusza wizjonerki nie umie spocząć na laurach, więc w przyszłym roku debiutów nie zabraknie, a że zespół się powiększa to będzie ich nawet więcej. Planujemy ekspansję Akademii Transition Managera, jeśli wszystko dobrze pójdzie to również za granicę. Pojawi się także nowa strona, w właściwie interaktywny portal, gdzie będziecie mogli przeczytać o naszych projektach, ciekawych doświadczeniach, czy narzędziach. Będzie sporo materiałów do pobrania, w tym nagrań on-line.
Życzenia
A czego Wam i sobie życzymy w Nowym Roku? Bądźcie szczęśliwi, bo szczęśliwi ludzie osiągają lepsze wyniki, mają lepszą pracę i więcej pieniędzy, są zdrowsi i żyją dłużej. Im więcej szczęśliwych ludzi tym szczęśliwszy i lepszy świat, czego sobie i Wam życzę.
Dziękuję wszystkim, którzy tworzą społeczność AgilePMO za miniony rok.[:]

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.