Conference, Leadership, Project Management
27 maj 2016
9 lekcji z Leadership Institute Meeting
9 lekcji z Leadership Institute Meeting

In Polish, although if you scroll down you will  find a short summary in English.

Od wielu lat uczestniczę w spotkaniach liderów Project Management Institute (PMI)® – Leadership Institute Meeting (LIM)®. LIM® to coś więcej niż konferencja, to możliwość spotkania ludzi, których łączy ta sama pasja. Pasja do zarządzania projektami, ale także pasja do działania na rzecz innych, do idei wolontariatu. Tegoroczne spotkanie EMEA odbyło się w Barcelonie, 6-8 maja i zgromadziło 304 liderów PMI® z 81 oddziałów i 69 krajów. Trzy dni wymiany wiedzy i doświadczeń, a przede wszystkim pozytywnej energii i inspiracji.  Z każdego LIM® przywożę coś dla siebie, nowych znajomych, garść pomysłów, książkę.  Tym razem chciałabym podzielić się swoimi przemyśleniami po polsku, chociaż na koniec będzie można znaleźć krótkie podsumowanie również po angielsku.

 1. Dzisiejsze przywództwo dotyczy współpracy, czyli jak inspirujemy siebie i innych dookoła nas, aby wzbudzić entuzjazm, kreatywność i pasję.

Jakże często słyszę: “Ja potrzebuję inspiracji, chcę pracować z ludźmi, którzy mnie inspirują”. To prawda, chcemy przebywać i współpracować z osobami, które motywują, zarażają pasją i energią do działania. W zwinnych organizacjach mówimy o liderach katalizatorach (ang. catalyst leaders) ” liderzy rozkwitają inspirując innych, nie tracąc związku z całym systemem, wierzą, że mogą ufać całej organizacji oraz pojedynczym pracownikom.

 1. Dziś organizacje nie są właścicielami talentów. To talenty wybierają organizacje.

A jak to wygląda w Polsce” Czyż nie nazbyt często każe nam się podpisywać umowy o wyłączności” Niestety, a może “stety” minęły już czasy kiedy to “lojalką” można było zatrzymać dobrego pracownika. Zamiast “uwiązywać” umową proponuję stworzyć organizację “premium”, czyli taką kulturę organizacyjną, która będzie przyciągać najlepszych.

 1. “Challenge up – support down” – Lord John Browne.

Jeśli chcemy, żeby ludzie się rozwijali musimy stawiać im cele, które wychodzą trochę  poza ich kompetencje i umiejętności.

 1. To co widzimy na początku to niepełnosprawność.

To smutne, ale prawdziwe, w przypadku osób z jakąś dysfunkcją najpierw widzimy inność i często już nie dajemy szansy na bliższe poznanie.

 1. Lider opowiada historie, a menedżer mówi językiem strategii.

To moje ulubione, gdyż sama potrzebowałam sporo czasu, aby zrozumieć jak ważna jest umiejętność opowiadania historii (storytelling) i dlaczego warto się jej nauczyć. Jesteśmy ludźmi, a opowiadanie historii jest właśnie ludzkie. Więcej tutaj.

 1. Dobrzy liderzy kreują naśladowców, a świetni liderzy liderów.

Pozostawię bez komentarza. Natomiast dodam, że w zwinnej organizacji nie inwestuje się w rozwój grupy liderów, ale dąży do tego, aby każdy był liderem w swoim obszarze.

 1. Dziś nie już chodzi o relacje z klientem, ale o przyjacielskie partnerstwo.

Partnerstwo wymaga zaufania. Zgadzam się z prof. Czapińskim, że  “Dużo Polaków ma awersję do współpracy. Nie ufają kontrahentom””. Obserwuje to na co dzień. Bardzo często, przedstawiciele wykonawcy nie są pełnoprawnymi członkami zespołu projektowego, nie biorą udziału w spotkaniach zespołu, tylko “czekają za drzwiami”, dopraszani na koniec tylko po to, aby, wysłuchać “skarg i zażaleń”, nie mając szans na konstruktywny dialog, gdyż nie znają pełnego kontekstu. Następnie, po spotkaniu, dostawca zastanawia się co klient miał na myśli, traci godziny na zrozumienie intencji klienta, zamiast skupić się na rozwiązaniu problemów Więcej na temat zaufania w osobnym artykule.

 1. Cztery filary wyjątkowej realizacji:
 • Świadomość  – “sell people back their product”
 • Uwaga – bądź obecny i słuchaj
 • Inwestuj w rozwój – każdy może być twoim nauczycielem
 • Zrób to  – odważ się marzyć!
 1. Ludzie sukcesu są świadomi i autentyczni.

Ludzie sukcesu są świadomi swoich mocnych stron  i autentyczni, czyli wykorzystują swoje mocne strony. Ludzie sukcesu są zawsze sobą ” nie zmieniają siebie, ale zmieniają role!

9 lessons from EMEA PMI® Leadership Meeting 2016, beautiful Barcelona:

 1. Leadership is about collaboration, is how you energise people.
 2. Today talent is choosing the organisation, the organisations do not own the talents anymore.
 3. Challenge up – support down (Lord John Browne).
 4. What we see is the disabilities first.
 5. Leaders share stories, managers speak strategies.
 6. Good leaders create followers, great leaders create leaders.
 7. It’s not about customer, but friendship.
 8. Four Pillars of Xceptional Execution: Be aware – sell people back their product; Attention – being present and listen; Development – everybody can be your teacher; Doer’s – dare to dream!
 9. Successful people are self-aware and authentic!

Some more in drawings.

Rene Carayol Kevin KellyDino Butorac

 PMI, Project Management Institute, LIM, Leadeship Institute Meeting are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.
2
2 Comments 2 , , , , , ,

There are 2 comments

 • Marcin pisze:

  Małgosiu…nie potrzebuję coacha…po każdym Twoim artykule co raz bardziej wierzę w siebie 🙂 dzięki

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

  Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
   close-link
   Napisz wiadomość