Development, Project Management
31 grudzień 2016
Dziwny był to rok … Good-bye 2016
Dziwny był to rok … Good-bye 2016

Zastanawiając się nad jednym słowem, którym mogłabym określić mijający rok, natknęłam się na biuletyn Octigo, gdzie przeczytałam: “Wielu publicystów mówi, że był to dziwny rok”.

Może dziwny, chociaż przyznam, że niewiele mnie już dziwi. Na pewno był to smutny rok dla Polski. Do tej pory dumna z tego w jakim tempie Polska się rozwija, ile pojawia się nowych możliwości, teraz z żalem patrzę jak szybko burzymy to co wiele lat budowaliśmy. Zdałam sobie sprawę jak krucha jest nasza demokracja i jak daleko nam do krajów zachodniej Europy. W tym całym smutku i pozornej bezradności, doszłam do wniosku, że moje wartości nie pozwalają na bierność. Zrozumiałam, że najważniejsza jest dla mnie autentyczność, życie w zgodzie z sobą, przejście od zewnętrznych ocen do wewnętrznego poczucia słuszności i wypowiedziałam swoją małą “wojnę” głupocie, nieuczciwości i nienawiści. To był też trudny rok dla całego świata, zmagającego się wyzwaniami dzisiejszego złożonego i dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Dla mnie osobiście był to przełomowy rok. Rok niezwykle bogaty, zarówno w sukcesy jak i porażki. Czas niesamowitego rozwoju w kierunku turkusu, który pozwolił mi zrozumieć dlaczego tak się dzieje jak się dzieje i dlaczego nie da się tego zatrzymać. W 2016 zaakceptowałam fakt ewolucji świadomości i zrozumiałam, że mój światopogląd nie jest jedynym słusznym. Dzięki ludziom, którzy stanęli na mojej drodze, uświadomiłam sobie też, że przepaść wartości i przekonań uniemożliwia satysfakcjonujące partnerstwo, i że taka relacja nie przynosi wartości, więc szkoda na nią czasu.

To był rok, który po przegranej w wyborach, zamknął pewien rozdział mojego życia. Niezwykle cenny, gdyż dzięki porażce dowiedziałam się jak wielu wspaniałych ludzi, na których zawsze mogę liczyć, mam wokół siebie.

Jak to w życiu bywa, coś się kończy i coś nowego zaczyna. Długo szukałam pomysłu na AgilePMO, nie chciałam firmy z typową strukturą i kulturą organizacyjną. Nie uśmiechało mi zatrudnianie kierowników, specjalistów i sekretarek, nie lubiłam też tradycyjnej funkcji prezesa.  Dobrze wiedziałam czego nie chcę, natomiast nie do końca wiedziałam czego chcę. Dziś już wiem, podjęłam wyzwanie zbudowania turkusowej organizacji. Ostatnie dwa lata w PMI Poland Chapter, gdzie zrezygnowałam z kontroli, postawiłam na zaufanie, transparentność i samoorganizację, pokazały, że się da, a co więcej się opłaca. Zyski wzrosły kilkukrotnie, chociaż to nie zysk był celem, a wyłącznie efektem ubocznym.

To był też rok sukcesów i nagród, osobistych i zawodowych. W Konkursie Wolontariusza Roku 2015 PMI Poland Chapter zostałam nagrodzona i wyróżniona tytułem “Najlepszy Lider“. Natomiast zespół AgilePMO w konkursie Corporate Vision Magazine w kategorii 2016 Eastern European Business Elite Awards otrzymał tytuł “Most Innovative Project Management Consultancy – Poland & Most Renowned Project Management Training Provider – Europe”.

Koniec roku to czas podsumowań i wyznaczania nowych kierunków. Patrząc więc w przyszłość, co czeka nas w 2017? Właśnie pracujemy nad strategią marketingową z Whizbrand. Naszym celem jest stać się uznanym w Polsce i świecie Learning Mentorem w obszarze zarządzania projektami. Nie chcemy dostarczać szkoleń i usług konsultingowych. To niech robią inni. My szukamy większego sensu w naszych działaniach. Chcemy pomagać naszym klientom w zaplanowaniu ścieżki rozwoju, w zgodzie z ich mocnymi stronami, predyspozycjami i talentami, a następnie wspierać we wdrożeniu. Wkrótce we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego światło dzienne ujrzy platforma rozwojowa, tzw. Mapa Rozwoju Eksperta Zarządzania Projektami. Mapa to kompleksowe podejście do zagadnień zarządzania projektami, zgodne z The PMI Talent Triangle® oraz najnowszymi trendami.  To propozycja programów edukacyjnych, narzędzi i zasobów, której celem będzie wsparcie pracujących w projektach w rozwoju wiedzy, umiejętności i postaw niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowych.

A czego Państwu i sobie życzymy w Nowym Roku? Dobrego życia, którego efektem, a nie celem będzie uznanie, sukces, bogactwo i miłość.

PMI, PMI Talent Triangle are the registered trade marks of the Project Management Institute, Inc.

5
4 Comments 5 , , , , , ,

There are 4 comments

 • Igor Mróz pisze:

  Gratulacje z osiągnięcia stanu, gdzie Twoja wizja nie jest “jedynie słuszna”. Ja… chyba ciągle jestem na drodze do osiągnięcia czegoś takiego (i zaczynam wątpić czy mi się uda). Powodzenia w planach na 2017, brzmią zaprawdę ciekawie!

  PS Error: Time limit is exhausted. Please enter CAPTCHA value again. Click the BACK button on your browser, and try again. 😛

 • Małgorzata Kusyk pisze:

  Igor, dziękuję. To że jesteś w drodze to naprawdę sukces, niektórym nie uda się nawet na tę drogę wejść. Rozwój wymaga odwagi, wysiłku, cierpliwości i czasu. Jestem przekonana, że Ci się uda. Zwątpienie jest ludzkie, ja też mam wątpliwości, chwilowe postoje, czy też odwroty. Najważniejsze jednak, żeby się nie poddawać i krok po kroku wznosić się coraz wyżej. Pozdrawiam życząc w 2017 kolejnych sukcesów na drodze do rozwoju.

  PS. Wiem, obiecałam, ale sama nie umiem, a inni nie mieli czasu się tym zająć w starym roku.

 • Jacek Kościukiewicz pisze:

  To był dobry rok m. in. ż mieliśmy okazję się poznać. Dziękuję Ci za przyznanie się, ż Twoje poglądy nie są jedynie słusznymi. Ja długo tak myślałem, niestety. Późno (za późno?) doszedłem, do tego samego wniosku co Ty. Szanować innych. Dać im odpowiedzialność. Zaufać. Wierzyć…

  • Małgorzata Kusyk pisze:

   Jacek, na zmianę nigdy nie jest za późno, więc gratuluję. Nie jesteśmy doskonali, popełniamy błędy, jednak gdy jesteśmy w stanie się do tego przyznać i wyciągnąć wnioski, to znaczy, że się rozwijamy. Zgodnie z zasadą OZ: Zobacz to?, Przyjmij to?, Rozwiąż to? i Zrób to?. Więcej tutaj: https://agilepmo.pl/zasada-oz-organizacyjna-i-indywidualna-wspolodpowiedzialnosc/. Dziękuję serdecznie za ten cenny komentarz. Cieszę się, że jest nas coraz więcej w drodze do lepszych organizacji, lepszych społeczności, lepszego świata. Pozdrawiam serdecznie, Małgosia

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

  Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
   close-link
   Napisz wiadomość