Od Project Managera do Project Lidera

[:pl]For English go to recording.

Dziś nie wystarczy być Project Managerem. Wzrastająca złożoność, a co z tym idzie ryzykowność przedsięwzięć wymaga od osoby nim zarządzającej, poza znajomością narzędzi i technik, kompetencji przywódczych. 75% organizacji ocenia kompetencje przywódcze jako najważniejsze dla skutecznej nawigacji złożonością projektową (PMI’s Pulse of the Profession In-Depth Report: Navigating Complexity).

Autentyczne Przywództwo

O swojej drodze od  Project Managera do Lidera Projektu opowiedział Paul Hodgkins w  wystąpieniu, zamykającym drugą konferencję Challenges of Project Management – Psychology-Team-Agile, zorganizowaną przez wolontariuszy oddziału PMI Kujawsko-Pomorskie, która odbyła się 5-6 marca 2018 r. w Toruniu. Podsumowanie wystąpienia Jenni Jepsen, które rozpoczęło konferencję można znaleźć w poprzednim wpisie.

Krótki wywiad z Paulem tutaj, a poniżej podsumowanie wystąpienia, którego nagranie można zobaczyć tutaj.

7 lekcji przywództwa:

  1. Na prawo do przywodzenia trzeba sobie zapracować. Nie można go też zabrać, ale można stracić.
  2. Nie próbuj być kimś innym, bądź sobą. Autentyczność to jedna z najważniejszych cech dzisiejszego lidera.  „Urodziłeś się jako oryginał. nie umieraj jako cudza kopia”. John Mason
  3. Stwórz swoją wizję siebie. Zaplanuj kim chcesz być. Sukces to jest to kim jesteś, a nie co posiada, czy robisz.
  4. Miej świadomość, że każde Twoje działanie ma wpływ na innych. Każdy e-mail, który napiszesz, każde słowo, które wypowiesz ma jakiś wpływ. Jeśli potrafisz wpłynąć na zmianę czyjejś postawy, a to wpłynie na zmianę jej zachowania to znaczy, że jesteś liderem
  5. Bez pasji nie ma spełnienia. Jeśli nie masz pasji do zarządzania projektem, jeśli nie sprawia Ci to przyjemności, zespół to zauważy i również nie będzie miał serca do realizacji tego przedsięwzięcia.
  6. Przewiduj! Pomyśl jak ludzie się zachowają, co powiedzą, co zrobią w odpowiedzi na Twoje działanie. Obserwuj i adoptuj się.
  7. Przekaż piłeczkę – deleguj podejmowanie decyzji.
[:]

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.