5 wskazówek dotyczących przebranżowienia
Codziennie rozmawiam z osobami, które poszukują pracy lub chciałyby zmienić branżę – szczególnie atrakcyjny jest sektor IT i rola Scrum Mastera. Osoby te kończą szereg kursów uwieńczonych kolejnym certyfikatem, wysyłają setki CV i nic. Po jakimś czasie bezowocnych poszukiwań, przyczyn doszukują się na zewnątrz.
„Ciężko znaleźć firmy w tej branży ze strukturą project managamentową. Szukałem i wysłałem CV, bez odpowiedzi”.
„300 wysłanych CV i 0 zero odzewu powinno skłonić do refleksji… pracodawców :)”
W rozmowach mówicie mi, że jest ciężko znaleźć pracę jako Scrum Master mając zarówno doświadczenie i wykształcenie z obszaru IT. A co dopiero mają powiedzieć osoby, które nawet wykształcenia, nie mówiąc o doświadczeniu nie mają? A jednak podejmują wyzwanie i z determinacją dążą do celu.
Obserwuję dwie postawy – przy czym w Polsce dominuje ta pierwsza, czyli „po czterdziestce ciężko znaleźć pracę”, „pracodawcy dyskryminują kobiety oraz osoby w pewnym wieku”. Osoby z takim przekonaniem tracą czas i energię na szukanie wymówek – winią innych i otoczenie za swoje niespełnione życie zawodowe. Druga grupa, dużo mniejsza, to bohaterki i bohaterzy naszych spotkań #livezliderką i #livezliderem, którzy nie czekają na czarodzieja, który rozwiąże ich problemy, z odwagą i determinacją biorą sprawy w swoje ręce. Zadają sobie pytanie: Co ja jeszcze mogę zrobić, aby osiągnąć cel? Spisują pomysły, szukają wsparcia i działają.
Michał zdecydował, że jeśli może robić coś cenniejszego, co daje mu większe możliwości, to dlaczego nie, nawet jeśli zajmie mu to kilka ładnych lat życia.
Zachęcam do wsłuchania nagrań z rozmów, które umieszczone są w dodatkowych materiałach do artykułu, a poniżej podsumowanie wniosków, które zebrałam w pięć wskazówek do przebranżowienia.
1. Znajdź swoją drogę
Warto skorzystać z doświadczenia Michała, który po trzech latach poszukiwań i nauki w ciemno, doszedł do wniosku, że gdyby mógł odwrócić czas, to inaczej by się uczył.
„Na początku chciałem się nauczyć wszystkiego na raz, a to jest niemożliwe”.
Po wielu miesiącach poszukiwań doszedł do wniosku, że zamiast iść za tłumem, gdzie konkurencja jest duża, warto znaleźć swoją niszę.
Zarówno Małgosia, project managerka z doświadczeniem w trzecim sektorze jak i Agnieszka, geodetka w urzędzie miasta, wybrały różne drogi, które doprowadziły je do tego samego celu – pracy w roli Scrum Mastera. Po drodze otwierając się na pośrednie, niekoniecznie te wymarzone role, np. testera. Jeśli pracujesz w sprzedaży, a marzy Ci się Agile? Poszukaj organizacji, która wdraża Scruma w sprzedaży. Pracujesz w branży motoryzacyjnej, a pragniesz zmienić na IT? Poszukaj swojego miejsca w projekcie IT w branży motoryzacyjnej. Zastanów się też czy rola Project Managera lub Scrum Mastera jest dla Ciebie, bo może bliższa będzie Ci koszula analityka biznesowego czy Product Ownera.
2. Szukaj wsparcia
„Dzięki przetarciu ścieżek, mogę pomóc innym, dzięki czemu dużo szybciej osiągają cel i znajdują wymarzoną pracę”.
~Michał Kuca
Obecnie mamy dostęp do wielu źródeł i kursów, a duży wybór z jednej strony jest przywilejem, z drugiej, jak w przypadku Michała, może okazać się zmorą. Warto więc skorzystać z rekomendacji kogoś, kto wcześniej przetestował lub jest na bieżąco w danym obszarze.
Poproś osobę bardziej doświadczoną, aby została twoim mentorem. Często stowarzyszenia oferują tę formę wsparcia dla swoich członków. Dowiedz się więcej na ten temat kontaktując się np. z Project Management Institute®.
Zapisując się na nasz kurs czy dołączając do jednego z naszych programów rozwojowych, takich jak Akademia Transition Managera czy Akademia Zwinnego Przywództwa, możesz skorzystać z bezpłatnego mentoringu. Możesz również skorzystać z płatnej sesji mentoringowej lub konsultacji rozwojowej, podczas której pomożemy Ci obrać kierunek rozwoju dostosowany do twoich możliwości.
Dołącz do fundacji, stowarzyszenia czy innej społeczności, które oferują różne formy wsparcia, takie jak spotkania, warsztaty lub prelekcje, ale także możliwość zdobycia doświadczenia. Poszukaj bezpłatnych czy barterowych okazji.
W ramach społeczności Akademii Zwinnej Liderki oferujemy bezpłatny udział w naszych warsztatach paniom, które pozostają bez zatrudnienia, a chciałyby podnieść swoje kwalifikacje lub się przebranżowić w kierunku project managementu i Agile. Natomiast uczestnicy naszych warsztatów pracują na rzeczywistych projektach, które mogą z naszym wsparciem kontynuować po szkoleniu, zdobywając cenne doświadczenie jako Scrum Master, Product Owner czy Deweloper.
Bądź aktywny na LinkedIn. Nawiązuj relacje, komentuj posty innych oraz dziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami publikując regularnie. Daj się poznać rekruterom jako osoba, która ma nie tylko coś do powiedzenia, ale jest też zaangażowana i warto ją zatrudnić.
3. Rozwijaj samoświadomość
Kiedy rozmawiam z osobami, które poszukują pracy, zadaję im na pozór proste pytanie: Co lubisz robić? Opisz swój idealny dzień. Okazuje się, że sporo z nas ma trudność w udzieleniu na nie odpowiedzi. Słyszę sporo ogólników, takich jak: dużo rzeczy lubię; dzień zaczynam od przejrzenia poczty, a potem koordynuję itp.
Podczas rozmowy Małgosia podzieliła się ciekawym ćwiczeniem, którego osobiście doświadczyłam i również serdecznie polecam. Podczas spotkania z przyjaciółmi lub zupełnie obcymi osobami, podziel się kilkoma historiami z życia, a następnie poproś o informację zwrotną na temat Twoich talentów i mocnych stron. Zapytaj jakie cechy lub talenty zaobserwowali? Tylko proszę nie zaprzeczaj, ale z uważnością przyjrzyj się temu co usłyszysz. To właśnie dzięki obserwacji i informacji zwrotnej partnerki, Michał odkrył co naprawdę sprawia mu przyjemność i poszedł tym tropem.
Zachęcam też do prowadzenia dziennika i zapisywania swoich historii, które ułatwią nam zrozumienie historii swojego życia – ważna jest nasza narracja, a nie same fakty. Poszukaj kontekstu dla swoich doświadczeń i poprzez ten kontekst pozwól znaleźć inspirację, aby mieć wpływ na świat.
4. Eksperymentuj i doświadczaj
Agnieszka usłyszała, że ma słomiany zapał, a ona próbowała i konsekwentnie podążała za swoim marzeniem.
Nie ma lepszej metody niż nauka poprzez działanie, czyli kiedy jesteś częścią projektu lub grupy roboczej. Poszukaj możliwości wokół siebie – rola rodzica, to nic innego jak rola lidera służebnego, gdyż rodzina, podobnie jak organizacja, to złożony system adaptacyjny (ang. CAS). Nie umniejszaj tej roli, wpisz ją do CV i otwarcie mów o wyzwaniach i sposobach radzenia sobie podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Zdefiniuj jakieś istniejące zadanie, projekt, proces, który rozwiązuje problem lub usprawnia pracę, a następnie weź odpowiedzialność za jego realizację. Dołącz jako członek do innego zespołu, który pracuje nad rozwiązaniem problemu czy usprawnieniem procesu.
W wielu organizacjach działają społeczne grupy zadaniowe, które są świetną okazją do rozwoju. Dołącz do jednej z nich i poprowadź projekt w jej imieniu. Projekty społeczne takie jak gameScrum, to również nieoceniona okazja do zdobycia doświadczenia, a dodatkowo poczujesz, że zmieniasz świat.
Jak wcześniej wspomniałam, uczestnicy naszych warsztatów pracują w rzeczywistych projektach, które mogą z naszym wsparciem kontynuować po szkoleniu.
5. Nie poddawaj się
Drogi naszych rozmówców nie były ani szybkie, ani łatwe. Wymagały czasu, determinacji, odwagi i ciężkiej pracy. Często też rezygnacji z wielu przyjemności. Będą chwile zwątpienia, ale tak jak radzi Agnieszka, nie poddawaj się, zrób sobie przerwę, na chwilę odpuść, aby następnie z nową energią podążyć za marzeniami.
Kończąc ten wpis, taka mnie naszła refleksja, że to co napisałam, to nic innego jak praktyka autentycznego przywództwa, na temat którego więcej napisałam tutaj, a do którego praktyki serdecznie Was zachęcam.
Powodzenia!
~Małgorzata Kusyk
Rekomendowane linki w tym temacie:
- Ścieżka Scrum Mastera lub Product Ownera
- Jak zdefiniować swój cel rozwojowy w trzech obszarach: praktyka/nauka od innych/formalna edukacja
Dodatkowe materiały
Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.