
Marzysz o roli Scrum Mastera?
Najlepszy czas na zmianę pracy
„Zbliża się najlepszy czas na zmianę pracy. Tak dobrze nie było od ponad dekady. Od stycznia do marca 2022 roku 43 proc. firm w Polsce chce zatrudnić nowych pracowników. Redukcje etatów planuje 19 proc. To rekordowe wyniki. Od początku realizacji badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” w Polsce, czyli od 2008 roku, nigdy tak dużo firm nie chciało zatrudniać”. ~ PULS HR
Marta od roku jest Scrum Masterką
Wcześniej przez ponad 10 lat pracowała w korporacji w dziale marketingu. Powoli w jej codzienność zaczęło wkradać się wypalenie zawodowe. Żyła też w ciągłym stresie. Prezes firmy nie tolerował błędów ani sprzeciwu. Ci, którzy mu podpadli, słyszeli: „Jak ci się nie podoba, nie musisz tu pracować. Jest mnóstwo osób na twoje miejsce”. Zwolnienia były czymś na porządku dziennym?.
Marta nie wytrzymała tego psychicznie. Pewnego dnia złożyła wypowiedzenie, bo bardzo nie chciała, żeby to jej kiedyś takie wypowiedzenie wręczono.
Zastanawiała się, co dalej. Kilka dni przed Sylwestrem spotkała się z kolegą z byłej pracy – menedżerem IT. Podpowiedział jej, by pomyślała o przebranżowieniu się. „Mogłabyś zostać Scrum Masterką. Świetnie dogadujesz się z ludźmi, jesteś empatyczna. Potrafisz pomagać innym, nie wyręczając ich. A do tego rozumiesz biznes. Dla mnie to idealne połączenie na tym stanowisku.”?
Początkowo Marta odrzuciła ten pomysł. Ona i IT? Wydawało jej się, że to 2 różne światy. Wykorzystała jednak LinkedIn, by nawiązać kontakt z kilkoma Scrum Masterami. Po rozmowach z 4 osobami, które dziś spełniają się w tej roli, a wcześniej pracowały w HR, instytucji kulturalnej, szkole podstawowej i w hotelu, stwierdziła, że przebranżowienie jest możliwe. I że praca Scrum Mastera to rzeczywiście może być coś dla niej.
Marta zaczęła poznawać podstawy Scruma. Dużo czytała, zapisała się także na warsztaty, gdzie mogła uzupełnić wiedzę książkową o ćwiczenia praktyczne. Wkrótce zgłosiła się w charakterze Scrum Mastera-wolontariusza do pracy przy aplikacji tworzonej przez organizację non-profit. Jednocześnie przygotowywała się do egzaminu PSM-I. Po uzyskaniu certyfikatu i 1,5 miesiąca intensywnego szukania pracy, wygrała rekrutację na Scrum Master w branży produkcyjnej.
Dziś Marta dostaje średnio 2 oferty pracy w miesiącu. Na razie nie zamierza zmieniać pracy, bo w swojej obecnej firmie bardzo dużo się uczy. A do tego cieszy się, że pracuje w miejscu, w którym pielęgnowane są bliskie jej sercu wartości: szacunek i wspieranie innych?”.
Przebranżowienie jest możliwe – więcej wskazówek znajdziesz w artykule 5 wskazówek dotyczących przebranżowienia. Nie myśl o tym, co cię ogranicza. Pomyśl o tym, jakiej pracy pragniesz i które z twoich naturalnych talentów możesz wykorzystać, by ją zdobyć. Początek roku to idealny moment, by zaplanować konkretne działania, które doprowadzą Cię do celu?.
1. Wyjdź od POTRZEBY
Wyjdź od POTRZEBY, a następnie zdefiniuj CEL i działania – szkolenie zakończone certyfikacją to jedno z działań. Jeśli jednak chcesz się czegoś nowego nauczyć, to przede wszystkim znajdź sposób na praktykę, poszukaj wsparcia, a certyfikat niech będzie tylko wisienką na torcie. Nie mówię, że nie jest ważny, gdyż może się zdarzyć, że nie dostaniesz wymarzonej pracy właśnie dlatego, że go ci brakuje, natomiast wybierz ten, który pomoże osiągnąć twój CEL. Więcej jak zdefiniować cel rozwojowy znajdziesz w artykule Zasada 70/20/10 – kompleksowe podejście do rozwoju.
2. Poszukaj WSPARCIA
A jeśli nie wiesz co jest dla ciebie ważne? Potrzebujesz pomocy w dotarciu do swojej potrzeby? Nie jesteś pewien czy rola Scrum Mastera jest dla ciebie? Skorzystaj z jednej z proponowanych przez nas sesji: mentoringowej lub konsultacji rozwojowej. Jeśli po niej zdecydujesz się na dołączenie do jednego z naszych warsztatów, to jego cenę pomniejszymy o koszt tej sesji.
Społeczność Akademii Zwinnej Liderki (zapraszamy również panów), to skarbnica wiedzy i możliwość rozwoju w obszarach zarzadzania projektami i Agile. Zapisz się na newsletter i korzystaj z bezpłatnych sesji #live oraz warsztatów, które oferuje społeczność. A dla pań poszukujących pracy przygotowaliśmy stypendia, dzięki którym weźmiesz udział w naszych warsztatach gratis.
3. Agile to MINDSET
Zwinne przywództwo jest bardziej o tym kim jesteś i jakie zachowania modelujesz, niż jakie narzędzia i techniki stosujesz. Zacznij więc od praktyki zwinnego myślenia i zapisz się na warsztat Agile Leadership Navigator, dzięki któremu nauczysz się jak motywować i angażować, aby osiągać nadzwyczajne wyniki. Staniesz się pewny swojej drogi i ze spokojem rozwiążesz problemy zespołu. Będziesz liderem współtworzącym kulturę i relacje w nowej rzeczywistości. Na początek, sprawdź jak bliskie są ci zwinne wartości wykonując ten test.
4. Brakuje ci PRAKTYKI w Scrum?
Dołącz do warsztatu Agile w praktyce, podczas którego będziesz pracował na rzeczywistym projekcie, który możesz kontynuować z naszym wsparciem po szkoleniu, zdobywając cenne doświadczenie. Po tym szkoleniu będziesz też gotowy podejść do certyfikacji PSM I i PSPO I. Jeśli będzie to twój drugi warsztat z nami, otrzymasz na niego zniżkę w wysokości 20%.
5. Wzmacniaj REZYLIENCJĘ
Praca w projektach może być bardzo stresująca. Twoja osobista odporność ma ogromny wpływ na zespół – niski poziom rezyliencji jego członków negatywnie wpłynie na jedność oraz na wykonywane zadania. Natomiast nieodporny zespół będzie skutkował spadkiem efektywności i satysfakcji pracowników w całej organizacji. Potrzebujesz rozwijania umiejętności w tym obszarze? Skorzystaj z Treningu Rezyliencji.
Dodatkowe materiały

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.