Leadership
29 grudzień 2019
Goodbye 2019
Goodbye 2019

Rok 2019 śmiało można nazwać rokiem video i budowania społeczności wokół idei zwinnego przywództwa.

52 Kroki do Zwinności

?Aż 45 odcinków z cyklu 52 Kroki do Zwinności powstało w tym roku. Powiem szczerze, że było to nie lada wyzwanie, aby w każdy piątek być gotowym z nowym krokiem i tylko dwa razy nie udało się dotrzymać terminu. Na koniec wzięłam też udział w projekcie w modelu Netflix, który już wkrótce ujrzy światło dzienne. Nagrałam 20 odcinków z obszaru Agile (dwa sezony), a przede mną kolejne nagrania – tym razem tematem będą wirtualne zespoły. Tutaj znajdziecie całą playlistę cyklu 52 Kroki do Zwinności.

Kurs PMP® w formule wirtualnej

W minionym roku uruchomiliśmy też pierwszy w Polsce kurs przygotowujący do certyfikacji Project Management Professional (PMP)® w formule wirtualnej, a 20 stycznia 2020 r. zaczynamy już jego trzecią edycję.  PMP® wirtualny to w sumie 12 spotkań (po 3 godziny każde) na platformie ZOOM, która daje sporo możliwości, między innymi pracę w parach, czy grupach, ale także możliwość nagrania takiego spotkania i późniejszego go odsłuchania. Dodatkowo cały czas, pomiędzy sesjami, aż do przystąpienia do egzaminu jesteśmy w kontakcie dzięki zamkniętej grupie na slacku. Tu odpowiadamy na pytania, dzielimy się wątpliwościami, czy sukcesami. Dzięki tak intensywnej wspólnej pracy uczestnicy naszych szkoleń zdają egzamin za pierwszym razem, ba co więcej zdają naprawdę dobrze –  otrzymują oceny „above average z 4-5 z pięciu możliwych obszarów. Dodatkową korzyścią jest też to pomimo zdanego egzaminu jeszcze przez jakiś czas dzielą się swoimi doświadczeniami, z tymi, którzy właśnie się przygotowują. Tutaj zaproszenie na kolejną edycję.

Akademia Transition Managera

W tym roku zakończyła się druga i ruszyła trzecia edycja Akademii Transition Managera. Kolejna grupa liderów rozpoczęła podróż, dzięki której nie tylko wyróżnią się z tłumu project managerów, ale także staną się lepszymi ludźmi – przynajmniej tak o sobie piszą.

“Jeszcze raz dziękuję Ci za wspaniałą podróż (zwaną TMA), która zmieniła nie tylko moje zawodowe życie dając jej nowy sens – takie moje wewnętrzne ‘why’. Może nad wyraz ale też uważam, że Akademia uczyniła mnie lepszym człowiekiem, spokojniejszym wewnętrznie i na powrót radośnie ciekawym”.  Tutaj więcej o programie, a tutaj podsumowanie pierwszego modułu rozpoczynającego Akademię.

LIVE z Liderką

?W 2019 roku odbyło się aż 26 sesji LIVE z Liderką, co oznacza, że  spotykaliśmy się regularnie nieprzerwanie co dwa tygodnie. Poruszaliśmy różne tematy takie jak produktywność, kreatywność, mentoring, sponsoring, marketing, który się już skończył, czy Scrum. Sporo rozmawialiśmy o przyszłości i jak się do niej przygotować, skoro nie da jej się przewidzieć. Nie zabrakło też tematów związanych z energią witalną – skąd ją czerpać i jak dobrze inwestować, ideą less waste, budowania marki w sieci, czy kariery na swoich mocnych stronach. Sporo było o pracy zespołowej, w tym zdalnej i na styku kultur oraz empatycznej komunikacji. Polecałyśmy też lektury, nie tylko na majówkę – były recenzje książek “Zwinny Talent” Ralfa Knegtmansa, “Szczęście” Jonathana Haidta, czy “Zarządzanie projektami dla początkujących”, której autorem jest Marcin Żmigrodzki. Tutaj link do naszej biblioteczki.

Gośćmi i gospodarzami naszych sesji LIVE byli: Joanna Staniszewska, Monika Jaskulska,  Magda Beneda, Dorota Bargieł-Jeleńska, Agata Żurek, Magdalena Iwaszko, Aleksandra Król, Iwona Szybka, Paulina Grzęda, Aleksandra Czerwińska, Renata Czajkowska, Emilia Bartosiewicz Brożyna, Marek Wzorek, Małgorzata Zamorska, Barbara Mróz, Dorota Rycharska i Małgorzata Kusyk. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Akademia Zwinnej Liderki

To też kolejny rok rozwoju Akademii Zwinnej Liderki. W tym roku postawiłyśmy na rozwój społeczności wokół idei zwinnego przywództwa i zorganizowałyśmy 4 spotkania oraz powstała grupa  Zwinne Przywództwo na Linkedin. Do społeczności zapraszamy również panów, a w przyszłym roku zaplanowałyśmy warsztaty skierowane również do liderów w ramach Akademii Zwinnego Przywództwa.

?5 marca spotkaliśmy się w Gdańsku, gdzie podczas warsztatu definiowaliśmy cele osobiste i zawodowe, a następnie Malgorzata Kusyk i Renata Czajkowska rozmawiały na temat mentoringu.

?Kolejne spotkanie miało miejsce 11 czerwca w Warszawie. Rozpoczęło się ono warsztatem “Model biznesowy TY”, który poprowadziła Dorota Rycharska, a zakończyło debatą “Czego się warto uczyć w czasach ciągłych zmian?” Rozmowę poprowadziła Renata Czajkowska, a wzięły w niej udział Aleksandra Czerwińska, Paulina Grzęda, Małgorzata Zamorska, Iwona Szybka oraz Marek Wzorek. Tutaj znajdziecie jego podsumowanie debaty. 

?15 października spotkaliśmy się w Sopocie, aby odpowiedzieć na pytanie „Czy zastąpią nas roboty? Monika Jaskulska podzieliła się wynikami raportu Infuture Institute, który identyfikuje 32 czynniki zmian, które w przyszłości będą miały znaczący wpływ na pracowników i rynek pracy. Następnie ćwiczyliśmy jedną z najbardziej poszukiwanych cech lidera – kreatywność. Każdy miał okazję nauczyć się techniki rozwiązywania problemów, od tradycyjnej burzy mózgów poprzez technikę odwrócenia problemu, a skończywszy na piramidzie skojarzeń. Tutaj znajdziecie jego podsumowanie.

?Rok zakończyliśmy 10 grudnia, ponownie w Sopocie i dzięki gościnności Sopockiej Szkoły Wyższej, wydarzeniem w duchu less waste – jak świętować i jednocześnie marnować mniej? Podczas spotkania Magda Beneda podzieliła się ideą upominku dedykowanego – czegoś użytkowego, co służy przez lata i jest rzeczywistym upominkiem dla obdarowanej osoby w kontrze do przedmiotów produkowanych przemysłowo w milionach anonimowych egzemplarzy. W drugiej części spotkania oddałyśmy się kreacji tworząc wyjątkowe, spersonalizowane kartki świąteczne oraz projekty, które już wkrótce zostaną przeniesione na apaszki.

Tutaj cała playlista sesji LIVE, w tym również nagrania ze spotkań społeczności.

Project management w budownictwie

Rozwijamy też naszą ofertę w tym obszarze, gdzie promujemy zwinne myślenie oraz BIM. Wiecej na na naszej stronie.

Konferencje i wydarzenia

W minionym roku wzieliśmy też udział w 27 konferencjach i wydarzeniach w różnych rolach – partnerów, prelegentów, panelistów, wolontariuszy, czy uczestników. Te wydarzenia to między innymi: Mentoring Day – Technologia w Spódnicy, Europejskie Forum Nowych Idei, Open Eyes Economy Summit, International PMI Poland Chapter Congress, Infoshare, konferencja Wellbeing Institute, XIV Konferencja SPK Future of work, Konferencja Follow The Rabbit, #Polishopa2019 SHOPA – Design & Strategy, Gdynia Design Days, PMI Poland Chapter Szczecin Branch Konferencja Highway to Project Management, New Trends in Project Management Conference PMI Poland Chapter Gdańsk Branch, PMI Poland Chapter Łódź Branch – wydarzenie w ramach Women in Project Management, seminarium PMI Poland Chapter Białystok Branch, VI Ogólnopolski Dzień Różnorodności – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, BIM i Digitalizacja w Budownictwie – Vydavateľstvo Eurostav,  Nowe Oblicze BIM, BIM na Budowie, Forum najlepszych praktyk biznesowych FIDIC, które zorganizowała Rzeczpospolita oraz HRD Expo, z której nagranie tutaj.

gameScrum

Nie można zapomieć też o naszej nowej inicjatywie społecznej gameScrum, którą rozpoczęliśmy w tym roku, a w kolejnych planujemy rozwijać. Ideą programu jest nauka przedmiotów szkolnych przez zabawę i realizację projektów. Nauka nie musi być nudna – chcemy pokazać, że matematyki, fizyki, chemii, czy biologii można nauczyć się podczas wspólnej zabawy. Przy okazji zdobywając kompetencje przyszłości takie jak kreatywność, krytyczne myślenie, praca zespołowa, czy empatia. Tego nie uczy polska szkoła, więc czas to zmienić. Jeśli nie da się odgórnie to zrobimy to oddolnie! Wkrótce rusza rekrutacja pierwszej grupy edukatorów, którzy równolegle w swoich klasach, klubach, czy świetlicach będą chcieli prowadzić zajęcia wg nowego paradygmatu myślenia – bez ocen, kar i nagród, a z szacunkiem dla różnych punków widzenia. Zgodnie z zasadą – każde dziecko ma talent tylko trzeba go odkryć Trzymajcie kciuki bo to nasz najważniejszy projekt.

Strong Women in IT 2019

I na koniec wyróżnienie, o którym  zapomniałam, więc pospiesznie dodaję. Pojawiłam się w raporcie Come Creations Group otrzymując tytuł „Strong Women in IT 2019”, za co bardzo dziękuję.

To był  intensywny rok, bogaty w spotkania zarówno on-line jak i off-line. Wszystkim, którzy przyczyniają się, że nasze inicjatywy się rozwijają, a tym samym odrobinę zmieniają świat serdecznie dziękujemy i życzymy pięknego Nowego Roku 2020.

0
No Comment 0 , , ,

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMP® certification preparation course starts on 10 May 2021

Virtual:  Every Mon and Thu 18:30-21:30 till 21 Jun 2021

Zapisy trwają! Enrollment in progress!
    close-link
    Napisz wiadomość