Agile, Agile books, Zwinna Liderka, Akademia Zwinnej Liderki

Biblioteczka Agile Lidera

Ostania aktualizacja: 16-11-2023

Z ODWAGĄ

Naszą listę zaczynamy książkami Brene Brown, która zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości. Odwaga to jedna z wartości zwinnego myślenia – zobacz drzewo zwinnego zespołu. Polecam wszystkim perfekcjonistom!

Życie Autentyczne (…) określiłabym jako życiową podróż. (…) odwaga, współczucie i tworzenie więzi – to są właśnie te pomoce, których potrzebujemy w naszej podróży.

A oto co stanowi sedno Autentyczności: jesteśmy wartościowi już teraz. Nie kiedy czy jeśli. Jesteśmy w tej chwili warci miłości i przynależności. Właśnie teraz. Już.

                                                                                                                                          ~ Brene Brown

AGILE

Kolejne propozycje na liście to pozycje Jurgena Appelo, gdzie oprócz teorii złożonego systemu, zwinnego procesu znajdziecie sporo praktyk i narzędzi przydatnych w pracy zwinnego zespołu.

Kolejna rekomendowana pozycja jest autorstwa Lyssy Adkins. Przyznam szczerze, że żadna książka „zwinna” nie zmieniła mojego myślenia jak właśnie ta. Lyssa opisała swoją drogę zmiany (ang. transition) z Project Managera i myślenia wydaj polecenie/zdeleguj zadanie i skontroluj  (ang. command – and – control) do Agile Coacha – lidera i przywództwa służebnego. Dużo w niej konkretnych ćwiczeń, praktyk i narzędzi, dzięki którym pobudzisz kreatywność, uruchomisz motywację, wzmocnisz zaangażowanie, a w efekcie współpracę w zespole.

Ta pozycja jest skierowana nie tylko do branży IT, każdy kto jest zainteresowany zwinnością znajdzie tam sporo ciekawego na temat zwinności, myślenia systemowego i przywództwa służebnego.

Pozostałe pozycje:

PROJECT MANAGEMENT JEST DZIŚ DLA KAŻDEGO

Początkującym Project Managerom oraz wszystkim, którzy realizują projekty polecam drugie wydanie książki Marcina Żmigrodzkiego, który w 10 krokach opisał jak rozpocząć, zaplanować, zrealizować i monitorować oraz zakończyć projekt. Znajdziesz tam tradycyjne, kaskadowe podejście, ale także praktyki zwinne, a wszystko to poprzeplatane ciekawymi wątkami historycznymi, więc możesz nie zauważyć, że czytasz książkę o zarządzaniu.

Dla tych, którzy chcieliby uporządkować wiedzę o różnych podejściach do zarządzania projektami polecamy:

I na koniec „must read” w temacie przywództwa w projekcie:

Moc Lidera Projektu. 7 zasad, które pozwolą Wam przekształcić się z menedżera w lidera projektów, Susanne Madsen

LUDZIE…

Motywacja, branie odpowiedzialności, zaufanie, przywództwo służebne, praca zespołowa to tematy, których nie możemy pominąć kiedy mówimy o Agile i zwinnych zespołach. Poniżej kilka pozycji „must read”.

MNIEJ, ALE LEPIEJ

Zwinnie to nie tylko elastycznie, ale także wydajnie. Efektem naszej pracy są owoce w postaci odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej. I tu z pomocą przyjdzie esencjalizm, czyli jak robić właściwe rzeczy? Jak najmądrzej zainwestować czas i energię, aby osiągnąć najbardziej wartościowe wyniki poprzez robienie tylko tego, co istotne?

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne. Lin Yutang

UWAŻNOŚĆ

Zatrzymajmy się na chwilę w przenośni i dosłownie i pochylmy nad tematem uważności (ang. mindfulness). Uważność to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990). Prekursorką badania uważności jest Ellen Langer, która definiuje uważność jako akt aktywnego zauważania rzeczy. Wywiad z Ellen znajdziecie tutaj, a poniżej kilka pozycji książkowych oraz link do kursu on-line.

PRZEKONANIA

Czy kiedyś zastanawiałeś się, czy przekonania, które masz cię wspierają? Kolejna pozycja autorstwa Carol Dweck pokazuje jak nasze przekonania i nastawienie kształtują podejście do sukcesu i porażki. To właśnie nasze nastawienie, pomimo zdolności, może spowodować, że nie osiągniemy tego co jest w zasięgu naszych możliwości.

W ciągu ostatnich 15 lat Nancy Kline zidentyfikowała 10 zachowań, które tworzą system zwany Środowiskiem Niezależnego Myślenia – model interakcji międzyludzkich, który radykalnie poprawia sposób myślenia ludzi, a tym samym sposób, w jaki pracują i żyją. Siła skutecznego słuchania jest uznawana za podstawowe narzędzie dobrego zarządzania. W tej książce Nancy Kline opisuje, w jaki sposób możemy to osiągnąć i przedstawia przewodnik krok po kroku, który można wykorzystać w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć bardziej produktywne spotkania, rozwiązywać problemy biznesowe czy budować silniejsze relacje, książka ta oferuje nowy świat możliwości. W tym artykule znajdziesz Model 6. kroków rozmowy – odpowiednio zadane pytania pomogą nam uruchomić niezależne myślenie, usuwając ograniczenia (przekonania, które nie służą).

ODCZARUJMY TURKUS

Jeśli chcesz się dowiedzieć co kryje się pod tajemniczym słowem turkus i turkusowa organizacja z pomocą przyjdą kolejne pozycje.

TRENDY

Naszą listę zamyka książka pod redakcją Kariny Popieluch, której  cytując fragment jednej z recenzji „udało się zebrać prawdziwych „wyjadaczy” i zachęcić do popełnienia zupełnie nieteoretycznej pozycji.” Mam też tu swoją cegiełkę w postaci rozdziału „Agile HR”.

Pomimo tytułu, nie jest to pozycja wyłącznie dla HR Business Partnerów. Każdy kto pracuje z ludźmi znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

„To prawdziwa merytoryczna bomba i pewnie będzie dla mnie źródłem wiedzy na najbliższe miesiące, jeśli nie lata. Daję 5 gwiazdek za: formę „szwedzkiego stołu” (przyznaję, ze ewolucja roli HR BP to nie moja pasja, więc ten rozdział pozostanie nietknięty); zwięzły, logiczny i niesłychanie merytoryczny kontent; przykłady, konkrety i case study; podanie źródeł w których można doczytać więcej.”

Życzę miłej lektury.

Więcej propozycji książkowych w filmie w materiałach dodatkowych.

Dodatkowe dodatkowe

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.