Agile, Development
4 listopad 2018
Biblioteczka Zwinnej Liderki
Biblioteczka Zwinnej Liderki

Wczoraj minęło 6 lat jak dla Was piszemy. Ostatnio trochę rzadziej, gdyż eksperymentujemy z vlogiem i pojawiło się kilka nagrań. Natomiast obiecujemy, że pisanie będziemy kontynuować z większą jak dotychczas regularnością, gdyż oprócz tego, że piszemy dla innych, piszemy też dla siebie. Pisanie pomaga nam zgłębić temat, a przede wszystkim uporządkować myśli.

Z tej okazji życząc sobie wytrwałości i kolejnych lat wartościowych treści chcielibyśmy podarować Wam prezent – Biblioteczkę Zwinnej Liderki. Listę kilku podstawowych pozycji, po które warto sięgnąć ruszając w drogę w kierunku zwinności.

Z odwagą

Naszą listę zaczynamy książkami Brene Brown, która zapoczątkowała globalną debatę na temat odwagi, wrażliwości, wstydu i poczucia własnej wartości. Odwaga to jedna z wartości zwinnego myślenia – zobacz drzewo zwinnego zespołu. Polecam wszystkim perfekcjonistom!

Życie Autentyczne (…) określiłabym jako życiową podróż. (…) odwaga, współczucie i tworzenie więzi – to są właśnie te pomoce, których potrzebujemy w naszej podróży.

A oto co stanowi sedno Autentyczności: jesteśmy wartościowi już teraz. Nie kiedy czy jeśli. Jesteśmy w tej chwili warci miłości i przynależności. Właśnie teraz. Już.

                                                                                                                                          ~ Brene Brown

 1. Dary niedoskonałości, Brene Brown
 2. Rosnąć w siłę, Brene Brown
 3. Dare to Lead – Z wielką odwagą, Brene Brown

Agile

Kolejne propozycje na liście to pozycje Jurgena Appelo, gdzie oprócz teorii złożonego systemu, zwinnego procesu znajdziecie sporo praktyk i narzędzi przydatnych w pracy zwinnego zespołu.

 1. Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders, Jurgen Appelo
 2. Managing for Happiness, Jurgen Appelo

Kolejna rekomendowana pozycja jest autorstwa Lyssy Adkins. Przyznam szczerze, że żadna książka „zwinna” nie zmieniła mojego myślenia jak właśnie ta. Lyssa opisała swoją drogę zmiany (ang. transition) z Project Managera i myślenia wydaj polecenie/zdeleguj zadanie i skontroluj  (ang. command – and – control) do Agile Coacha – lidera i przywództwa służebnego. Dużo w niej konkretnych ćwiczeń, praktyk i narzędzi, dzięki którym pobudzisz kreatywność, uruchomisz motywację, wzmocnisz zaangażowanie, a w efekcie współpracę w zespole.

 1. Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition, Lyssa Adkins

Project Management jest dziś dla każdego

Początkującym Project Managerom oraz wszystkim, którzy realizują projekty polecam drugie wydanie książki Marcina Żmigrodzkiego, który w 10 krokach opisał jak rozpocząć, zaplanować, zrealizować i monitorować oraz zakończyć projekt. Znajdziesz tam tradycyjne, kaskadowe podejście, ale także praktyki zwinne, a wszystko to poprzeplatane ciekawymi wątkami historycznymi, więc możesz nie zauważyć, że czytasz książkę o zarządzaniu.

 1. Zarządzanie Projektami. Jak zmienić zadanie w proste zadanie, Marcin Żmigrodzki

Scrum

Jeśli mówimy o Agile to nie możemy zapomnieć o Scrumie i tu dwie pozycje.

 1. Scrum – czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej, Jeff Sutherland
 1. Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami. Wydanie II rozszerzone, Mariusz Chrapko

Ludzie…

Motywacja, branie odpowiedzialności, czy zaufanie to tematy, których nie możemy pominąć kiedy mówimy o Agile i zwinnych zespołach. Poniżej trzy pozycje „must read”.

 1. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, Daniel Pink
 2. Zasada OZOZ Principle, Roger Connors, Tom Smith, Craig Hickman. Tutaj artykuł.
 3. Szybkość zaufania/Speed od Trust, Stephen R. Covey. Więcej w tutaj.

Mniej, ale lepiej

Zwinnie to nie tylko elastycznie, ale także wydajnie. Efektem naszej pracy są owoce w postaci odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej. I tu z pomocą przyjdzie esencjalizm, czyli jak robić właściwe rzeczy? Jak najmądrzej zainwestować czas i energię, aby osiągnąć najbardziej wartościowe wyniki poprzez robienie tylko tego, co istotne?

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne. Lin Yutang

 1. Esencjalista /Essentialism, Greg McKeown

Uważność

Zatrzymajmy się na chwilę w przenośni i dosłownie i pochylmy nad tematem uważności (ang. mindfulness). Uważność to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990). Prekursorką badania uważności jest Ellen Langer, która definiuje uważność jako akt aktywnego zauważania rzeczy. Wywiad z Ellen znajdziecie tutaj, a poniżej kilka pozycji książkowych oraz link do kursu on-line.

 1. Praktyka uważności. Ośmiotygodniowy program ćwiczeń pozwalający uwolnić się od depresji i napięcia emocjonalnego, Teasdale John, Williams Mark, Segal Zindel
 2. Inteligencja emocjonalna, Harvard Business Review

Przekonania

Czy kiedyś zastanawiałeś się, czy przekonania, które masz cię wspierają? Kolejna pozycja autorstwa Carol Dweck pokazuje jak nasze przekonania i nastawienie kształtują podejście do sukcesu i porażki. To właśnie nasze nastawienie, pomimo zdolności, może spowodować, że nie osiągniemy tego co jest w zasięgu naszych możliwości.

 1. Nowa psychologia sukcesu, Carol Dweck

Odczarujmy turkus

Jeśli chcesz się dowiedzieć co kryje się pod tajemniczym słowem turkus i turkusowa organizacja z pomocą przyjdą kolejne pozycje.

 1. Pracować inaczej / Reinventing Organisations, Frederic Laloux
 2. Doktryna jakości. Rzecz o turkusowej samoorganizacji, Andrzej Blikle

Trendy

Naszą listę zamyka książka pod redakcją Kariny Popieluch, której  cytując fragment jednej z recenzji „udało się zebrać prawdziwych “wyjadaczy” i zachęcić do popełnienia zupełnie nieteoretycznej pozycji.” Mam też tu swoją cegiełkę w postaci rozdziału „Agile HR”.

Pomimo tytułu, nie jest to pozycja wyłącznie dla HR Business Partnerów. Każdy kto pracuje z ludźmi znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

„To prawdziwa merytoryczna bomba i pewnie będzie dla mnie źródłem wiedzy na najbliższe miesiące, jeśli nie lata. Daję 5 gwiazdek za: formę „szwedzkiego stołu” (przyznaję, ze ewolucja roli HR BP to nie moja pasja, więc ten rozdział pozostanie nietknięty); zwięzły, logiczny i niesłychanie merytoryczny kontent; przykłady, konkrety i case study; podanie źródeł w których można doczytać więcej.”

 1. HR Business Partner. Rola – Filary – perspektywy, pod redakcją Kariny Popieluch.

Życzę miłej lektury.

4
1 Comment 4 , , , ,

There is 1 comment

 • Barbara Mróz pisze:

  Do biblioteczki zwinnej liderki i lidera dodałabym również najnowszą książkę Brenee Brown “Dare to lead”. Autorka, na postawie swoich wieloletnich badań oraz współpracy z liderami, wskazuje czym powinno charakteryzować się współczesne przywództwo: wrażliwością, życiem zgodnie z wartościami, odwagą, by ufać innym i nastawieniem na ciągły rozwój.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

  PMP® certification preparation course starts on 14 September 2020

  Virtual:  every Mon 18:30-21:30 till 30 Nov 2020

  Zapisy trwają! Enrollment in progress!
  close-link
  Napisz wiadomość