Drzewo zwinnego zespołu
Dlaczego Agile?
Zacznij więc od pytania: dlaczego? Jaki jest nadrzędny cel wdrożenia Agile? Odpowiedź wydaje się oczywista: wzrost wydajności i poprawa wyników, wymuszona przez złożone, konkurencyjne i ograniczone otoczenie biznesowe. Potoczne „dociskanie śruby” może już nie zadziałać, gdyż ludzie, szczególnie młodzi z pokolenia Y (urodzeni między 1980 a 2000 r.), szukają głębszego sensu w swych działaniach. Poszukują odpowiedzi na pytania: Po co? Jaki wpływ ma moja praca? Co więcej, chcą robić rzeczy, które mają znaczenie, i rozumieć, jak to, co dostarczają organizacje, dla których pracują, zmienia świat. Motywacja wzrasta, kiedy ludzie osiągają mistrzostwo w swojej dziedzinie, mają autonomię oraz widzą sens w tym co robią ( D.H. Pink, Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us).
„Wysoko postawiona poprzeczka, jeśli chodzi o wyniki, i jednocześnie odpowiednio zaprojektowana przestrzeń do ich osiągania zapewnią silną motywację. W tej sytuacji każdy wygrywa. Firma osiąga lepsze wyniki oraz powstają zespoły, które mogą wszystko. Zespoły oraz poszczególni ich członkowie natomiast dostają więcej swobody, rozwijają się i realizują zadania, które mają sens. Każda ze stron delektuje się owocami wysokich wyników” (L. Adkins, Coaching Agile Teams: A Companion for Scrum Masters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition).
Pamiętaj, że Agile to po pierwsze BYĆ – czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie DZIAŁAĆ – czyli proces dostarczania produktu lub projektu.
W celu zrozumienia wartości Agile wykorzystałam metaforę drzewa wysokiej wydajności (ang. High Performance Tree) – za Lisa Adkins.
Drzewo zwinnego zespołu
Zacznij od fundamentów, czyli korzeni drzewa, które rodzi owoce w postaci nadzwyczajnych wyników, odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej, zespołów, które mogą wszystko oraz przestrzeni do rozwoju indywidualnego i zespołowego. Tymi korzeniami mogą być podstawowe wartości Scrum:
- dotrzymywanie zobowiązań (ang. commitment), czyli zobowiązanie do realizacji celu, przy jednoczesnym zapewnieniu przez organizację uprawnień, które umożliwiają jego realizację
- skupienie (ang. focus) wyłącznie na pracy, do której się zobowiązano
- otwartość (ang. openness), inaczej transparentność, czyli wszystko w projekcie dostępne dla wszystkich
- szacunek (ang. respect) pomimo różnic
- odwaga (ang. courage) do dotrzymywania zobowiązań, działania, bycia otwartym oraz oczekiwania szacunku.
Współpracująca organizacja
Podlewaj i dokarmiaj korzenie, a drzewo rozwinie liście, czyli cechy, które charakteryzują organizację współpracującą, w której zespoły:
- same się organizują,
- posiadają uprawnienia do podejmowania decyzji,
- wierzą, że mogą rozwiązać każdy problem,
- są zobowiązane do sukcesu zespołowego a nie sukcesu za wszelką cenę,
- biorą odpowiedzialność za decyzje i zobowiązania,
- motywowane są zaufaniem, a nie strachem, czy złością,
- napędzane są konsensusem,
- żyją w świecie ciągłej konstruktywnej niezgody.
Ciągłe doskonalenie
Zwinną organizację charakteryzuje kunszt, czyli ciągłe doskonalenie i rozwój wszystkich jej członków. Zadaj 3 proste pytania:
- W których miejscach korzenie są słabe?
- Które liście wymagają pracy?
- Czy otrzymujemy jakieś owoce?
Tutaj znajdziecie test, który wizualizuje wartości zwinne – korzenie drzewa, a w materiałach dodatkowych umieściliśmy film na temat Drzewa zwinnego zespołu.
Dołącz do naszego warsztatu Agile w praktyce, podczas którego dowiesz się co to Drzewo zwinnego zespołu, a także będziesz pracował na rzeczywistym projekcie, który możesz kontynuować z naszym wsparciem po szkoleniu, zdobywając cenne doświadczenie. Po tym szkoleniu będziesz też gotowy podejść do certyfikacji PSM I i PSPO I.
Materiały dodatkowe
Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.