Agile, vlog
6 June 2018
Drzewo zwinnego zespołu
Drzewo zwinnego zespołu

  For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Możesz odsłuchać też nagrania.

Pamiętaj, że Agile to po pierwsze BYĆ – czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie DZIAŁAĆ – czyli proces dostarczania produktu lub projektu.

Dlaczego Agile?

Zacznij więc od pytania: dlaczego? Jaki jest nadrzędny cel wdrożenia Agile? Odpowiedź wydaje się oczywista: wzrost wydajności i poprawa wyników, wymuszona przez złożone, konkurencyjne i ograniczone otoczenie biznesowe. Potoczne „dociskanie śruby” może już nie zadziałać, gdyż ludzie, szczególnie młodzi z pokolenia Y (urodzeni między 1980 a 2000 r.), szukają głębszego sensu w swych działaniach. Poszukują odpowiedzi na pytania: Po co? Jaki wpływ ma moja praca? Co więcej, chcą robić rzeczy, które mają znaczenie, i rozumieć, jak to, co dostarczają organizacje, dla których pracują, zmienia świat. Motywacja wzrasta, kiedy ludzie osiągają mistrzostwo w swojej dziedzinie, mają autonomię oraz widzą sens w tym co robią ( D.H. Pink, Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us).

„Wysoko postawiona poprzeczka, jeśli chodzi o wyniki, i jednocześnie odpowiednio zaprojektowana przestrzeń do ich osiągania zapewnią silną motywację. W tej sytuacji każdy wygrywa. Firma osiąga lepsze wyniki oraz powstają zespoły, które mogą wszystko. Zespoły oraz poszczególni ich członkowie natomiast dostają więcej swobody, rozwijają się i realizują zadania, które mają sens. Każda ze stron delektuje się owocami wysokich wyników” (L. Adkins, Coaching Agile Teams: A Companion for Scrum Masters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition).

W celu zrozumienia wartości Agile wykorzystałam metaforę drzewa wysokiej wydajności (ang. High Performance Tree) – za Lisa Adkins.

Drzewo zwinnego zespołu

Zacznij od fundamentów, czyli korzeni drzewa, które rodzi owoce w postaci nadzwyczajnych wyników, odpowiedniej wartości biznesowej dostarczanej szybciej, zespołów, które mogą wszystko oraz przestrzeni do rozwoju indywidualnego i zespołowego. Tymi korzeniami mogą być podstawowe wartości Scrum:

 • dotrzymywanie zobowiązań (ang. commitment), czyli zobowiązanie do realizacji celu, przy jednoczesnym zapewnieniu przez organizację uprawnień, które umożliwiają jego realizację
 • skupienie (ang. focus) wyłącznie na pracy, do której się zobowiązano
 • otwartość (ang. openness), inaczej transparentność, czyli wszystko w projekcie dostępne dla wszystkich
 • szacunek (ang. respect) pomimo różnic
 • odwaga (ang. courage) do dotrzymywania zobowiązań, działania, bycia otwartym oraz oczekiwania szacunku.

 Współpracująca organizacja

Podlewaj i dokarmiaj korzenie, a drzewo rozwinie liście, czyli cechy, które charakteryzują organizację współpracującą, w której zespoły:

 • same się organizują,
 • posiadają uprawnienia do podejmowania decyzji,
 • wierzą, że mogą rozwiązać każdy problem,
 • są zobowiązane do sukcesu zespołowego a nie sukcesu za wszelką cenę,
 • biorą odpowiedzialność za decyzje i zobowiązania,
 • motywowane są zaufaniem, a nie strachem, czy złością,
 • napędzane są konsensusem,
 • żyją w świecie ciągłej konstruktywnej niezgody.

Ciągłe doskonalenie

Zwinną organizację charakteryzuje kunszt, czyli ciągłe doskonalenie i rozwój wszystkich jej członków. Zadaj 3 proste pytania:

 1. W których miejscach korzenie są słabe?
 2. Które liście wymagają pracy?
 3. Czy otrzymujemy jakieś owoce?

Tutaj znajdziecie test, który wizualizuje wartości zwinne – korzenie drzewa.

1
No Comment 1 , , , , , , , , ,

There are 0 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

PMI® AUTHORIZED PMP® EXAM PREP COURSE
Next edition starts 18 May 2022

Virtual:  Every Wed 18 May - 3 Aug (18:30-21:30)

Zapisy trwają! Enrollment in progress!




  close-link
  Napisz wiadomość