przebranżowienie, On-the-job training

On-the-job training – niezbędny element przebranżowienia.

Nowy Rok, to nowe postanowienia i nowe marzenia, w tym o zmianie pracy. Z jednej strony wysyp ogłoszeń rekrutacyjnych w projektach i kuszące wynagrodzenia. Z drugiej bogata oferta szkoleniowa i prestiżowe certyfikaty wraz z obietnicą znalezienia tej wymarzonej pracy. Jednak po wysłaniu kilkudziesięciu CV następuje rozczarowanie, gdyż rynek wymaga doświadczenia.

Czyż nie brzmi znajomo?

Kilka wskazówek dotyczących przekwalifikowania

Zanim więc się rozczarujesz, przygotuj się:

1. Zidentyfikuj umiejętności, których potrzebujesz.

Określ, jakich nowych umiejętności lub wiedzy musisz się nauczyć, aby osiągnąć swoje cele. Może to obejmować przegląd opisów stanowisk pracy, rozmowy z profesjonalistami z branży lub przeprowadzenie oceny kompetencji.

2. Zrób plan.

Kiedy już wiesz, czego musisz się nauczyć, stwórz plan zdobycia tych umiejętności. Może to oznaczać zapisanie się na formalny program edukacyjny, znalezienie kursów lub zasobów online lub poszukiwanie możliwości szkolenia podczas pracy – ang. on-the-job training. Więcej na ten temat znajdziesz w drugiej części tego artykułu. Skorzystaj z szablonu planu, który znajdziesz w naszym Narzędziowniku do którego dostęp otrzymasz po zapisaniu się do naszego newslettera.

3. Praktykuj i zdobywaj doświadczenie.

Oprócz formalnej edukacji ważne jest, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w nowej dziedzinie. Rozważ staże, wolontariat lub podjęcie projektów pobocznych, aby zdobyć praktyczne doświadczenie. Możesz dołączyć do jednego z naszych projektów w ramach On-the-job training.

4. Poszukaj mentorów.

Budowanie sieci zawodowej i znalezienie mentorów może być nieocenione w procesie przekwalifikowania. Imprezy networkingowe, organizacje branżowe i internetowe społeczności zawodowe mogą być doskonałym miejscem do poznawania ludzi i nowych możliwości. Dołącz do społeczności AgilePMO – Zwinna Liderka (panowie mile widziani) oraz skorzystaj z sesji mentoringowej, której koszt odliczysz od dowolnego warsztatu z trenerem.

5. Pozostań zmotywowany i bądź cierpliwy.

Przebranżowienie może być długim procesem, więc ważne jest, aby pozostać zmotywowanym i być cierpliwym. Wyznaczaj małe cele i świętuj swoje postępy po drodze.

On-the-job training element przebranżowienia

Szkolenie podczas pracy (ang. on-the-job training) to sposób na to, aby pracownicy dowiedzieli się o swojej pracy i rozwinęli umiejętności w trakcie jej wykonywania. Dzięki czemu nowi pracownicy czują się bardziej pewni swoich umiejętności, a także uczą się szybciej mając możliwość przećwiczenia tego co już się nauczyli. Takie szkolenie może być realizowane na wiele sposobów: od obserwacji bardziej doświadczonego pracownika po przydzielenie mentora lub coacha.

Jeśli chodzi o szkolenie podczas pracy, Istnieje wiele błędnych informacji na temat szkolenia podczas pracy. On-the-job training to nie tylko nauka przez działanie – to nauka w trakcie działania. To nauka podczas pracy z pracownikami wyższego szczebla, którzy chętnie dzielą się z tobą swoją wiedzą i doświadczeniem.

Korzyści z on-the-job training

Istnieje wiele korzyści ze szkolenia podczas pracy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Niektóre z korzyści dla pracowników to:

  • Możliwość zdobycia nowych umiejętności i wiedzy w rzeczywistym środowisku pracy, co może być bardziej efektywne niż nauka w klasie.
  • Możliwość otrzymania wskazówek i informacji zwrotnych od doświadczonych kolegów, co może wpłynąć pozytywnie na wyniki i rozwój kariery.
  • Możliwość natychmiastowego zastosowania tego, czego się uczą, dzięki czemu mogą poczuć się pewniej w swojej nowej roli.
  • Możliwość otrzymania wynagrodzenia podczas szkolenia, co może być szczególnie pomocne dla pracowników, którzy nie mają możliwości lub środków, aby wziąć urlop na szkolenie.

Korzyści dla pracodawców:

  • Możliwość szkolenia pracowników w zakresie konkretnych umiejętności i wiedzy, które są istotne dla potrzeb organizacji, co może pomóc w zwiększeniu produktywności i efektywności.
  • Możliwość oceny umiejętności i zdolności potencjalnych pracowników przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zatrudnienia niewłaściwego kandydata.
  • Możliwość szkolenia pracowników w trakcie ich pracy, co może zmniejszyć koszty i zakłócenia związane ze szkoleniem w porównaniu z wysyłaniem pracowników na szkolenie.
  • Możliwość rozwoju bardziej wykwalifikowanej i świadomej kadry, co może prowadzić do poprawy wydajności i konkurencyjności organizacji.

Podsumowując, on-the-job training to skuteczny sposób uczenia się i rozwijania nowych umiejętności, który prowadzi do poprawy wyników pracy i rozwoju kariery oraz niezbędny element procesu przebranżowienia.

Zapisz się na AgilePMOwy newsletter. Co tydzień otrzymasz od nas list, a w nim artykuły warte przeczytania, narzędzia do pracy z zespołami, wskazówki i ciekawostki odnośnie zarządzania projektami.